Darabonként hetvenezer forintért (körülbelül háromszázötven dollárért) a legújabb, egyszer sem használt Kalasnyikovokat is megvásárolhatná a Magyar Honvédség, de továbbra is ragaszkodik a jelenleg rendszerben tartott, ötvenéves fegyverek korszerűsítéséhez, amelyre gépkarabélyonként egymillió forintot szánnak az adófizetők pénzéből – tudtuk meg. A Honvédelmi Minisztérium (HM) elképzelései szerint egy prototípus legyártatása után 7700 AK–63-as gépkarabélyt korszerűsítenének csaknem 7,7 milliárd forintért. A modernizáció részeként gránátvetővel, különböző típusú nappali és éjszakai irányzékokkal, lézeres célmegjelölőkkel, taktikai lámpával és állítható válltámasszal is ellátnák a szovjet fegyvereket. Amikor megírtuk, hogy a szaktárca által előirányzott összegből a világ legjobb kézi fegyvereit is megvásárolhatnák ezekkel a korszerű kiegészítőkkel együtt, a HM és katonai szakértői azzal az érveléssel álltak elő, hogy a fegyverraktárakban tíz évre elegendő olyan lőszer van, amely a mérete miatt csak a Kalasnyikovokhoz használható.
*
Ha tehát új, amerikai vagy norvég fegyvereket vásárolnának, akkor azokhoz tízévnyi lőszerkészletet is meg kellene venni, ami megkétszerezné a beszerzés értékét. Forrásaink viszont megerősítették, hogy teljesen új, az AK–100-as szériába tartozó, lezsírozott Kalasnyikovok megvásárlása esetén és ezekkel az eszközökkel együtt sem kerülne a beszerzés darabonként egymillió forintba, és a meglevő lövedékeket is használni lehetne.
Enyhén szólva nem megy olajozottan a szaktárca által megrendelt prototípusok legyártása sem. Kiderült, hogy gyakorlatilag a lövéspróbákon szétestek volna azok az AK–63-as gépkarabélyok, amelyeket a minisztérium megrendelésére korszerűsítettek. A prototípusokat a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynöksége rendelte meg, de azok tízezer lövéses haditechnikai ellenőrző vizsgálatát már kétezer lövés után fel kellett függeszteni, mert illesztési problémák jelentkeztek. Azóta az ügyben csönd van, a szaktárca állítása szerint most a HM FLÜ próbálja legyártani a korszerűsítés mintadarabjait, és a forgalmazási folyamatba be kívánja vonni a NATO szakembereit is.
A honvédelmi tárca szakértői a gépkarabély-modernizációs program elindítását megelőzően természetesen szakmai és pénzügyi szempontból is megvizsgálták: a teljes csere vagy a meglévő fegyverek modernizálása-e a hatékonyabb – közölte tegnap lapunkkal a HM. Állításuk szerint az előzetes költségelemzések azt mutatták, hogy a modernizáció összességében negyedannyiba kerül, mint hasonló képességű új fegyverek beszerzése.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten