Miközben a rendőrség súlyos pénz- és létszámhiánnyal küzd, Juhász Ferenc, az MSZP elnökségi tagja tegnap arról beszélt a köztévé Nap-kelte című műsorában, hogy a kormány szándéka szerint lesz elegendő többletforrás az úgynevezett településőrségek felállítására. Szavai szerint többször tárgyalt Bajnai Gordon miniszterelnökkel erről az MSZP elnöksége által felkarolt témáról. Hogy összesen mennyi pénzt emésztenének fel a településőrségek, arról úgy nyilatkozott: majd a minisztériumban kiszámolják, de ha rövid távon több száz vagy ezer fővel növelnék a rendőrség létszámát, az milliárdos nagyságrendű kiadást jelentene.
*
Juhász a településőrségek ötletét azzal magyarázta, hogy újabb eszközt kell bevetniük az EP-választáson a szavazók által megfogalmazott felvetésekre. Rámutatott: ezeknek az őrségeknek a felállítása csupán lehetőség, nem pedig kötelezettség az önkormányzatok számára, így nincs szükség a kétharmados önkormányzati törvény módosítására. A szocialista politikus azt a korábbi, számos rendészeti szakértő által bírált szocialista elképzelést is felmelegítette, amely szerint a közterület-felügyelőknek kellene pluszjogosítványokkal adni, hogy a 20 ezer forint alatti szabálysértési eljárásokban intézkedhessenek.
Juhász egyébként néhány napja elismerte: az MSZP a felelős a közbiztonság megroppanásáért és a rendőrség bénult állapotáért.
Lázár János, a Fidesz rendészeti szakpolitikusa korábban úgy fogalmazott: „Nem az a megoldás Magyarországon, hogy városőrség címén vörös gárdákat vagy más címszóval magyar gárdákat szerveznek, hanem mindenki számára egyetlen út a járható: a magyar rendőrség újjászervezése, megerősítése, mert az állam erőszak-monopóliuma megbonthatatlan és megoszthatatlan.”
Bár a csúfos EP-választási kudarc után az MSZP számára láthatólag fontossá vált a közbiztonság kérdése, korábban nem voltak ennyire érzékenyek az elharapódzó bűnözésre. Bencze József országos főkapitány és Draskovics Tibor rendészeti miniszter is többször nyilatkozott arról, hogy a statisztikák szerint nem nő, hanem csökken a bűncselekmények száma, ezért inkább az emberek szubjektív biztonságérzetével van a probléma. Jellemző, hogy az idei évi költségvetésben eredetileg 15 milliárd forinttal kevesebb pénzt szántak a rendőrségre, mint előző évben, azonban Marian Cozma kézilabdázó brutális megölése után kétmilliárddal, majd a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság után további tizennégymilliárd forinttal kiegészítették a rendőrség büdzséjét, hogy ezernyolcszáz új rendőrt állítsanak csatasorba. Ehhez képest a rendőrségen ma is a szükségesnél körülbelül kétezerrel kevesebb rendőr dolgozik.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját