A sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház is komoly gondokkal küzd, ezért megpróbált anyagi segítséget kérni az önkormányzatoktól. Szamosvölgyi Péter (Fidesz), Sátoraljaújhely polgármestere úgy fogalmazott: nemcsak a kórház, hanem az önkormányzatok is forráshiánnyal küzdenek. Hozzátette: a fenntartó város polgármestereként megkereste az ellátási terület összes településének vezetőjét, ám ők hasonlóképpen reagáltak: tudjuk, sajnáljuk, de nincs pénzünk, hogy megsegítsük a kórházat. Az intézményben annyi megszorítás történt az utóbbi időben, hogy ilyesmire már nincs lehetőség – szögezte le.
Példaként említette, hogy két éve még százzal több dolgozója volt a kórháznak, a készletgazdálkodás a végletekig kiélezett, gyakran alapvető dolgokat is csak nagy nehézségek árán tudnak biztosítani.
Erős András, a váci Jávorszky Ödön Kórház főigazgatója is azt mondta: megpróbáltak anyagi segítséget kérni a fenntartó önkormányzattól, de azt a választ kapták, hogy erre nincs mód. Több elemből álló megszorítócsomagot vezetnek be ugyan, de kérdés, hogy ez mire lesz elegendő – tette hozzá.
A megyei fenntartású veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház is próbálkozott. Mint azt Rácz Jenő főigazgató, volt szocialista egészségügyi miniszter lapunknak elmondta: a gazdasági társaságként működő intézmény nemrég terjesztette a közgyűlés elé az új üzleti tervét, amelyben körülbelül 600 millió forintos veszteség szerepelt erre az évre. Szóba került az önkormányzat esetleges anyagi támogatása is, de a válasz az volt, hogy a folyamatban lévő pályázatokhoz – amelyek a szükséges fejlesztésekre és az állagmegóvásra vonatkoznak – biztosítják az önrészt, de a működési költségekhez nem tudnak hozzájárulni.
A pásztói kórház vezetői nem is kérték a fenntartó önkormányzat támogatását. Mint azt Éles János főigazgató a Magyar Nemzetnek elmondta: még a felvetésnek sem lett volna értelme, mert tisztában vannak azzal, hogy a helyhatóságnak nincs lehetősége az intézmény megsegítésére. Jó ideje már a legszükségesebb állagmegóváshoz, fejlesztéshez és műszercseréhez sem tudnak forrást biztosítani.
Baráth Lajos, aki jelenleg két intézmény, a szentesi megyei és a makói városi kórház főigazgatói posztját is betölti, úgy nyilatkozott: szerencsés helyzetben vannak, mert kapnak támogatást. Elsősorban olyan változtatásokhoz nyújt anyagi segítséget az önkormányzat, amely optimalizálja a működést és csökkenti a költségeket, vagy bevételnövekedést eredményez. Az egyik intézményben például a külterületen lévő tüdőgondozót költöztetik a központba, míg a másik helyen az intézmény által működtetett gyógyszertárat telepítik forgalmasabb helyre, hogy több bevételt hozzon.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunk kérdésére elmondta: a jelenlegi rendkívül nehéz gazdasági helyzetben magától értetődik, hogy az intézményvezetők anyagi segítséget kérnek a fenntartójuktól. – Számos helyről hallottam, hogy ezt meg is próbálták, de szinte kizárólag elutasítás lett a vége – tette hozzá.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!