Az önkormányzatok sem segíthetnek

Számos kórházvezető kért rendkívüli anyagi támogatást az intézményfenntartó önkormányzattól, ám a válasz legtöbbször ugyanaz volt: sajnáljuk, de nincs pénz, nem tudunk segíteni. A gyógyintézetek tehát nem tudják csökkenteni az új finanszírozási rendszer, az áfaemelés és a megemelkedett közüzemi díjak okozta „veszteséget”.

2009. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház is komoly gondokkal küzd, ezért megpróbált anyagi segítséget kérni az önkormányzatoktól. Szamosvölgyi Péter (Fidesz), Sátoraljaújhely polgármestere úgy fogalmazott: nemcsak a kórház, hanem az önkormányzatok is forráshiánnyal küzdenek. Hozzátette: a fenntartó város polgármestereként megkereste az ellátási terület összes településének vezetőjét, ám ők hasonlóképpen reagáltak: tudjuk, sajnáljuk, de nincs pénzünk, hogy megsegítsük a kórházat. Az intézményben annyi megszorítás történt az utóbbi időben, hogy ilyesmire már nincs lehetőség – szögezte le.
Példaként említette, hogy két éve még százzal több dolgozója volt a kórháznak, a készletgazdálkodás a végletekig kiélezett, gyakran alapvető dolgokat is csak nagy nehézségek árán tudnak biztosítani.
Erős András, a váci Jávorszky Ödön Kórház főigazgatója is azt mondta: megpróbáltak anyagi segítséget kérni a fenntartó önkormányzattól, de azt a választ kapták, hogy erre nincs mód. Több elemből álló megszorítócsomagot vezetnek be ugyan, de kérdés, hogy ez mire lesz elegendő – tette hozzá.
A megyei fenntartású veszprémi Csolnoky Ferenc Kórház is próbálkozott. Mint azt Rácz Jenő főigazgató, volt szocialista egészségügyi miniszter lapunknak elmondta: a gazdasági társaságként működő intézmény nemrég terjesztette a közgyűlés elé az új üzleti tervét, amelyben körülbelül 600 millió forintos veszteség szerepelt erre az évre. Szóba került az önkormányzat esetleges anyagi támogatása is, de a válasz az volt, hogy a folyamatban lévő pályázatokhoz – amelyek a szükséges fejlesztésekre és az állagmegóvásra vonatkoznak – biztosítják az önrészt, de a működési költségekhez nem tudnak hozzájárulni.
A pásztói kórház vezetői nem is kérték a fenntartó önkormányzat támogatását. Mint azt Éles János főigazgató a Magyar Nemzetnek elmondta: még a felvetésnek sem lett volna értelme, mert tisztában vannak azzal, hogy a helyhatóságnak nincs lehetősége az intézmény megsegítésére. Jó ideje már a legszükségesebb állagmegóváshoz, fejlesztéshez és műszercseréhez sem tudnak forrást biztosítani.
Baráth Lajos, aki jelenleg két intézmény, a szentesi megyei és a makói városi kórház főigazgatói posztját is betölti, úgy nyilatkozott: szerencsés helyzetben vannak, mert kapnak támogatást. Elsősorban olyan változtatásokhoz nyújt anyagi segítséget az önkormányzat, amely optimalizálja a működést és csökkenti a költségeket, vagy bevételnövekedést eredményez. Az egyik intézményben például a külterületen lévő tüdőgondozót költöztetik a központba, míg a másik helyen az intézmény által működtetett gyógyszertárat telepítik forgalmasabb helyre, hogy több bevételt hozzon.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunk kérdésére elmondta: a jelenlegi rendkívül nehéz gazdasági helyzetben magától értetődik, hogy az intézményvezetők anyagi segítséget kérnek a fenntartójuktól. – Számos helyről hallottam, hogy ezt meg is próbálták, de szinte kizárólag elutasítás lett a vége – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.