Pusztuló élőhelyek Európában

2009. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Európa élőhelyeinek 65 százaléka, a megmaradt fajoknak pedig több mint a fele veszélyeztetett – hangsúlyozza az Európai Bizottság nemrég közzétett átfogó jelentése. A Természetvédelmi Világalap (WWF) a dokumentumra reagálva azonnal kijelentette: Európa azt kockáztatja, hogy élővilága egyre inkább kipusztul, ha a természet- és élővilág-védelemre továbbra is kevés erőforrást fordít.
Az Európai Bizottság arra figyelmeztet, hogy a megfelelő védettség elérésére a tagállamoknak az eddigieknél nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük, ha a helyzeten javítani kívánnak. A szervezet 2001–2006 közötti időszakot vizsgáló jelentése – amely az EU biodiverzitásának eddigi legátfogóbb felmérése – felbecsülhetetlen értékű összehasonlítási pontként szolgál a jövőbeli tendenciák mérésére. Az irat szerint a legnagyobb kihívás előtt a kontinensen a gyepes, vizes és part menti élőhelyek állnak, mindenekelőtt a hagyományos mezőgazdasági művelési formák visszaszorulása, az idegenforgalom fejlődése és az éghajlatváltozás következtében. Vannak ugyanakkor biztató jelek is, hiszen néhány jelentősebb faj – például a farkas, az eurázsiai hiúz, a hód és a vidra – kezdi visszahódítani egykori életterének egy részét.
Stavros Dimas, az EU környezetvédelmi biztosa a jelentés bemutatásakor szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy a biodiverzitást Európában súlyos megpróbáltatás éri és komoly veszélynek van kitéve.
Az uniós jelentés 216 élőhelyre terjed ki, és mintegy 1182 fajról tartalmaz adatokat. A régióalapú élőhely-értékelések mintegy 13 százalékánál és a fajértékelések mintegy 27 százalékánál a jelentések a védettségi helyzetet „ismeretlennek” adták meg. Az „ismeretlen” minősítés különösen a Dél-Európára vonatkozó jelentésekben volt gyakori: Ciprus, Görögország, Portugália és Spanyolország a területén előforduló fajok több mint felére vonatkozóan jelentette, hogy a védettségi állapot „ismeretlen”.
Az európai élőhelyvédelmi irányelv előírja a tagállamoknak, hogy a bizottság jóváhagyásával kijelölt területeken fenn kell tartaniuk meghatározott élőhelytípusok és fajok kedvező védettségi helyzetét. E területek a világ legnagyobb ökológiai hálózata, a Natura 2000 részeit képezik. Azt, ahol nálunk a természetvédelmi hatóságok engedélyezték áprilisban a Dakar-ralit.

Visszatértek a ralisok. Hiába keletkezett több mint százharmincmillió forintos kár tavaly tavasszal a Magyar Dakarként emlegetett Közép-Európa rali lebonyolításakor, idén újra autódübörgéstől hangos a Natura 2000 védelem alatt álló táborfalvai lőtér. A területen edz ugyanis a Magyar Honvédség Dream Team Gepárdok elnevezésű csapata, a zöldhatóság jóváhagyásával. A pilóták vezetője állítja: fűszál sem görbült tevékenységük folytán, igaz tavaly ugyanezt mondták a rali verseny szervezői is, akiken később természetkárosítást kértek számon. (V. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.