Rima-völgy, ahol a villám születik

Ha rövid, ha hosszú a hétvégénk, érdemes kihasználni a szokatlanul szép és kitartó tavaszi napokat, hogy ellátogassunk a történelmi Magyarország egyik legváltozatosabb vármegyéjébe, Gömörbe. S a lélegzetelállító középkori templomfreskók meg a legendás várromok világából már csak egy ugrás az a hegyvidék, amelyet a szlovákok paradicsomnak titulálnak. Nem véletlenül.

2009. 05. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó tudni: a rimabányai templom kulcsát a Nyusta (Hnusta) felé vezető útról balra térve a 60. számú házban találjuk meg. Ide és a murányi várba a belépés ingyenes. A Rima-völgyben nem bukkantunk ajánlható szállásra, ami nem jelenti azt, hogy nincs, legfeljebb komoly utánajárást igényel. Aki Gömört szeretné bejárni, annak eszményi lehetőség egy csaknem színmagyar zsákvölgyecskében megbújó zsákfalu, a gyönyörű fekvésével, középkori erődtemplomával és békéjével csábító Felsővály. A fiatal, talpraesett, igen vendégszerető Kalas család farmja a nyugalom és a felvidéki magyar kultúra szigete. Konyhájuk kitűnő és házias, amint mondani szokás, házi pálinkájuk letehetetlen; a völgy legvégén rejtőző lovas farmon sportpálya és szauna is található. A szállás Kalaséknál ([email protected]) egy fő részére 15, félpanzióval 25, teljes ellátással 30 euró.


Mindössze kétszázötven kilométert kell megtennünk Budapestről – jó esetben 3–3,5 óra, még jobb esetben legalább három nap alatt –, hogy elvesszünk a magyarországi turizmustörténelem egyik kiemelt fontosságú rengetegében, a jó száz éve még megközelíthetetlen Káposztafalvi-mészkőhegység fenyveseiben. Nem érdemes, de nem is lehet végigvágtázni a Mátra lábaitól komótosan emelkedő völgyeken, mert szinte minden palóc és tót faluban, minden élénksárga repceföld szélén erős késztetést érez az utazó, hogy megálljon fényképezni, az arányosan tagolt, dimbes-dombos felvidéki tájképeket emlékezetébe vésni, vagy egyszerűen szippantani egyet a májusi levegőből, amelyben a virágzó haszonnövények bizarr illata keveredik az orgonáéval, az akácéval, majd feljebb az aszályos erdők avarszagával.
Bár „Külső-Magyarország” nem szűkölködik olyan vidékekben, amelyek láttán az embernek újra és újra földbe gyökerezik a lába, a gömöri Rima-völgy az egyik legszebb mind közül. Omladozó ipari létesítményei, kilométereken át húzódó szörnyű cigánytelepei ellenére még mindig őrzi a polgári-paraszti-kisnemesi műveltség tájformáló géniuszát. Aki először jár erre, és csak átutazik, azt szigorú önmérsékletre intjük; ha például az egyik legszebb Szent László-legenda-freskóra és a Murányi Vénusz sasfészkére kíváncsi, többek között az alábbi lemondásokra kényszerül az általunk javasolt útvonalon: Somoskő és Fülek vára, Rimaszombat, Osgyán meghökkentő várromja, Rimabrézó falképei, Tiszolc erősségének ma már alig látható maradványai. De mindezekért kárpótol az a két „megálló”, amelyre kora reggeli indulással futja a szlovák paradicsomig.
A Magyar Királyság hajdan nevezetes arany- és ezüstlelőhelyén, az Osztrák–Magyar Monarchiában a Rimamurány–salgótarjáni Vasmű birtokán ma is látogatható az a dombtetőre épült evangélikus erődtemplom, amely kívül elszomorító, belül lenyűgöző: a külső falakon a vakolattal együtt hámlik a nemlétbe a ma már alig kivehető angyalhad; belül azonban teljes pompájában megszemlélhető a XIV. században készült Szent László-jelenetsor. Nem különösebben művészi, nem túlságosan kifinomult kezek munkája – mégis mellbe vágja az embert: Várad bástyái és égbe szökő székesegyháza a püspök szende leányával, a cserhalmi csata a hátrafelé nyilazó, robusztus kun harcossal, levágott fejekkel és páncélos magyar lovagokkal, végül a birkózás jól ismert happy endje. Három szlovák fiatalhoz csatlakozunk, akik az utolsó szegletkőig betéve tudják – és becsülik – az erődtemplom történetét, valamint a „Vlagyiszláv-képregény” jelképrendszerét. Ami azért elgondolkoztató.
Az út egyre emelkedik, a Rima-völgy szűkül, a cigánytelepek mind hosszabbá, a települések pedig lerobbantabbá válnak, amint Murányalja község felé autózunk. A várrom alatt kitűnően jelzett tanösvény indul a vegyes lombú erdőben, a Murányi-fennsík peremén a csaknem ezer méter magasságú, messziről látható sziklacsúcsra. Helybéli diákok cigarettázva, edzőcipőben csörtetnek a bozótban; a kevésbé edzetteknek azonban ajánlatos bakancsot húzni, mászóbotot vinni (különösen a meredek visszaereszkedéshez), váltóruházatot csomagolni – mert a jó másfél órás kaptató alaposan megizzasztja a várbarátokat. „Magas és meredek, felnyúl a fellegig, / Tán még a villám is alatta születik” – írja Petőfi.
Ám a magyar irodalomtörténetbe kalandos szerelmi históriájával bekéredzkedő Murányi Vénusz, alias Széchy Mária és Wesselényi Ferenc bevehetetlen fészke megéri a fáradságot: a hegytetőn hosszú sétát tehetünk a falcsonkok, kapubástyák, istálló- és palotamaradványok, omladozó ciszternák között – nem beszélve a pompás kilátásról a Rima-völgybe, illetve a környező havas hegycsúcsokra. Arra már csak legyintünk, hogy a vár területén állított szlovák–angol–német nyelvű („Nem magyarul, sohasem magyarul”) információs táblán hemzsegnek a Frantisek Wesselényik meg a Mikulás Bercsényik. Miért is ne: ez utóbbi úriember, II. Rákóczi Frantisek bizalmasa e falak között őrizte a magyar koronát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.