Tehetetlen agrárbiztos

2009. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer tejtermelő rendezett olykor erőszakba forduló tüntetést Luxemburgban – ahol az Európai Unió mezőgazdasági miniszterei tanácskoztak – olyan feliratokkal, mint „Európa hagy bennünket éhen halni – Segítség!” és „Ha a mezőgazdaság nem élhet, senki se élhet”. A tüntetők tojással, üres konzervdobozokkal és műanyag palackokkal dobálták a rendfenntartó erőket.
A termelők – köztük magyarok – már hónapok óta tüntetnek, hogy segítséget kapjanak, s emeljék az árakat az uniós tejtermelés korlátozásával. Mariann Fischer Boel uniós mezőgazdasági biztos azt mondta, „szeretném, ha varázsvesszőm lenne, amivel megoldanám a tejtermelők problémáit, de sajnos nincs”. Michel Barnier francia mezőgazdasági miniszter arra figyelmeztette uniós kollégáit és az Európai Bizottságot, hogy hallgasson a termelők követeléseire. A tanácskozáson részt vevő Gráf József magyar mezőgazdasági miniszter lapunknak kijelentette: teljes mértékben egyetért a tüntetőkkel. Ez igen furcsán hangzik, figyelembe véve, hogy a magyar tárca is megszavazta 2007-ben a tej termelési kvótájának emelését, amely intézkedés miatt nőtt a közösségen belüli termelés, ezért felesleg alakult ki a piacon, s ennek nyomán erőteljesen esett a nyerstej átvételi ára.
Gráf József elmondása szerint a maga részéről május 14-én levélben fordult Boel biztos asszonyhoz, és ebben a három legfontosabb intézkedésre tett újbóli javaslatot, mint az export-visszatérítések jelentős, legalább 50 százalékos emelésére, a kvótaalapú támogatás 50 százalékos emelésére, valamint a vaj és a sovány tejpor intervenciós árának jelentős emelésére. A miniszter még elmondta, hogy az iskolatejprogram támogatási rendszerét is oly módon módosították, hogy a programban részt vevők további támogatásban részesülhessenek.
Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő szintén azt mondta, hogy szolidáris a szomszédaiknál az adóterhekkel lényegesen jobban sújtott tejtermelő gazdákkal. Kifejtette, az EU-ban az utóbbi másfél évben harmadával csökkent a tej ára, de Magyarországon még ennél is nagyobb mértékű, mintegy 45 százalékos volt a zuhanás, miközben a gazdák költségei tovább nőttek, s így a termelés tartósan veszteségessé vált. Glattfelder emlékeztetett arra, hogy a szakmai szervezetek szerint a tejpiaci válság előidézője az Európai Bizottság, amely hibás prognózisok alapján javasolta a tejtermelési kvóták többszöri emelését, amit a tagállamok agrárminiszterei, köztük Gráf József magyar mezőgazdasági miniszter is megszavaztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.