Négymilliárdos követelés

Négymilliárd forintot követel az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) a Hajdú-Bihar megyei Kenézy Gyula Kórház. A Legfelsőbb Bíróság ugyanis jogerősen törvénysértőnek ítélte a 2007-es ágyszámleépítésről szóló miniszteri határozatot. Az egyoldalú szerződések Molnár Lajos (SZDSZ) egészségügyi miniszter idején köttettek.

2009. 05. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsaroló szerződések. A Molnár Lajos volt szabad demokrata egészségügyi miniszter rendelete alapján végrehajtott ágyszámleépítéseket rögzítő új szerződések zsarolásra születtek – hangoztatta tegnap Pesti Imre (Fidesz) a Rácz Róberttel tartott közös budapesti sajtótájékoztatóján. Emlékeztetett, az ügyben már több intézmény fordult bírósághoz. Megemlítette, hogy a Békés megyei kórház már jogerős ítéletben nyert, és az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól most ötmilliárd forintos kártérítést kér. Álláspontja szerint az egészségügyet méltatlan helyzetbe hozta a kórházi ágyszámok drasztikus és dilettáns csökkentése, amelynek nyomán várólisták, ellátási gondok, tragédiák alakultak ki. Mint mondta, ezt jól bizonyítja, hogy a bezárt Schöpf-Merei Kórház inkubátorát, amely korábban évente négy-öt gyermek életét mentette meg, azóta sem helyezték használatba, így, mint fogalmazott, 8-10 gyermek veszett el emiatt. (M. B.)


A Kenézy-kórház szenvedte el az aktív ágyakat érintő legnagyobb leépítést 2007-ben: 1317 aktív ágyból csak 844 maradt, ami azt jelentette, hogy havonta 170 millió forinttal, évente pedig öszszesen kétmilliárd forinttal csökkent az aktív ágyak finanszírozása – jelentette be tegnap Rácz Róbert, a megyei közgyűlés fideszes elnöke. Mint mondta, a kórház ugyan kényszerűségből aláírta az ezt rögzítő OEP-szerződést, de pert indítottak az ügyben, és a Legfelsőbb Bíróság jogerősen, megfellebbezhetetlenül úgy döntött, hogy az ágyszámot csökkentő miniszteri határozat törvénysértő volt. Bejelentette: a döntés nyomán tegnap levélben fordultak az OEP-hez, és a pénztártól visszakövetelik az elmúlt két évben hiányként megjelenő négymilliárd forintot. Valamint követelik azt is, hogy az ágyszámleépítés előtti paraméterekkel kössenek új szerződést. Mint mondta, a megyei kórház és fenntartója, a megyei közgyűlés perelni fogja a pénztárat és ezen keresztül a magyar államot, mert nem tűrik azt, hogy a megyei polgárokat másodrendű állampolgárokká degradálják.
A Megyei Egyeztető Fórum a módosítás előtt 1317 aktív és 310 krónikus ágyban határozta meg a kórház ágyszámát, ennek alapján kötött finanszírozási szerződést az intézménnyel az OEP. Molnár Lajos volt szabad demokrata egészségügyi miniszter azonban ezt 2007 márciusában egyoldalúan módosította. Akkor több ellenzéki vezetésű önkormányzat bejelentette: a Fővárosi Bíróságon megtámadják a kórházreform lépéseit. A Kenézy Gyula Kórháznak mindeközben változatlan maradt a területi ellátási kötelezettsége – s több mint negyedmillió emberre vonatkozik ma is. A változás különösen a belgyógyászatot, valamint a szülészeti és nőgyógyászati ellátást érintette súlyosan. Utóbbi feladatra mindössze 28 ágy jut. Ugyancsak komoly gond, hogy – súlyponti ellátással – kötelesek a baleseti traumatológiai és a sürgősségi központot működtetni csaknem 500 ezer fős ellátási kötelezettséggel, finanszírozása azonban nem a súlyponti feladatoknak megfelelő.
A kórház az előnytelen szerződéshez kiegészítő záradékot fűzött. Ebben több szempontból sérelmezte a miniszteri határozatot és azt deklarálta, hogy később, számára kedvező bírósági döntést követően új finanszírozási szerződést kíván kötni. Mivel a Legfelsőbb Bíróság a miniszteri határozatot hatályon kívül helyezte, a Kenézy Kórház Kft. nem mond le az alulfinanszírozásból eredő, csaknem négymilliárd forintos kára megtérítéséről. Ezen túl kezdeményezi az eredeti állapotnak megfelelő tartalmú és törvényes OEP-szerződés megkötését – hangsúlyozta tegnap Rácz Róbert sajtótájékoztatóján.
– Egy sajtótájékoztató nem jogforrás – reagált Székely Tamás a megyei vezetés négymilliárdos követelésére. Az egészségügyi miniszter elmondta, amíg nincs írásos dokumentum arról, hogy bírósághoz fordulnak az ügyben, addig nem kíván foglalkozni a témával. Álláspontja szerint a Legfelsőbb Bíróság ítéletéből csak az derül ki, hogy az hatályon kívül helyezte a Fővárosi Bíróság ítéletét. Székely szerint az LB határozatában nincs utalás új eljárás lefolytatására, sem arra, hogy más ágyszámot kellene megállapítani, de még arra sem, hogy az alperest terhelő perköltségen kívül mást is fizetni kellene. – Úgy látszik, ma Magyarországon minden kórház négymilliárd forintot szeretne az OEP-től kérni, mert Békéscsabán is ennyit akartak kérni – tette hozzá a miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.