A Magyar Honvédség (MH) állománya illetményemelésének lehetséges forrásait kutató cikksorozatunk valóságos közleményesőt indított el a Honvédelmi Minisztérium (HM) sajtóosztályán. Helyhiány miatt minden szót nem közölhetünk belőle, de ígéretet teszünk arra, hogy semmit sem hagyunk szó nélkül a reakciókból. A minisztérium például kijelentette: szerintük nem helytálló az a megállapításunk, hogy a katonák nem kapnak tisztességes fizetést. Pozitívumként említik, hogy a honvédségben a jelenlegi gazdasági helyzet dacára nem csökkent a katonák járandósága, és nem voltak elbocsátások. A HM közli ugyanakkor, hogy az illetmények továbbra is „versenyképesek”. Mint írják, egy legénységi állományú katona akár havi átlag bruttó 140 ezer forintot is megkeres. Ez számításaink szerint azt jelenti, hogy csaknem százezer forintból próbálhatja meg eltartani a családját.
Mint írják, egy tiszthelyettes fizetése átlag havi bruttó 192 ezer forint. Ez szerintünk azt jelenti, hogy körülbelül nettó 120-130 ezer forintból kell megélnie. Ezenfelül megemlítik azt is, hogy ha sikerül békemissziós szolgálatra kijutniuk a katonáknak, akkor további havi 1604–5960 dollár devizaellátmányt kapnak, és ehhez járulnak egyéb szociális juttatások is. Szekeres Imre honvédelmi miniszternek pedig sikerült elérnie, hogy a katonáknál adómentesek maradjanak a lakhatási támogatások, a ruházati illetmények, illetveg tárgyalnak a megvont tizenharmadik havi fizetés ellentételezéséről.
Ezek kétségtelenül eredmények, amit lapunk nem is tagadott. A kérdés csak az, hogy a katonák miért vonulnak az utcára, miért elégedetlenek. Feltételezésünk szerint azért, mert a fizetésüket mégsem érzik „versenyképesnek”, és ma már az egyetlen igazi pénzkereseti lehetőség számukra a külföldi misszió, ahol sokszor az alkotmányban rögzített fő feladatuk – a haza védelme – helyett kétes célokért kell kockára tenniük az életüket. A szaktárca szóvivője, Bocskai István közleménye tehát arra sarkallt bennünket, hogy továbbra is megpróbáljunk forrásokat keresni az alakulatoknál szolgáló többség (legénységi állomány és tiszthelyettesek) bérezésének növelésére.
Eddig nem ejtettünk szót a HM által az elmúlt nyolc évben lefolytatott olyan nagy értékű beszerzésekről, amelyek kapcsán az ellenzék rendszeresen élt a korrupció gyanújával, sőt néhány esetben ezt a nyomozó hatóságok is vizsgálták. A honvédség legfőbb védelmi erejét jelenleg vitathatatlanul azok a Gripen vadászgépek jelentik, amelyek beszerzését a világ több táján a korrupciós botrányok híre lengi körül. Egy osztrák sajtóértesülés szerint egy tavaly júliusi titkos brit jelentés a Gripen-eladások kapcsán osztrák, cseh és magyar fegyverzeti beszerzésekkel kapcsolatos megvesztegetés gyanúját fogalmazza meg egy magyarországi ismerősökkel büszkélkedő gróffal, Alfons Mensdorff-Pouillyval szemben. A titokzatos „főúr” egyes hírek szerint már az Orbán-kormány idején gyakran járt Magyarországon, és egy vidéki kastély csöndjében fogadott fekete luxusautókkal érkező urakat. A szocialisták ezt természetesen sokáig úgy próbálták magyarázni, hogy a fideszes-kisgazda kormány nem véletlenül döntött az utolsó pillanatban egy nemzetbiztonsági kabinetülés után a svéd vadászgépek mellett, bizonyára ebben a határozatban érhető tetten a korrupció. Az ellenzék viszont azt tartja érthetetlennek, hogy a gépek beszerzése után két évvel – a Medgyessy-kormány idején – a duplájára növelték a beszerzés értékét, hogy olyan képességeket rendeljenek meg a svédektől, amelyekre szerintük semmi szükség. Így például légi utántöltésre tették alkalmassá a Gripeneket, miközben nincs tankergépünk, és a magyar hadseregnek szállított svéd „Griffek” elsődleges feladata az ország légterének védelme, nem a komoly üzemanyag-mennyiséget igénylő külföldi misszió.
A szocialisták álla akkor eshetett le igazán, amikor az osztrák sajtóban megjelent: már az Orbán-kormány idején az MSZP-nél landolhattak a svéd vadászgépekhez köthető kenőpénzek. Vagyis valamilyen oknál fogva a döntési helyzetük híján is őket érinthette a megvesztegetés. A Format című ausztriai hetilap állítása szerint egy harmincoldalas feljegyzésben – amelyet 2008. július 25-i keltezéssel küldött el a súlyos csalások felderítésére szakosodott brit szerv, az SFO az osztrák belügyminisztériumnak – többek között az szerepel: az SFO-nak „alapos oka van feltételezni”, hogy a British Aerospace (BAE) brit fegyverkonszern 107,6 millió eurót bocsátott Mensdorff-Pouilly rendelkezésére „harmadik félnek történő kifizetésekre”. A cikk szerint Magyarországról az áll a jelentésben: egy 2001. október 3-i megbeszélésről szóló feljegyzésben „a szocialistáknak történt 7,5 százalékos kifizetésre” utalnak. Mensdorff-Pouilly ellen egyébként 2007 óta nyomoztak a brit és az osztrák hatóságok. Egy időre letartóztatták, aztán szabadon engedték, és lezárták az ügyet. A vesztegetés körülményeit nyomozó svéd államügyész arra hivatkozott, a britek különalkut köthettek a BAE-vel, és nem kap tőlük bizonyító erejű dokumentumokat. Azóta az ügyet itthon egyik politikus sem piszkálja.
Habár a Gyurcsány-kormány megbízásából Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár végzett egy „szakmai szempontú” vizsgálatot, de ez a bizottság sem kutatta az esetleges magyarországi korrupciót. A Gripenek eközben lassan átveszik a légterünk védelmét az orosz MiG–29-esektől, és évente több tíz milliárdot visznek el a HM költségvetéséből. A Gripen-szerződés 2003-as módosításával szakértők szerint a világ egyik legdrágább beszerzését hajtják végre. A Medgyessy-kormány által aláírt új megállapodás alapján a vadászgépeket összesen 210 milliárd forintért bérli az állam, és 26 milliárdért fegyverzetet vásárol hozzá az Egyesült Államoktól. Ez azt jelenti, hogy egy gép több mint 16,8 milliárdjába kerül az adófizetőknek. Ha sikerült volna megspórolni a Gripen-szerződés módosításából adódó csaknem százmilliárdos többletköltséget, akkor – az alakulatoknál szolgálók jelenlegi, mintegy 17 ezer fős létszámát alapul véve – csaknem hatmillió forintot oszthattak volna ki fejenként a katonáknak. A légtér biztonságos védelméhez persze sok pénz kell. A missziókhoz pedig szükség lenne légi szállításra és korszerű helikoptertámogatásra is, ami azonban a mai napig nem megoldott a Magyar Honvédségnél. A következő cikkünkben arról lesz szó, hogy vajon miért?
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!