Negyvenezer elhurcoltból 2196 tért haza, ám ma csak hatvan túlélő sorstársunk előtt hajthatunk fejet – összegzett tegnapi találkozójukon Menczer Gusztáv, a Szorakész elnöke. A diktatúra áldozatait úgy jellemezte, mint „Trianon gyermekeit”.
A politikai rabok és a kényszermunkások ötvenöt éve tértek haza a Szovjetunióból, és húsz éve minden esztendőben találkoznak. – Mi, akik harminc forint zsebpénzzel és pufajkában tértünk haza a kilátástalanságba, „sűrítményként” látjuk át a történelmet – fogalmazott Menczer Gusztáv. Az emlékezésen részt vevő Orbán Viktort Menczer Erzsébet, a Szorakész főtitkára Kállai Miklós, volt miniszterelnök utódjaként köszöntötte.
– A térkép jelzi a földi paradicsomokat, de a földi poklokat nem. Fejfából sem jutott elég a visszatértek számára, a túlélők előtt ezért is kell fejet hajtanunk – kezdte köszöntő beszédét Orbán Viktor, majd kijelentette: a rabtelepiek – miután túlélték a diktatúrát – legyőzték a kommunizmus és a szocializmus világuralmát.
Nem vert sereghez, hanem győztesekhez, azok özvegyeihez, gyerekeihez, unokáihoz jöttem – fogalmazott. Majd emlékeztetett: a történelem egyik legfontosabb tanulsága, hogy Magyarország életerejét nemcsak a művészeti és tudományos élet nagyságai, a feltalálók és híres sportolói adták, az életerőt nemcsak ők testesítették meg, hanem az áldozatok is. – Győztesekhez jöttem, olyanokhoz, akik reményt és biztatást szeretnének adni – hangsúlyozta a Fidesz elnöke, aki a reménytelenség országáról azt mondta: a kommunizmus és a szocializmus újra itt kísért. Magyarország pedig egy nagy fogolytáborhoz kezd hasonlítani. Orbán kijelentette: tévedés, hogy életünk olyan lehet, mint a válság előtt. A legfontosabb, hogy mindenki megértse, kit vagy mit kell legyőzni. Ez pedig nem a válság, hanem az elharapódzott reménytelenség – vélte a politikus. A teendőkről szólva kifejtette: a munkát a „romeltakarítással” kell kezdeni, majd meg kell nevezni a felelősöket, és ezután kezdődhet az ország újjáépítése. Beszéde végén arra hívta fel a figyelmet, hogy ha valaha szükség volt reményre, akkor most van igazán.
A Szorakész jubileumi találkozója kitüntetések, arany és ezüst emlékérmek átadásával folytatódott. Az első aranyérmet – mint az indokolásként elhangzott – a szervezet iránt érzett politikai felelősség elismeréséül Orbán Viktor kapta. Szita Károly (Fidesz) polgármester pedig a kaposvári városháza falán elhelyezett Szorakész-emléktábláért vehette át a szervezet jubileumi aranyérmét.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját