Sakk a balatoni reptérépítőknek

Nem adható ki előzetes környezetvédelmi engedély a veszprém–szentkirályszabadjai repülőtérre – döntött a napokban a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség. A beruházáshoz az érintett Balaton-parti városok, Siófok és Balatonalmádi sem adott szakhatósági hozzájárulást.

2009. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ködösítés Sukorón. Magyarázkodik a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és Sukoró polgármestere is a Velencei-tó északi partjára tervezett gigantikus kaszinó és más, a vigalmi negyedhez kapcsolódó úgynevezett turisztikai beruházások miatt. A jogszerűséget egyébként majd az ügyészség fogja eldönteni, mivel folyamatban van a csereügylet felülvizsgálata. A vagyonkezelő háttérbeszélgetésben védte a beruházást a kormánypárti sajtónak, Molnár Gábor, Sukoró polgármestere pedig egy helyi lapban közölte: minden elkötelezett településvezető tárgyalt volna a világ egyik legnagyobb befektetőjével. Ebben az az érdekes, hogy a mai napig nem tudni, miről zajlottak ezen tárgyalások, hiszen korábbi állításai szerint konkrét terveket nem látott Sukoró vezetője. Időközben az Angelika Természetvédelmi és Kulturális Egyesület azt kérte Sólyom László köztársasági elnöktől: segítsen megállítani a jóvátehetetlen károkkal járó, példátlan természetpusztítást és kultúrarombolást. (D. Z.)


Balázs Árpád, Siófok polgármestere lapunkhoz is eljuttatott közleményében tudatta: az óriásgépek fogadására alkalmas veszprém–szentkirályszabadjai repülőtér megépítését kezdeményező Buda West Airport Holding Vagyonkezelő Zrt. hiába kérelmezett előzetes engedélyt az illetékes környezetvédelmi hatóságtól, a tervezett légi folyosó által érintett Siófok és Balatonalmádi polgármesteri hivatala sem adta meg ehhez a szakhatósági hozzájárulását. A Balaton ugyanis kiemelt üdülőövezet, és nem logisztikai bázis. Balázs Árpád kifejtette, a város feletti légi folyosó rontaná az üdülés feltételeit, hiszen zaj- és légszennyezést jelenthet, az esetleges havaria eseményekről nem is beszélve. Ez nemcsak az önkormányzat vonatkozó rendeletét, hanem a Balaton-törvényt is sértené – figyelmeztetett a polgármester. Megjegyezte: a légibázis ellen semmi ellenvetésük, annak működése akár Siófok előnyére is válhatna, de az üdülőövezet felett nagygépeket átvezetni szándékozó légi folyosóból nem kérnek.
A Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség elutasító határozatának indoklásában számos ellenérv szerepel. Az egyik az, hogy a balatoni üdülőkörzet szükséges zajvédelme műszeres vizsgálat alapján ítélhető meg, vagyis nem elég az a szakértői vélemény, amit a beruházók benyújtottak a hatóságnak. A levegő tisztaságvédelme érdekében pedig úgynevezett transzmissziós számítások elvégzése szükséges, de ilyenekkel szintén nem szolgált a Buda West Holding. A Balatont mint ivóvízbázist érő hatások meghatározása pedig olyan mértékű és részletességű vizsgálatokat igényel, amelyek csak környezeti hatásvizsgálati eljárás részeként lennének elvégezhetők – áll a felügyelőség határozatában. A felügyelőség döntése ellen a kérelmező tizenöt napon belül nyújthat be fellebbezést. Ellenkező esetben a Buda West Holdingnak részletes hatástanulmányt kell készíttetnie

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.