Élet inkognitóban

Kő András
2009. 06. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest határában, a Savoya park közelében, ott, ahol az autóút kettéágazik, s az egyik Pécs felé tart, a másik meg a budafoki domboldalra kanyarodik, van egy fákkal és bokrokkal övezett földnyelv, amely szegények otthona – sátorlakóké. Nem ez az egyedüli ilyen hely isten szabad ege alatt a fővárosban. Az egyre nagyobb elszegényedés következménye a kivetettség, amikor a polgárnak már tisztességes fedél sem jut, és végső elkeseredésében a szabadba költözik, ahol az állammal szemben a természet írja a törvényt.
Elhasznált ruhákat viszek a sátrakhoz és egy kosár tavalyi diót. Hatalmas tábla hirdeti az autósoknak: „A jólöltözöttség nem pénz kérdése”. Három oldalról három láncra vert kutya jelzi, hogy látogató érkezett. A látvány tanyasi udvarra emlékeztet. Ruhák száradnak a kötélen, a négylábú tűzhely alatt kihűlt hamu, gyújtósnak való fa, a tányérban ételmaradék, a sarokban fejsze, fűrészbak, fatönk. A sokféle elhasznált holmi békésen megfér egymás mellett. A kizöldült bokrok között sátrat álcáz egy fabódé. Pár méterrel arrébb egy csupasz sátor, két embernek oltalom.
A kutyák éktelenül csaholnak, de gazdáik látják rajtam a békés szándékot, lecsendesítik őket.
– Jó reggelt! – mondom szinte kiabálva a hirtelen beállott csendben.
– Jó reggelt! – köszönnek vissza tétován. A férfi magas, nyúlánk alak, ötvenes éveiben járhat, a nő alacsony termetű, negyvenötös, de mintha ott se volna, olyan jellegtelenek a gesztusai. A kézfogásuk erőtlen.
– Hoztam néhány ruhadarabot, talán tudják használni.
– Köszönjük szépen – felelik egyszerre.
Válogatás nélkül veszik át a bekecset, nadrágot, ingfélét és zakót. Egy ideig hallgatunk, aztán megkérdezem:
– Hogy élnek itt, a szabadban?
– Szegényen, de elvagyunk valahogy – kapom a választ.
– Nem félnek az éjszakától, hogy megtámadják magukat?
– Senkinek sincs esélye erre – feleli az asszony. – Ha valaki közeledni próbál, azonnal jeleznek a kutyák. De nem jön ide senki. Tudják, hogy itt csak szegénységgel találkozhatnak. Ami patent igazság, ugyebár.
– A rendőrség sem zaklatja magukat?
– Békén hagynak bennünket – mondja a férfi. – Nem szabad cirkuszolni és olyasmit csinálni, ami felkelti a figyelmüket. Nem szabad például lopni vagy szemetelni. Úgy kell viselkedni, hogy ne legyen feltűnő.
A társa teszi hozzá:
– Jönnek, jó napot kívánnak, és megkérdezik, hogy vagyunk, aztán már mennek is tovább. Nem mi szolgáltatjuk a gondot nekik.
– Munkájuk van?
– Sajnos nincsen – válaszol a férfi. – Pedig bármit elvállalnánk: napszámot, kerti munkát, ami adódik. Korábban munkásszállóban voltunk, csak hát megszűnt a munkánk, és nem bírtuk fizetni.
– Mennyit kellett fizetniük?
– Ezerötszázat naponta. Aztán felemelték… Az albérlet is megfizethetetlen. Maradt a természet s a pár ezer forintos munkanélküli-segély. S akkor még hol van az ennivaló…
– Ismerik az éhséget?
Kényszeredetten nevetnek.
– Volt és van is benne részünk.
Fiatalabb nő lép ki a fabódéból. Nyújtózkodik és ásít. Köszönünk egymásnak, de nem zavarja a jelenlétem.
– Ő és a párja itt az „őslakók” – kapom a felvilágosítást a férfitól –, mi csak később jöttünk.
Az ébredező felé fordul:
– Mikor építettétek fel a kuckót, Évi? – kérdezi.
– Körülbelül két éve lakunk benne.
– Most már kellemes az idő, de hogy vészelték át a telet?
– Az „udvaron”, a vas tűzhelyen főztünk, s a parázs mellett melegedtünk – emlékszik vissza a nő. – Én hasogattam a tüzelőt. És sok takaró alatt aludtunk.
– Ha esik, marad a fabódé mellett a „konyhának” becézett odú – jegyzi meg a férfi. – Agyagból van a tűzhely, nem gyullad fel belül semmi. A közeli benzinkúttól hozzuk a vizet, és a szükségletet is ott végezzük. Vagy a Savoya parkba megyünk, amely négyszáz méter innen.
– Azért csak most keltem fel – magyarázza az „őslakó” –, mert vidéken voltam tegnap az anyukámnál, és hoztam két kacsát.
– Akkor most nagy ünnep lesz!
– Pedig a vasárnap konkoly a hétköznapok között. Lődörgés. Semmi más.
– Nem zavaró a nagy forgalom?
– Megszoktuk.
Hirtelen rárivall a kutyára:
– Fogd be az ugató szádat! Mondom neki, hogy hordja be a fát, erre aztán elmegy aludni.
– A kutyák hogy érzik magukat?
– Kibírják. Az ő sorsuk a fogság. De a miénk sem sokkal jobb.
– Szórakozás?
– Van tévénk – feleli az idősebb nő. – Ötszáz forintért vettem. Akkumulátorral működik. Van rádiónk is, és néha újságot veszünk.
– Akkor biztosítva van a művelődés.
– Mi is jártunk valamikor iskolába – mondja rezignáltan a férfi –, de már elveszett polgárok vagyunk. Tulajdonképpen inkognitóban élünk.
Ami a fogait illeti, azokból is elvesztett már harmincegyet… A fiatalabb nő cigarettát sodor, mint nagyapáink tették a régmúlt időkben.
– Így olcsóbb?
– A felébe kerül. Különben nagyon drága. Gyertyával világítunk, de azt is pénzért adják. S ha sokáig olvasok este, gyorsabban leég a gyertya.
– Magának nincs társa?
– De igen, van párom, csak most elzavartam pecázni. Átmegy a csepeli hídon, aztán le a Duna-partra. Estig szokott kint lenni.
– A múlt héten is nagy pontyot fogott – árulja el a férfi. – Rántva ettük meg.
– Neki sincs munkája?
– Neki van – büszkélkedik az asszony. – Itt dolgozik a közeli MÉH-telepen. Ő az átvevő.
– Mennyit keres?
– Napi négyezret.
– Az már megóv az éhenhalástól.
– Mi is gyűjtjük a fémhulladékot – mondja a férfi.
Eszembe jut az ötvenes évek szlogenje: „Gyűjtsd a vasat és a fémet, ezzel is a békét véded!” Olvasmányomból írom ide: „Mi, Kovácsok annyira akartuk a békét, hogy hajlandók lettünk volna megölni minden Molnárt érte.” Erről szólt a kommunista-szocialista szlogen.
A földnyelv másik végén is állnak sátrak, de azokat valószínűleg csak alvásra használják, mert életnek kívülről semmi nyoma.
– Az egy másik társaság – világosít fel a férfi. – Négy sátor, de öten vannak. Jóban vagyunk, de nem járunk össze. Köszönünk egymásnak, semmi több.
Arra gondolok, ha levelet írnék nekik, hogyan címezném. Valahogy így: „Sátorlakók – 2221 Budapest, a Savoya park mellett”. Talán meg is kapnák a levelet, de mire mennének vele? Az Amerikából hozott kockás zakóm sem gondolta, hogy egyszer a szegények közé téved. De jobb helyre került, mint ha a szemétben kötött volna ki. Baktatok a kocsim felé. Zelk Zoltán Szakadék című versét mormolom:
„Két perc tátongó szakadéka közt / zuhanva is fölnyújtom még kezem. / Vagyok. Jelentkezem.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.