Elismerte a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) azt a tegnapi lapszámunkban megjelent információt, hogy öt börtön bezárására, megszüntetésére készülnek az elkövetkezendő másfél évben. Csóti András parancsnokhelyettes megerősítette, hogy az általuk készített tervezetben szerepel büntetés-végrehajtási intézetek megszüntetése, de állította: ez csupán egy munkaanyag, döntés még nem született.
Mint megírtuk, az úgynevezett racionalizálásról szóló tervbe azt rögzítenék, hogy ideiglenesen kiürítik a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Gyorskocsi utcai épületét és az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet solti létesítményét. Végleg megszüntetnék a Szabolcs megyei, a nagyfai és a Zala Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetet. Emellett spórolási szándékkal csökkentenék a fogvatartottak kenyérfejadagját és korlátoznák a cellák éjszakai fűtését. Kiszerveznék a büféket, italautomatákat szerelnének fel az intézményekben, s energiatakarékosabb tévéket vásárolnának a börtönökbe. A BVOP munkavállalóinak ugyanakkor befagyasztanák a jutalmát és szociális juttatásait.
Csóti András, aki az országos parancsnok stratégiai és koordinációs helyettese, az MTI érdeklődésére arra nem tudott választ adni, mekkora megtakarítást várnak a tervezett intézkedésektől. A döntések egy részét az országos parancsnokság, más részét az igazságügyi és rendészeti tárca hozza meg.
Megdöbbenve értesültünk a kormány szándékáról, ami arra utal, hogy ezen a területen is nagyon éles az ellentét a kormányzati kommunikáció és a háttérben megbúvó szándékok között – közölte lapunkkal Simicskó István (KDNP). A politikus emlékeztetett arra, hogy a kormány a közbiztonság érdekében a büntetési tételek szigorításáról beszél, de ezzel tovább nőne a börtönök telítettsége, amely egyes intézményekben már most is 155 százalékos. A börtönök bezárása viszont félő, hogy embertelen körülményeket teremt a fennmaradó intézményekben, és kétségessé válik, hogy végre tudják-e hajtani a büntető törvénykönyvben tervezett szigorításokat. – Csak remélni tudjuk, hogy nem ingatlanspekuláció vagy magánosítás áll a háttérben – tette hozzá Simicskó.
Keleti György (MSZP), a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnöke kérdéseinket elhárította, a bizottság tagját, Gál Zoltánt (MSZP) pedig nem sikerült elérnünk.
Így nézi le a nőket és tölti ki a dühét rajtuk Magyar Péter