Nem csupán távoznia kell a közéletből az UD-ügy felelőseinek, hanem bíróság elé is kell állniuk tetteikért – jelentette ki tegnap Demeter Ervin. A Fidesz országgyűlési képviselője kiemelte: a megfigyelési ügynek Szilvásy György már gyanúsítottja, de rajta kívül fölvetődik Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter, illetve Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnök felelőssége is, ám azt egyelőre nem tudni, hogy Gyurcsány mennyit tudott az ügyről. Demeter Ervin szerint nem csupán Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hétfőn lemondott főigazgatója a felelős. A fideszes politikus úgy látja, Laborc helyzete tarthatatlanná vált, mivel „az általa kreált operatív operett visszájára fordult, és mára azok lettek a gyanúsítottak, akik a politikai pecsenyéjüket szerették volna az UD Zrt.-ügyön sütögetni”. Az ellenzéki politikus kiemelte: demokráciában megengedhetetlen és elfogadhatatlan, hogy a titkosszolgálatokat pártpolitikai célokra használják, ezért az NBH új főigazgatójának az lesz a feladata, hogy a hivatal működését „visszaterelje az alkotmányos keretek közé”, feltárja a törvénysértéseket, ezzel segítse az adatgyűjtési ügy tisztázását, a felelősök megtalálását és megnevezését.
*
Megkérdeztünk jogi szakértőket arról, mennyiben állhat meg Draskovics Tibor büntetőjogi felelőssége amiatt, hogy engedélyt adott az UD Zrt. vezetőinek és munkatársainak telefonlehallgatására, holott a nyomozó hatóságok azóta bűncselekmény hiányában megszüntették a vagyonvédelmi cég elleni főbb vizsgálatokat.
Futó Barnabás ügyvéd, az UD Zrt. jogi képviselője lapunknak úgy nyilatkozott: a lehallgatások miniszteri engedélyezése esetében csak akkor vetődhet fel a hivatali visszaélés gyanúja, ha az engedély kiadója tisztában van azzal, hogy nem állnak fenn annak törvényi feltételei, vagyis a lehallgatással felderíteni kívánt bűncselekményért kiszabható szabadságvesztés időtartama nem éri el az öt évet. Mint mondta, Draskovics Tibor esetében nehéz lenne bizonyítani a szándékosságot. Ugyanakkor más a helyzet Laborc Sándor és Szilvásy György esetében, mivel ők valószínűleg pontosan tudták, hogy szó sincs bűncselekményekről – ezt egyébként a nyomozó hatóságok is megállapították – így a titkos információgyűjtésnek nem volt alapja – hangsúlyozta Futó Barnabás. Az ügyvéd szerint Laborcék feltehetőleg azért „vezették meg” a minisztert, hogy ezzel jogtalan hátrányt okozzanak az UD Zrt.-nek, és ez felvetheti a hivatali visszaélés gyanúját. Laborc Sándor ellen egyébként a vagyonvédelmi cég két vezetője és két alkalmazottja feltehetőleg hamis vád miatt eljárást kezdeményez majd, amint a nyomozást megszüntető határozat jogerőre emelkedik, hiszen az NBH távozó főigazgatója nevesítve jelentette fel őket – tette hozzá.
Ugyanakkor Magyar György ügyvéd szerint önmagában a lehallgatás engedélyezése nem alapozza meg bűncselekmény, így például hivatali visszaélés gyanúját, mert ahhoz szándékos kötelességszegés, mulasztás vagy hatáskör-túllépés kellene. Mint fogalmazott: előfordul, hogy a lehallgatással árnyékra vetődik a hatóság, de az állam szempontjából előrébb való a bűnüldözési érdek, mint az, hogy ez esetleg személyiségi jogok sérelmével jár.
Kíváncsiak voltunk, hogy Draskovics Tibor számol-e azzal, hogy az indokolatlan lehallgatásokra való engedély kiadásának büntetőjogi következményei lehetnek, de a miniszter írásban feltett kérdésünkre nem válaszolt. A tárca sajtóosztályán keresztül mindössze annyit közölt: az igazságügyi és rendészeti miniszter a hatáskörébe tartozó, a nemzetbiztonsági szolgálatok által indított ügyekben mindig a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény alapján jár el, és „az egyes ügyekben alkalmazott titkosszolgálati eszközökkel kapcsolatos valamennyi adat minősített, így azokról tájékoztatás csak arra felhatalmazottnak adható”.
Draskovics Tibor egyébként tegnap bejelentette: a rendőrség a büntetőeljárási törvény alapján megvizsgálja Laborc Sándornak az UD Zrt. elleni nyomozást megszüntető határozat elleni panaszát. Hozzátette: ha eközben kiderül, hogy valamilyen körülményt nem vettek figyelembe, vagy a fokozott ügyészi felügyelet során nem megfelelően mérlegeltek valamit, akkor azt korrigálni kell.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország