A kormánynegyed ügyében nyomoznak

Ismeretlen tettes ellen, hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda a kormányzati negyed építése kapcsán – erősítette meg Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője az MTV hírét. A vizsgálat még 2008. december 5-én indult. A köztévé információja szerint a beruházás előkészítésével és lebonyolításával létrehozott projektirodát az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentette fel.

2009. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismeretlen tettes ellen, hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda a kormányzati negyed építése kapcsán – erősítette meg Bartha László, a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője az MTV hírét. A vizsgálat még 2008. december 5-én indult. A köztévé információja szerint a beruházás előkészítésével és lebonyolításával létrehozott projektirodát az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentette fel. Az ÁSZ főigazgató-helyettese, Horváth Sándor lapunknak azt mondta: a kormányzati negyeddel kapcsolatban több szabálytalanságot megállapítottak, de nem tud arról, hogy feljelentést is tettek volna. – Az ügyészség bekérte a hivataltól a számvevői jelentést – tette hozzá Horváth.
Az ÁSZ jelentésében szerepel például, hogy a negyed megépítésével megbízott Kincstári Vagyoni Igazgatóság hárommilliárd forintot adott a tervdokumentáció előkészítésére. Ezt szakértők később használhatatlannak minősítették. A jelentés szerint a beruházásért felelős iroda több tíz millió forintot fizetett ki egy cégnek a minisztériumok létszámának felmérésére, majd miután használhatatlan adatokat adott, újra kifizettek tízmilliót a már elvégzett munkáért.
*
A rendőrség vizsgálja azt is, jogosan adtak-e összesen 100 millió forint munkabért a projektiroda dolgozóinak.
Emlékezetes, a Gyurcsány-kormány még 2006-ban dobta be a kormánynegyed ötletét a köztudatba, amelyre az építészeti pályázatot 2007 márciusában írták ki. A sokak által bírált elképzelést Nyakó István MSZP-szóvivő a takarékoskodással indokolta. Mint fogalmazott, egyszerű matematikáról van szó, a kormánynegyed kiépítése roppant előnyös, mivel sokkal kisebb, 340 ezer helyett 160 ezer négyzetméternyi területen, nem tagoltan, olcsóbban fenntartható ingatlanokban helyeznék el az állami apparátust. Ehhez képest tíz hónappal később, tavaly januárban váratlanul mégis leállították a beruházást, mert – mint Budai Bernadett kormányszóvivő magyarázta – a tervezés óta felvetődött városrendezési tervek jelentősen megdrágították a kivitelezést. Bár a kormánynegyed ötlete csupán a tervezésig, illetve az előkészítő munkálatokig jutott el, az adófizetőknek ez is több mint tizenkétmilliárd forintjába került. Ugyanis a tervpályázaton győztes cégek mellett számos kormány közeli tanácsadót is ki kellett fizetni. Jól példázza ezt, hogy a projekt leállítása után is még 3,8 milliárd forintot költöttek el a beruházás lezárásával kapcsolatos teendőkre.
A kormánynegyed körüli állami pénzcsapoknál több, Gyurcsány Ferenc bukott kormányfőhöz köthető személy felbukkant. Például az a KISZ-es múltú Rákosi Ferenc volt a kormányzati negyed területére javaslatot tevő bizottság kancellária által delegált tagja, aki a Gyurcsány-féle Altus– Perfekt-hálózat több cégében korábban felügyelőbizottsági tagként vállalt szerepet. De feltűnt az ügyletben az Altus egykori jogi képviselője, Kalicz Anita, a MÁV Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese, továbbá a MÁV ingatlangazdálkodási vezérigazgató-helyettese, Sarlós Miklós is, aki egy Altus–Perfekt érdekeltségű cégnek volt korábban az igazgatója. Az a Görözdi György volt a kormánynegyed tervezését és építését felügyelő miniszterelnöki megbízott, aki a Magyar Úttörők Szövetségének volt a titkára, majd a rendszerváltás után Alács Tiborral együtt képviselte a gyermekszervezetet az ifjúsági vagyon sorsáról szóló tárgyalásokon.
A volt MSZMP KB-s Tunyogi László a kormánynegyed monitoringbizottságának munkájában is részt vett. Tunyogi korábban a Perfekt Rt. üzletág-igazgatója, illetve az egykor Altus fennhatóság alatt működő Perfekt-Audit Rt. igazgatósági tagja volt.
A luxusberuházásból hasznot húzott az Országos Választási Bizottság szabad demokrata delegáltja, Poczkodi Balázs is, aki húszmillió forintos ügyvédi megbízást kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.