Harminc éve az állami gondoskodásra szoruló, huszonegyezer fiatalnak a harminchat százaléka élt nevelőszülőknél, míg ma már több mint a fele nevelkedik befogadó családban. Ennek ellenére nem sikerült elérni, hogy a nevelőszülői munkaviszony nyugellátással járjon – panaszolta lapunknak a Magyar Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szövetség (Magyisz) elnöke, a ma kezdődő fonyódligeti továbbképzés házigazdája.
A gyermekvédelmi szakember ugyanakkor arról is beszélt, hogy az ENSZ 1996-os gyermekjogi állásfoglalását nemcsak hazánkban, hanem Közép-Európa számos országában is figyelmen kívül hagyják.
– Hiányzik a gyermeki jog alanyiságát, egyben a szülő felelősségét is rögzítő közösségi jog, nincs a gyermekek által létrehozandó egyesületekre vonatkozó jogszabály, és több velünk szomszédos országhoz hasonlóan hazánkban sincs gyermeki jogi ombudsman – sorolta a gyermek- és ifjúságvédelem akut gondjait a szakember.
Kérdésünkre, hogy mit várnak az ötnapos fonyódligeti kurzustól, Orbán István azt mondta: elsősorban azt, hogy az Európai Unió államai egységesen kényszerítsék ki a gyermeki jogi ombudsman intézményét, Romániához és Szlovákiához hasonlóan más országokban is hozzák létre a család- és gyermekjogi bíróságokat, továbbá, hogy a civil szervezetek – köztük az egyházak is – nagyobb szerepet kapjanak a gyermek- és ifjúságvédelmi munkában.
– Ami pedig a kizárólag a magyar gyermek- és ifjúságvédelemre vonatkozik, kérjük – ha úgy tetszik, követeljük – az intézeti gyámság visszaállítását – fűzte hozzá a Magyisz elnöke. A nevelőszülők balatoni kurzusán ma hazai szakemberek, köztük vezető beosztású bírók, ügyészek tartanak előadást, holnap a külföldi előadók, szombaton pedig a civil szféra képviselői fejtik ki nézeteiket.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó