Hoffmann kiszorította Corbusiér-t

Felvették az UNESCO lajstromára a brüsszeli Stoclet-palotát is, ám Corbusier egyetlen épületét sem választotta be a grémium.

2009. 07. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan örültek neki, de kevesen várták: az UNESCO úgy döntött, hogy a brüsszeli Stoclet-palota a világörökség része lesz. Arról is határoztak, hogy a huszonhét természeti és kulturális jelöltből egyetlen Corbusier-épület sem kerül fel a listára.
A belga főváros elegáns sugárútján, a Tervurenen fekvő palotát a zseniális bécsi építész, az 1870-ben született, 1956-ban elhunyt Josef Hoffmann tervezte. Az épület azóta a szecesszió klasszikusává vált. Adolphe Stoclet, a hatalmas Société générale pénzintézet mecénás igazgatója, II. Leopold belga király rokona Bécsben találkozott Hoffmann-nal. A bécsi szecessziós kör egyik összejövetelén Adolf Loos és Otto Wagner is jelen volt. A megbízást követően az építkezés 1906-ban kezdődött, és öt éven át tartott. A palota berendezése is első vonalbeli: Gustav Klimt mozaikfrízei és szecessziós bútorok díszítik a belső tereket.
A palotának egyetlen baja van: nem látogatható, így csak kívülről csodálható meg. Most, miután az ENSZ kulturális szervezete a világörökség részének nyilvánította, csak a berendezésével együtt adható el. Jelentkező máris akadt: az egyik kérő az osztrák kormány, a másik Ralf Lauder, a Lauder dinasztia dúsgazdag örököse, de a tulajdonosok, a Stoclet család négy tagja kevesli a felkínált árat. Amikor Hoffmannt megbízták a munkával, az építész még alig tervezett épületeket. A megvalósításnál a bécsi műhely elveit alkalmazva ötvözte az épületet képzőművészeti alkotásokkal. Az UNESCO méltatása szerint a palota a bécsi szecesszió mesterműve és minden művészet integrálásának tökéletes példája.
A döntést követően az UNESCO zsűrije nem volt hajlandó nyilatkozni arról, hogy Corbusier-nek miért nem vették fel egyetlen épületét se a listára. A Svájcban született francia építésznek Németországban, Argentínában, Franciaországban, Belgiumban, Japánban és Svájcban állnak lakóházai, közintézményei.
A világ 145 országában egyébként 878 természeti és kulturális objektum szerepel a világörökség listáján. Ebből 679 kulturális létesítmény, 174 természeti hely és 25 a vegyes kategóriába sorolható. A most hozott döntés értelmében szintén a világörökség része lett a Dolomitok hegység olaszországi része, a buddhista kolostoroknak helyet adó Vutai hegy Kínában és a Hollandiában elterülő Wadden-tenger. Továbbá a Zöldfoki-szigeteken lévő történelmi óváros, a Cidade Velha és a Burkina Fasóban található Loropéni romok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.