Jogerős gárdaoszlatás

Az elsőfokú ítéletet helybenhagyva a Fővárosi Ítélőtábla tegnap jogerősen feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet. A döntés annyival túlmegy az elsőfokú határozaton, hogy kimondja: az egyesületnek szerves része a Magyar Gárda Mozgalom, így a feloszlatás rájuk is vonatkozik.

2009. 07. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel szemben Vona Gábor, a Jobbik és a Magyar Gárda Egyesület elnöke közölte: a gárdisták folytatják munkájukat. A bíróság egyúttal elutasította azt a védekezést, amely az egyesület és a mozgalom különállására hivatkozott. Az ítélőtábla szerint az egyesület által életre hívott mozgalom egy anyaszervezeten belüli közösség, ráadásul ha egy társadalmi szervezet a céljait egy másik szervezeten keresztül valósítja meg, akkor nem hivatkozhat különállóságára.
– Egy demokratikus társadalomban a közösség számára hasznosnak ítélhető cél sem valósítható meg a demokrácia értékrendjét sértő eszközökkel – mutatott rá indoklásában a másodfokú bíróság. Kiemelték: a gárda olyan helyszíneken tartott demonstratív felvonulásokat, ahol etnikai feszültségek voltak, felbomlóban volt a közrend, és jelentős arányú a cigányok számaránya. Ezek a demonstrációk sértették az ott élők egy részének a jogait és szabadságát, ráadásul a konfliktusok megoldása helyett azokat tovább szították. Az ítélet elismeri, erőszakos cselekmények valóban nem voltak a felvonulások idején, de azok magukban hordozták az erőszak veszélyét, ami a közrend és a köznyugalom, így a biztonsághoz és a szabadsághoz való alkotmányos jogok sérüléséhez vezetett. A bíróság a „foglyul ejtett közönség” meghatározással jellemezte a felvonulásokat kényszerűségből elszenvedőket – az ítélet szerint az ő jogaik sérültek elsősorban.

*

Ugyanakkor az elsőfokú bírósággal szemben a Fővárosi Ítélőtábla úgy találta: a cigány kisebbség emberi méltósághoz fűződő jogai nem sérültek, mivel emberi méltósága csak személyeknek, nem pedig közösségeknek van. A jogerős határozat arra is rámutat: önmagában sem a gárdisták egyenruhája, sem a szónoklatok, sem a vonulás nem feltétlenül lépte volna túl a jogszabályok szabta kereteket, de ezek együttesen igen. Az ítélőtábla szerint a gárda volt főkapitánya, Dósa István sárbogárdi szónoklata kifejezetten fajgyűlölő megnyilvánulásokat is tartalmazott, például amikor a zsidóságot „idegenszívű nemzetvesztőként” aposztrofálta. Hasonlóan túllépték a véleménynyilvánítás szabadságát a gárdisták cigányokkal kapcsolatos kijelentései. Czukorné Farsang Judit bíró, a Fővárosi Ítélőtábla tanácselnöke hangsúlyozta, a jogszabály egyedül a feloszlatást említi mint lehetséges szankciót, ami az alperes védekezésével szemben nem tekinthető aránytalannak a fentiek tükrében.
Gaudi-Nagy Tamás, az egyesület jogi képviselője az ítélethirdetés után bejelentette: rendkívüli jogorvoslatot nyújtanak be a Legfelsőbb Bíróságra, és ha úgy alakul, a strasbourgi bíróságig is elviszik az ügyet. Vona Gábor pedig közölte: hiába szüntették meg az egyesületet, a gárdisták folytatják munkájukat. Hozzátette: az eljárás tétje az volt, hogy a másodfokú bíróság képes-e ellenállni a hazai és a nemzetközi politikai nyomásnak, de ez nem sikerült. Hozzáfűzte: az ítéletnek „beláthatatlan következményei” lehetnek, hiszen az „szembemegy a magyar társadalom igazságérzetével”. Emlékezetes, a Magyar Gárda Egyesület feloszlatását azután kezdeményezte a Fővárosi Főügyészség, hogy a gárdisták 2007 decemberében felvonulást tartottak Tatárszentgyörgyön az egyre jobban elharapódzó „cigánybűnözés” ellen. A felvonulást a parlamenti pártok mellett a köztársasági elnök is elítélte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.