Hat év börtönre ítélték Tasnádit

Nem hozott létre bűnszervezetet Tasnádi Péter a bíróság tegnapi elsőfokú ítélete szerint, amely végzésében hat év börtönnel sújtotta az egykori vállalkozót. A vádlott a büntetés döntő részét már letöltötte, bő egy év múlva szabadulhat.

Csibra Tibor
2009. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat év börtönre, hatmillió forint vagyonelkobzásra ítélte, és hat évre eltiltotta a közügyektől tegnap a Fővárosi Bíróság Tasnádi Péter egykori vállalkozót, akit tizenhárom vádpontban találtak bűnösnek. Tasnádinak ez volt a második maffiapere, de Kalina József tanácsa nem találta bizonyítottnak, hogy az elsőrendű vádlott vezette csoport bűnszervezetben követte volna el tetteit. A tizenhárom terheltből négyen kaptak letöltendő büntetést, kettejüket felmentették, a többiek felfüggesztettet kaptak, illetve próbaidőre bocsátották őket. Az ítélet nem jogerős, az ellen mind az ügyészség, mind a vádlottak – köztük a felmentettek a jogi indoklás megváltoztatásáért – fellebbeztek.
A két évvel ezelőtt kezdődött tárgyalássorozatnak tizenhét vádpontja volt; ezek közül Tasnádi Pétert kétrendbeli életveszélyes, illetve súlyos testi sértésben, valamint maradandó fogyatékosságot okozó testi sértésben és közfeladatot ellátó személy elleni erőszakban felbujtóként, továbbá közveszélyokozásban, rongálásban, sikkasztásban, csalásban, magánokirat-hamisításban, garázdaságban, emberölés előkészületében, zsarolás kísérletében és lopásban találta bűnösnek a bíróság. Felmentette viszont a lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés bűntette alól.
Az ügyészség vádirata szerint Tasnádi, a másodrendű vádlott K. István, a harmadrendű B. Pál, a negyedrendű K. Sándor és a nyolcadrendű Agárdi Gábor bűnszervezetben követték el tetteiket, ezért Bodnár Judit perbeszéde végén fegyházbüntetés kiszabására tett javaslatot. Kalina József az ítélet indoklásában felhívta a figyelmet, hogy a bűnszervezetet nem, csak a bűnszövetség létrejöttét sikerült bebizonyítani az eljárásban. A bíró ismertette azokat a hatályos jogszabályokat, amelyek szerint az említett szervezetet legalább három embernek kell létrehoznia hosszabb időre. Cselekményeiket egy helyen, együtt, szándékegységben kell elkövetniük. Az öt vádlott tevékenységét a tanács alkalmi jellegűnek ítélte meg. K. István számlájára írták az erőszakos bűncselekmények zömét, a férfit tizenegy vádpontban marasztalták el. A végzés szerint ő követte el azt a támadást, amelynek célpontja a Tasnádi egykori feleségét elszerető Szabó Stein Imre lett volna. Az elsőrendű vádlott korábbi börtönbüntetése alatt, a fegyintézetből adott utasítást a merényletre, ám K. István célt tévesztett: Szabó Stein helyett annak kertészét szurkálta össze egy késsel. A férfi túlélte a támadást, de életveszélyesen megsebesült. K. Istvánt hat év börtönnel sújtotta a tanács. Tasnádi korábban többször is Agárdit nevezte meg támadóként, akinek ő adott utasítást a merényletre. Agárdi az ügyészséggel kötött vádalkuja után lett a vád koronatanúja, a súlyos, életellenes bűncselekmények elkövetésének gyanúja akkor kezdett K. Istvánra terelődni. A férfi neve összefüggésbe került több más, néhol filmbe kívánkozó bűncselekménnyel is. Ezek egyike az az eset, mikor Tasnádi Péter utasítására és részvételével Agárdi és K. István megfenyegették a szépségversenyeket szervező Fásy Ádámot, hogy az elsőrendű vádlott favoritját válasszák meg az egyik versenyen. Fásyt azzal félemlítették meg, hogy kicsontozzák, de ő jelentette az esetet társainak, s a rendezvény botrányba fulladt. Jellemző Tasnádiék akkori fellépésére, hogy még a versenyt biztosító In-Kal Security emberei sem mertek a társaság közelébe menni.
A vártnál kisebb büntetési tételekről Kalina bíró elmondta, hogy sok volt a listán, de azok zömének kicsi a tárgyi súlya. Ismertette, hogy csak Tasnádival és K. Istvánnal szemben lehetett 2 és 12 év közötti büntetést alkalmazni, és a kiszabott hat esztendőt középarányosnak nevezte. A büntetőpert nem ítélte hosszúnak, de az elhúzódás okaként a tanúk sorozatos távolmaradását, illetve Tasnádi többszöri elmeorvosi vizsgálatát említette. Utóbbit úgy részletezte, azok csak a vádlott erőszakos, öntörvényű személyiségét állapították meg, de nem igazolták kóros elmeállapotát. Tasnádi ítéletébe a bíróság beszámította az előzetes letartóztatásban és házi őrizetben töltött idejét. Védője, Tuza Péter számításai szerint ennek alapján védencének egy évet és két hónapot kellene börtönben töltenie a tegnapi ítélet alapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.