Madártetemek, kihűlt tojások, agyaggal betömött fészkek, barbár pusztítás. Ez a látvány fogadta a napokban Brit Királyi Madárvédelmi Társaság delegációját, amikor a Bodrogközbe látogatott. Az áldozatok ráadásul szigorúan védett gyurgyalagok voltak, éppen olyan madarak, amilyeneket a természetvédők meg kívántak tekinteni.
Botrány az angolok előtt
Az esetről az Új Szó című szlovákiai magyar lap számolt be pénteken. Az újság felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi madárvédő szervezet aktivistái azért érkeztek a régióba, hogy ezeket a szigorúan védett és Angliában is ritkaságszámba menő madarakat fészkelésük idején megfigyeljék, de szörnyű pusztítással találkoztak. Lelesz településen a korábbi 35-40 fészekből alig tízet találtak sértetlenül, a többit ismeretlenek vandál módon elpusztították. A lap tudósítása szerint a fészkek bejáratát agyaggal tömték be, így a madaraknak esélyük sem volt a túlélésre. Többségük éhen halt, és a lerakott tojások is kihűltek.
A szakemberek véleménye szerint a védett állatokat a látogatás előtt néhány nappal gyilkolhatták le. A szakértők szerint sajnos az eset nem egyedi, a homokbányászok, a vízpartokon játszó gyerekek is kárt okoztak már a gyurgyalagok tojásaiban, de ellenségnek tekintik a madarakat egyes méhészek is, mert méhekkel is táplálkoznak. Nagy Károly, a Magyar Madártani Egyesület monitoringközpontjának vezetője lapunknak elmondta: a gyurgyalag fokozottan védett madár, az eszmei értéke százezer forint, mégis gyakran előfordul a fészkeinek feldúlása. Nemcsak a madár értéke ilyen tetemes, hanem a tojásoké is, amelyekből általában öt-hat található minden fészekben.
Egy fészek elpusztítása tehát közel félmilliós károkozást jelent, de ezt pénzben nem is lehet kifejezni . A madarász szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a fokozottan védett állatok elpusztítása bűncselekmény, és ezt a gyurgyalagok fészkelő helyein a magyar oldalon sokfelé táblákkal is jelezték.
Üzenet lefejezett patkánnyal
Szintén kelet-szlovákiai hír, hogy megfenyegették a tőketerebesi (Trebisov) hőerőmű építését ellenző civilek vezetőjét. Egy fej nélküli patkánytetemet talált személygépkocsija csomagtartójának fedelén Gejza Gore, a Trebisov nahlas civil szervezet vezetője, aki feljelentést tett a rendőrségen. Elmondta, hogy a levágott fejű patkánytetemet azután tették autója csomagtartójára, miután részt vett egy megbeszélésen, amelyen a tőketerebesi önkormányzat tagjai a hőerőmű építésével kapcsolatos fejleményekről tárgyaltak. Ezért nyilvánvalónak tartja, hogy a két eset összefügg. A névtelen agresszió már márciusban elkezdődött a beruházást kritizálók ellen. Nem sokkal azután, hogy a Trebisov nahlas két tagja névtelen fenyegető levelet kapott, a Korzár című szlovák napilap egyik tudósítóját is megfenyegették. Az eseteket követően a Trebisov nahlas internetes oldalán nyilatkozatot volt kénytelen közzé tenni arról, hogy az egyesület nem kívánja folytatni a széntüzelésű hőerőmű építése elleni harcát.
Nukleáris veszélyek
A közelmúlt eseménye az is, hogy a Greenpeace magyarországi szervezete és az Energia Klub részt vett azon a konferencián, amelyet a Mohi (Mohivce) atomerőműről tartottak Pozsonyban. A zöldek azt nehezményezik, hogy olyan tervek alapján tervezik befejezni a létesítmény két blokkját, amelyek alapján ma nem lehetne nukleáris erőművet építeni. A mohi üzem 3-as és 4-es reaktorát ugyanis még 1986-ban hagyták abba, és most folytatnák az építésüket. Az erőmű azonban nem rendelkezik úgynevezett konténmenttel, vagyis egy olyan vasbeton burokkal, amely a balesetek idején nem engedi ki a környezetbe a radioaktív anyagokat. A mohi atomerőmű ráadásul földrengésveszélyes területen fekszik.