A kormány dönt a vakcinákról

Akár már ma, de a közeljövőben mindenképpen dönt a kormány arról, hogy pontosan hány adag újinfluenza elleni vakcinát vásárol. Eddig hatmillió adaggal számoltak, amelyért körülbelül 6-7 milliárd forintot fizetnének közpénzből, versenyeztetés nélkül a gyártónak, az ismeretlen tulajdonosi hátterű Omninvest Kft.-nek. A cég külföldi megrendelésekre is számít, az így keletkező bevétel 14 százaléka illetné az államot. Noha az engedélyek még hiányoznak, a gyártás már megkezdődött.

2009. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Versenyt futnak az idővel a világ nagy gyógyszergyárai: Ausztrália mellett például Kínában is létrehozták a vakcinát, amelyet már embereken is tesztelnek. Elképzelhető, hogy a világon elsőként, akár már szeptember közepén itt kerülhet forgalomba az oltás. Pekingben összesen ezerhatszáz önkéntesen próbálják ki az oltóanyagot. A világ nagy gyógyszercégei 900 millió vakcina legyártását ígérik az influenzaszezon őszi kezdetére. Az Egészségügyi Világszervezet közben tárgyalásba kezdett a gyártókkal arról, hogy bizonyos mennyiséget adjanak ingyen vagy nagyon olcsón a szegény országoknak.


Sem a Kormányszóvivői Irodán, sem pedig az Egészségügyi Minisztériumban nem tudtak pontos tájékoztatást adni arról, hogy dönt-e ma a kormány az újinfluenza elleni védekezés részleteiről. Többek között arról kellene határoznia a kabinetnek, hogy hány adag oltóanyagot vásárol. – Egyelőre nem kaptunk újabb tájékoztatást a kormánytól, így csak a korábbi, előzetes igénybejelentésre hagyatkozhatunk, ami hatmillió adagos megrendelésre vonatkozott – nyilatkozta lapunknak Németh Zsolt, az Omninvest Kft. szóvivője.
*
Mint mondta: ugyanazon az áron kell szállítanunk az államnak a H1N1 elleni oltóanyagot, mint amennyit az a szezonális influenza elleni vakcináért fizet, azaz 1200-1300 forintot.
Németh Zsolt elmondta: noha egyelőre nincs szerződésük az állammal, és még a humánkísérlethez sincs meg a szükséges engedélyük, július elején megkezdték az oltóanyag gyártását. Az állatkísérletek véget értek, ennek dokumentációját sem adták azonban még be a hatóságoknak. Németh Zsolt azt a tájékoztatást adta, hogy ezt hamarosan megteszik, s így az Országos Gyógyszerészeti Intézet augusztus közepétől engedélyt adhat a humánkísérletek megkezdésére.
Ez várhatóan egy hónapig tart majd, s ezután kaphatják meg a forgalombahozatali engedélyt és az úgynevezett felszabadítási nyilatkozatot. Mire a szükséges papírok elkészülnek, már az állami raktárakban lehet a több millió adag oltóanyag, s azonnal meg is kezdődhet azok kiszállítása – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy miként lehetnek ennyire biztosak a szükséges engedélyek megszerzésében, Németh Zsolt úgy felelt: a hatóságok csak akkor tagadhatják meg az engedélyek kiadását, ha a készítmény nem hatásos, vagy mellékhatásokat okoz. Az eddigi eredményekből azonban úgy látják, hogy megfelelő a szer. Ezért nem érzik kockázatosnak a gyártás megkezdését.
Németh Zsolt hozzátette: mielőbbi kormánydöntés volna szükséges arról, hogy hány adagot vásárol az állam, mert annak függvényében dönthetnek a külföldi megrendelésekről. Húszas nagyságrendben állnak az asztalon a külföldi igénybejelentések, de ezekre majd csak akkor válaszolunk, ha világossá válik, hogy a hazai szükségletet hogyan tudjuk kielégíteni. A külföldi megrendelések után összesen tizennégy százalékos részesedést kell az Omninvestnek fizetnie a magyar államnak. Tíz százalékot a Nemzeti Kutatási és Technológiai Intézetnek, négy százalékot pedig egy alapítvány számlaszámára, amelyből a közegészségügyet támogatják majd – mondta Németh Zsolt, aki szerint lesz bőven nemzetközi igény a magyar oltóanyagra, az ugyanis olcsóbb, mint más gyártók terméke, s várhatóan elegendő lesz belőle egy oltás is, míg a többiből kettő kell a megfelelő védettség eléréséhez.
A szóvivő arra a kérdésre, hogy eddig hány adag oltás készült el, úgy felelt: a gyártás egy folyamat, a szer nem egyik pillanatról a másikra készül el. Tyúktojással szaporítják a hatóanyagot, s a körülbelül öthetes gyártási folyamat végén lehet azt mondani, hogy elkészült egy nagyobb mennyiség. Visszaszámolva ez körülbelül heti 500 ezer adagot jelent majd – fogalmazott. Hozzátette: körülbelül egy időben kerülhet forgalomba a magyar szer azokkal a készítményekkel, amelyeket más országokban állítanak elő a gyártók. Néhány napos eltérésnek azonban amúgy sincs jelentősége – szögezte le.

Újabb fertőzöttek. Újabb öt esetben igazolták az új influenzavírus (A/H1N1) jelenlétét, így már 70-re emelkedett a fertőzöttek száma – közölte tegnap az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat. Az elmúlt egy napban 27 influenzagyanús beteg mintáját vizsgálták meg, közülük ötnél igazolták az új vírust.
Az öt beteg közül három külföldről érkezett Magyarországra: ketten az Egyesült Királyságból, egyikük pedig Bulgáriából. Két beteg nem járt külföldön, ők itthon fertőződtek meg, és a külföldről hazatértek közvetlen környezetéhez tartoznak. Az öt új beteg közül senkit sem kell kórházban ápolni, állapotuk jó. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.