Oszlatás, tömeges előállítások

Erőszakkal oszlatta fel a rendőrség szombaton a Budaházy György bebörtönzése és a gárda megszüntetése elleni tüntetést az Erzsébet téren. Tizenheten könnyebben megsérültek, 216 tüntetőt előállítottak. Bilincsbe verve vitték el Vona Gábort is. Jogvédők szerint nem lett volna joga oszlatni a rendőrségnek.

2009. 07. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budaházy György – akit terrorcselekmények elkövetése és emberölés előkészítése gyanújával tartóztattak le – szabadon bocsátásáért szombatra a Szabadság térre jelentett be tüntetést a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, amit utóbb a Magyar Gárda feloszlatása elleni tiltakozással is kiegészítettek. A bejelentést azonban a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) hatáskör hiányára hivatkozva nem vette tudomásul, mondván, az adott időpontban a helyszín nem közterület. Sőt, a BRFK előre beígérte, hogy fellép azokkal szemben, akik mégis tüntetni mernek. A mintegy két-háromszáz, többségében gárdista egyenruhát viselő tüntető végül nem a Szabadság téren, hanem az Erzsébet téren gyűlt össze szombaton délután. Itt leültek a fűbe, öszszekapaszkodtak, és a Himnuszt meg a Szózatot énekelték. A hatalmas létszámban felvonuló rendőrség előbb távozásra szólította fel őket, majd könnygázt és testi erőszakot alkalmazva 216 embert elhurcolt a térről. Megbilincselték és előállították Vona Gábort, a Jobbik, illetve a bíróság által feloszlatott Magyar Gárda Egyesület elnökét. Az előállítottakat egy ember kivételével néhány órán belül szabadon engedték. A BRFK tájékoztatása szerint négy ember ellen hivatalos személy elleni erőszak címén büntetőeljárás, 205 emberrel szemben pedig garázdaság, közbiztonságra veszélyes eszköz birtoklása vagy jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt szabálysértési eljárás indult.
*
Az oszlatás megkezdése után a tüntetők egy része dobálni kezdte a rendőröket. Az egyik üveg megsebesítette a Hír Televízió operatőrét, akit agyrázkódással szállítottak kórházba. Egyes tüntetők az Index újságíróját rugdosták össze. A rendőrök nem a dobálózókat, hanem a fűben ülőket hurcolták el. A térről kiszorított mintegy ezer tüntető a Rákóczi úton megállított és visszafordulásra kényszerített egy 49-es csuklós buszt, majd megpróbálták felborítani azt. Végül este kilenc órára lett nyugalom a városban. Összesen tizenhét embert vittek kórházba könnyebb sérülésekkel, többnyire a könnygáz miatti szemsérülésekkel.
Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője szerint jogellenesen oszlatták fel a békés, spontán tüntetést. Kifejtette: a demonstrációt éppen azért tartották, mert a rendőrség valamennyi helyszínre bejelentett tüntetésüket megtiltotta, így nem tudták a jogaikat érvényesíteni.
Schiffer András ügyvéd-jogvédő is úgy látja, a szombati egy tipikus spontán tüntetés volt, hiszen részben a gárdát feloszlató csütörtöki bírósági ítéletre reagált. Így a bejelentés elmulasztása címén nem oszlathatta volna fel a rendőrség – mutatott rá a jogvédő. Emlékeztetett: a strasbourgi bíróság 2007-ben éppen arra hivatkozva marasztalta el a magyar államot, hogy még egy be nem jelentett, spontán tüntetést sem lehet feloszlatni, amennyiben megőrzi békés jellegét; majd az Alkotmánybíróság is hasonlóan foglalt állást. Schiffer szerint a szélsőséges csoportok népszerűsödéséért és radikalizálódásáért súlyos felelősség terheli a rendőri vezetőket és az őket irányító politikusokat is, mert évek óta a liberális jogállam szabályait áthágva lépnek fel ellenük, szombaton pedig mártírt csináltak a szélsőjobb vezetőiből. A rendőrség sok gárdistát az egyenruhája miatt állított elő, és indított velük szemben garázdaság címén büntetőeljárást. Makula György, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője lapunknak azt állította: a gárdát feloszlató bírósági ítélet alapján a rendőrség intézkedni fog azok ellen, akik gárdista egyenruhában vonulnak közterületen, mivel ruházatuk másokban félelmet, megbotránkozást kelt. Ezzel szemben Schiffer aggályosnak nevezte, hogy a rendőrség a gárdista formaruha viselése miatt kezdeményez eljárásokat, mivel a bíróság nem a ruhaviseletet, hanem a Magyar Gárda működését tiltotta meg.
A gárdista formaruha viseléséről hasonlóan vélekedett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amely még csütörtöki – egyébként a Magyar Gárda feloszlatását üdvözlő – közleményében azt írta: a gárdisták akár egyenruhájukban is részt vehetnek rendezvényeken, a gyülekezési jog ugyanis nem csak szervezeti formában gyakorolható, a jogszabályok pedig az önkényuralmi jelképeken kívül más ruházat viselését nem tilthatják meg. A Hír Televíziónak nyilatkozva kérdésesnek nevezte a rendőri fellépés jogszerűségét tegnap az Amnesty International Magyarország elnökségi tagja, Nagy Navarro Balázs. A Nemzeti Jogvédő Szolgálat viszont egyértelműen jogellenesnek minősítette a hatóság brutális akcióit. Eközben a feloszlatott Magyar Gárda szóvivője, Volner János bejelentette: büntetőfeljelentést tett hivatali visszaélés miatt Bencze József országos főkapitány ellen, mivel sem jogerőre emelkedett bírói ítélet, sem jogszabály nem tiltja a gárda egyenruhájának közterületi viselését. Emellett hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás és jogellenes fogva tartás miatt is feljelentést tett az ügyészségen Volner.
Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési jogok biztosa is vizsgálatot indított a történtek tisztázására.
Bárándy Gergely MSZP-s parlamenti képviselő arra szólította fel a Fideszt, hogy végre egyértelműen határolódjon el a szélsőségesektől. Erre Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője úgy reagált: a szocialista párt nincs abban a helyzetben, hogy demokráciából, jogállamiságból és tisztességből kioktassa a Fideszt.
Tegnap a Jobbik elnöke, Vona Gábor bejelentette, július 11-én újabb tüntetést szerveznek a Szabadság térre, tiltakozásul a Magyar Gárdát ért atrocitások ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.