Városőrségekre jut majd pénz

Juhász Ferenc szerint a kormány előteremti a szükséges pénzt a településőrségek felállítására. Eközben viszont a rendőrségre nem jut elég pénz, és a szervezet mintegy kétezer fős létszámhiánnyal küzd.

2009. 07. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a rendőrség súlyos pénz- és létszámhiánnyal küzd, Juhász Ferenc, az MSZP elnökségi tagja tegnap arról beszélt a köztévé Nap-kelte című műsorában, hogy a kormány szándéka szerint lesz elegendő többletforrás az úgynevezett településőrségek felállítására. Szavai szerint többször tárgyalt Bajnai Gordon miniszterelnökkel erről az MSZP elnöksége által felkarolt témáról. Hogy összesen mennyi pénzt emésztenének fel a településőrségek, arról úgy nyilatkozott: majd a minisztériumban kiszámolják, de ha rövid távon több száz vagy ezer fővel növelnék a rendőrség létszámát, az milliárdos nagyságrendű kiadást jelentene.
*
Juhász a településőrségek ötletét azzal magyarázta, hogy újabb eszközt kell bevetniük az EP-választáson a szavazók által megfogalmazott felvetésekre. Rámutatott: ezeknek az őrségeknek a felállítása csupán lehetőség, nem pedig kötelezettség az önkormányzatok számára, így nincs szükség a kétharmados önkormányzati törvény módosítására. A szocialista politikus azt a korábbi, számos rendészeti szakértő által bírált szocialista elképzelést is felmelegítette, amely szerint a közterület-felügyelőknek kellene pluszjogosítványokkal adni, hogy a 20 ezer forint alatti szabálysértési eljárásokban intézkedhessenek.
Juhász egyébként néhány napja elismerte: az MSZP a felelős a közbiztonság megroppanásáért és a rendőrség bénult állapotáért.
Lázár János, a Fidesz rendészeti szakpolitikusa korábban úgy fogalmazott: „Nem az a megoldás Magyarországon, hogy városőrség címén vörös gárdákat vagy más címszóval magyar gárdákat szerveznek, hanem mindenki számára egyetlen út a járható: a magyar rendőrség újjászervezése, megerősítése, mert az állam erőszak-monopóliuma megbonthatatlan és megoszthatatlan.”
Bár a csúfos EP-választási kudarc után az MSZP számára láthatólag fontossá vált a közbiztonság kérdése, korábban nem voltak ennyire érzékenyek az elharapódzó bűnözésre. Bencze József országos főkapitány és Draskovics Tibor rendészeti miniszter is többször nyilatkozott arról, hogy a statisztikák szerint nem nő, hanem csökken a bűncselekmények száma, ezért inkább az emberek szubjektív biztonságérzetével van a probléma. Jellemző, hogy az idei évi költségvetésben eredetileg 15 milliárd forinttal kevesebb pénzt szántak a rendőrségre, mint előző évben, azonban Marian Cozma kézilabdázó brutális megölése után kétmilliárddal, majd a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság után további tizennégymilliárd forinttal kiegészítették a rendőrség büdzséjét, hogy ezernyolcszáz új rendőrt állítsanak csatasorba. Ehhez képest a rendőrségen ma is a szükségesnél körülbelül kétezerrel kevesebb rendőr dolgozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.