Tilos a pagoda és a hacienda

2009. 07. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

A flandriai Brabantban, a belga fővárostól nem messze fekvő álmos kis közösség, Sint-Pieters-Leeuw egyik vezetőjének, a kereszténydemokrata Martin Schoukensnek elege lett a spanyol villákból, a mexikói haciendákból, a kínai pagodákból és az osztrák stílusú palotákból, valamint egyéb külföldről importált építészeti stílusban emelt házakból. Olyannyira, hogy most már meg is kívánja tiltani, hogy a jövőben ilyen házak épülhessenek a korábban egységes stílust tükröző, a helyi építészeti hagyományokat követő településen.
Törekvésében erőteljesen támogatja a helység főépítésze, Joris Scheers is: „Ne legyenek a flamand tájba illeszkedő, megszokottan szolid udvarházak helyett egzotikus szörnyszülöttek” – mondta.
Aki jól ismeri a belga vidéket – beleértve mind a holland nyelvű flamand, mind pedig a francia nyelvű vallon országrészt –, igazat ad mindkettőjüknek. A lebilincselően szép ország jellegzetes építészete visszafogott. A vidéket mindenütt a föld színéhez illő és a tájba illeszkedő házak, gazdaságok teszik azzá, ami. Belgiumnak mindeddig az egyik fő erénye volt a hivalkodás, az újgazdag magamutogatás teljes hiánya. Schoukens nem akarja megtörni ezt a szokást. Nem akarja, hogy a nyaralásból hazatért helyiek átalakítsák a hagyományos stílusban épült házaikat, és azokból mediterrán márványcsodákat „faragjanak”.
Mint mondta, megérti, hogy az esős Belgium lakói a vakáció hangulatát is importálni akarják a hosszú, napfény nélküli hónapokra, de ennek az útja és módja nem lehet a hagyományok feladása. Joris Scheers főépítész szerint ráadásul Flandriában nagyon sok a kiváló építész, aki modern stílusban is tud úgy alkotni, hogy az épület ne veszítse el flamand identitását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.