Csődországok listája – és Magyarország?

2009. 07. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Foreign Affairs után az Egyesült Államok második legbefolyásosabb, kéthavonta megjelenő külpolitikai folyóirata, a Foreign Policy július–augusztusi száma ismerteti azon hatvan ország listáját, amelyet csődtömegnek tekint. A lista („failed states index”) 12 fő kategóriában értékelte az országokat. E kategóriák: demográfiai nyomás, menekültek, csoportok sérelmei, emberek menekülése, egyenetlen fejlődés, gazdasági hanyatlás, az állam delegitimációja, közigazgatási szolgáltatások, emberi jogok, biztonsági szervezetek, széttördelt elitek és a külső beavatkozás. Ha nem tízmilliók reménytelen sorsáról, tragédiájáról és haláláról lenne szó, akkor a tízoldalnyi, ábrákkal, térképekkel, grafikonokkal élénkített kísérőszöveg még szórakoztatónak is lenne mondható.
A szomorú rangsor első helyén Szomália áll, ahol az állam hatalma még a fővárosra se terjed ki. A második Zimbabwe, a harmadik Szudán. A listán az első demokrácia – abban az értelemben, ahogyan ezt a nyugati véleményformálók használják – a hetedik helyen lévő Irak, míg „nyugati típusú” demokrácia csak egyetlenegy szerepel a listán: Izrael/Ciszjordánia, amely az 56. csődtömeg ország, holtversenyben Kínával és Azerbajdzsánnal.
Mielőtt tovább mennénk, egy gyors hidegzuhany azoknak, akik a listán szereplő országokra nézve a demokratikus berendezkedésű országok szinte teljes hiányából azt az elhamarkodott következtetést vonnák le, hogy ez fordítva is így van, vagyis a demokratikus államrend nélkülözhetetlen a stabilitáshoz: a Közel-Kelet legstabilabb országai közé tartoznak az Egyesült Arab Emírségek, Katar és Bahrein, mely országoknak annyi közük van a demokráciához, mint az SZDSZ távozó pártöregjeinek a tisztességhez.
A csődtömeg országokban az állam nem a népet szolgálja. Hogy a lista mennyire van összhangban az emberek véleményével, az meglehetősen kétséges egyes esetekben: Kína 1,3 milliárd lakosából több mint egymilliárd han kínainak lenne néhány ellenérve azzal szemben, hogy a kínai kormány – amely okos politikájával a világválság idején évi nyolcszázalékos ütemben gazdagítja az országot – nem a nép érdekeit tartja szem előtt.
A csődtömeg országokban az állam nagyon gyenge minőségű és mennyiségű politikai javakat nyújt polgárainak. A tízoldalas összeállítás végén a rangsorolás nehézségeit taglaló írásban a szerző elmondja, a földkerekség minden országából kérdezett embereket, hogy mit várnak kormányuktól. 57 szolgáltatást említettek, amelyek öt nagy csoportban foglalhatóak össze: biztonság, a törvény uralma és átláthatóság, részvétel és emberi jogok, fenntartható gazdasági fejlődés, valamint emberi kibontakozás.
Vajon ha a közvélemény-kutatók nálunk erre az öt kategóriára rákérdeznének, milyen válaszokat kapnánk? Vajon Magyarország polgárai szerint az elmúlt hét évben mit kaptak a vagyon- és közbiztonság, a bírósági munka, a polgároknak a demokratikus folyamatokban történő részvétele, anyagi biztonságuk, gyarapodásuk és a még említett kategóriák terén?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.