Még nem végrehajtható a gárdaítélet

Súlyos jogalkalmazási hibát követett el a rendőrség, hogy egy még nem írásba foglalt, így végrehajthatatlan ítéletre hivatkozva lépett fel szombaton a gárdista-egyenruhát viselőkkel szemben – közölte Juhász Imre polgári eljárásjogász.

2009. 07. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába minősül jogerősnek a Magyar Gárdát feloszlató másodfokú ítélet, az még nem végrehajtható, mivel nincs írásba foglalva és kézbesítve – tájékoztatta lapunkat Juhász Imre, a Független Rendészeti Panasztestület elnökhelyettese, aki az ELTE jogi karán a polgári eljárásjogi tanszék adjunktusa. És mivel nem végrehajtható, ezért erre az ítéletre hivatkozva a rendőrség nem léphetett volna fel szombaton a gárdista-egyenruhás tüntetőkkel szemben. Ezzel a rendőrség súlyos jogalkalmazási hibát követett el, ami a demokratikus jogállamisággal összeegyeztethetetlen – jelentette ki a jogász.
– Ráadásul tudomásom szerint az ítélet rendelkező része nem tér ki a ruhaviseletre – hívta fel a figyelmet Juhász Imre. A polgári eljárásjog szakértője kiemelte: a hatályos magyar jogszabályok kizárólag a tiltott önkényuralmi jelképek viselését szankcionálják, de a gárda egyenruháján ilyen köztudomásúlag nincs. A rendészeti panasztestület elnökhelyettese közölte: tegnap délelőttig öt panasz érkezett hozzájuk a rendőrség fellépése miatt, és aki még kifogással szeretne élni, annak jövő hétfőig van erre lehetősége.
Ismert, a rendőrség szombaton garázdaság címén indított eljárást sok olyan Erzsébet téri tüntető ellen, akin gárdista-egyenruha volt. Makula György, az ORFK szóvivője mindezt a Magyar Gárdát feloszlató jogerős ítélettel indokolta, amely szerint az említett egyenruha félelmet, megbotránkozást kelt. Bencze József országos főkapitány közleménye pedig ugyancsak az egyenruha viselésének jogsértő jellegéről értekezett.
Az ORFK értelmezésével szemben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közleménye szerint nem szabálysértő a gárdistaruha viselése. Hasonlóan vélekedik a Tettrekész rendőrszakszervezet is, amelynek főtitkára, Szima Judit úgy vélte: jogi nonszensz, amit a főkapitány állít, mivel a bíróság „nem a fekete nadrág-fehér ing-fekete mellény” viselését tiltotta meg, hanem egy egyesületet oszlatott fel. A főtitkár szerint szombaton a rendészeti vezetők ismét jogsértő cselekményekre adtak utasítást a végrehajtói állománynak.
Vona Gábor tegnap a kormányzó hatalom egyik utolsó és kétségbeesett akciójának nevezte a szombati spontán demonstráció szétverését. A Jobbik elnöke szerint a rendőrség fellépése jogszerűtlen és aránytalanul brutális volt, hiszen az összegyűltek békésen tiltakoztak a gárda feloszlatása ellen, valamint Budaházy György szabadon bocsátásáért, akit terrorcselekmények elkövetése és emberölés előkészületének gyanújával tartóztattak le. Vona nevetségesnek tartja, hogy a gárda egyenruháját viselőket pusztán az öltözetük miatt garázdaság vádjával állították elő a hatóságok. Hangsúlyozta: mivel a Magyar Gárda egyesület a működése során az egyenruháról soha nem hozott döntést, így ilyenje nem is lehetett. A Jobbik elnöke hozzátette, „a gárda feloszlatása csupán az első lépcsőfok volt, a hatalom célja ugyanis a Jobbik parlamentbe jutásának megakadályozása”.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány ügyvezetője a 2006-os októberi eseményekhez hasonlította a történteket. – Mára a rendőrség jogtiprása rendszeressé vált – mondta Gaudi-Nagy, aki szerint a hatóság beavatkozása vezetett az erőszakhoz.
Másként látják a történteket az SZDSZ-ben. Az alkotmányos normákkal és a bírói ítéletekkel tudatosan szembefordulóknak nincs helyük a magyar közéletben, biztosan nem ők azok, akiket védelmeznünk kell – írták tegnapi nyilatkozatukban mások mellett Béki Gabriella, Gulyás József és Velkey Gábor parlamenti képviselők.
Lapunk szerette volna megtudni, mennyibe került az adófizetők pénzéből fenntartott rendőrségnek a szombati erődemonstráció, de kérdésünkre az ORFK sajtóosztályán mára ígértek választ. A rendőrség költségeit növelhetik a jogtalan előállítások miatti kártérítések, amelyek a Jobbik számításai szerint – ha mind a 216 elhurcolt keresetet indít – százmilliós nagyságrendű kiadást is jelenthetnek.
A Jobbik e hét szombatra a budapesti Szabadság térre békés erődemonstrációt hirdetett, amit a rendőrség tudomásul vett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.