Tízmilliók az ÁVH-t mentegető alapítványának

Csaknem százmillió forintnyi támogatást kapott a rendészeti tárcától 2006 óta a Nemzedékek Biztonságáért Közalapítvány, amelynek vezetője, Császár Józsefné 1995-ben igazolást állított ki arról, hogy az egykori Államvédelmi Hatóságnál (ÁVH) nem bántalmazták a foglyokat.

2009. 07. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén tizenötmillió forinttal támogatja az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) a Nemzedékek Biztonságáért Közalapítványt – derül ki a tárca honlapjának üvegzseb menüpontjából. Ennek apropóján megkérdeztük az IRM sajtóosztályán, hogy az elmúlt esztendőkben összesen mennyi pénzt fizettek ki az alapítványnak. Azt válaszolták: 2006-ban tizenötmillió, 2007-ben harmincegymillió, tavaly pedig harmincötmillió forinttal támogatták a szervezetet. Az IRM indoklása szerint azért fizettek ki 2006 óta csaknem százmillió forintot a Császár Józsefné által vezetett alapítványnak, mert az többek között a szolgálatteljesítés közben megsérült nyugdíjas rendőrök gondozásával foglalkozik, illetve rendőrárváknak és szociálisan rászoruló rendőrök gyermekeinek szervez programokat, és ezeket a célokat a minisztérium fontosnak tartja.
*
Az alapítványt vezető Császár Józsefné akkor szerzett kétes hírnevet magának, amikor a Horn– Kuncze-kormány időszakában, 1995-ben a Belügyminisztérium (BM) vezető személyzetiseként egy Ausztráliában zajló per vádlottja számára olyan igazolást adott ki, amely szerint az egykori Államvédelmi Hatóságnál (ÁVH) nem bántalmazták a foglyokat. Az iratot az Eörsi és Társa ügyvédi iroda kérésére készítette, amelyben a hírhedt ÁVH-s vallatótiszt, a körömletépései miatt „Körmösnek” gúnyolt Bauer Miklós is dolgozott.
Az ÁVH által megkínzott sok száz ember emlékét súlyosan sértő hazugságért Császárnét nem vonta felelősségre akkori felettese, Kuncze Gábor SZDSZ-es belügyminiszter, és csupán az Orbán-kormány idején, 1999-ben nyugdíjazták fél évszázados BM-es múlt után. Azonban nyugdíjazása ellenére továbbra is közel maradt a „tűzhöz”.
A Nemzedékek Biztonságáért Alapítvány neve az Egymásért-ügyben is fölbukkant. Ugyanis a több száz milliós adó- és vámcsalás miatt büntetőeljárásba keveredett Egymásért alapítvány 2005–2007-ben 14 millió forinttal támogatta Császárné szervezetét, illetve a lányának, Császár Juditnak a tulajdonában lévő Arno Kft.-t. Császárné veje az a Párvy Tivadar, aki az MTI médiafigyelő osztályának a vezetője, és aki 1990-ben a Nemzetbiztonsági Hivatal szóvivője volt.
Császárné alapítványa azzal is jól járt, hogy a 2001-ben egymilliárd forinttal létrehozott Biztonságos Magyarországért Közalapítvány megszűnése után annak ingó vagyonát 2007-ben megörökölte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.