Háborúk ára

k ö n y v e s h á z

Kovács István
2009. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakemberek és a korszak iránt érdeklődők számára egyaránt hasznos az 1848–1849 – A forradalom és szabadságharc képes története címmel az idén megjelent kiadvány. A kötet fedőlapjának jellegzetes ikonográfiai szerkezete, a szerkesztő, Hermann Róbert bevezetője egyértelművé teszi, hogy Az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc története címmel 1996-ban napvilágot látott könyv bővített, kivitelében igényesebb változatáról van szó.
Ebből következően a két kötet szerkezete is egyező: az oldalak egy részét a napi események rövid ismertetése tölti ki, s az ezek nyitó- és záródátumaival keretezett időszak legfontosabb történését rövidebb-hosszabb tudományos igényű esszében részletezik, értékelik a szerzők: Bona Gábor, Csikány Tamás, Dobszay Tamás, Estók János, Fónagy Zoltán, Hermann Róbert, Kedves Gyula, Pelyach István, Urbán Aladár, Zakar Péter.
A kiadvány 1848. január 1-jével kezdődik, amelynek legfontosabb rögzítendő tényei: „Megjelenik az első magyar nyelvű zsidó naptár. – A Nemzeti Színházban bemutatják Hugó Károly Világszínjáték című darabját. – Megindul Kassán az Ábrázoló Folyóirat, az első képes hetilap…” Az 1848. március 3-a alatt ismertetett legfontosabb hazai esemény: „Kossuth felirati javaslata”. Ebben Kossuth azt indítványozta, hogy a bécsi kabinet adjon ki „hivatalos nyilatkozatot a Habsburg Birodalom pénzügyi helyzetéről”, továbbá alkotmányt követelt nemcsak a Magyar Királyságnak, hanem az egész Habsburg Birodalomnak. E követelés jelentőségét azonban elhomályosította a tizenkét nappal később kirobbant pesti forradalom s annak következményeként a 12 pontba foglalt követelések legfelsőbb jóváhagyása.
Több eseményt említ a százhatvan évvel ezelőtti nap, 1849. augusztus 13-a krónikája: például hogy Bem felszólította a két nappal azelőtt kormányzó elnöki tisztségéről lemondott Kossuthot, vegye át ismét a főhatalmat, vagy hogy a lőporkészlet felrobbanása miatt rommá válik a dévai vár, és a magyar őrség is odavész.
Ami miatt e nap beivódott a köztudatba, az természetesen a világosi fegyverletétel. Erről így ír Hermann Róbert: „Reggel […] a csapatok megindultak a szőlősi síkra. Görgeit Rüdiger fogadta, s miután ellovagoltak a csapatok előtt, a katonák megkezdték a fegyverek letételét. A fővezért a III. hadtest még utoljára megéljenezte. Ekkor Görgei idegei is felmondták a szolgálatot, s zokogva borult lova nyakára. Rüdiger másnap Görgeit Paszkevics főhadiszállására kísértette. Görgei itt tudta meg, hogy Paszkevics csak az ő életét tudja garantálni. A legénységet szintén Nagyváradra irányították, a tiszteket pedig Gyulára szállították. Itt adták át őket az osztrákoknak augusztus 23-án.”
A tanulmánnyal tárgyalt utolsó nap december 30.: „A román felkelés vezetői kártérítést kérnek a románságnak. A háború ára.” Ebben idéz Hermann Róbert egy román szerzőt, aki – „40 000 román áldozat számát elfogadva – az erdélyi polgárháború magyar áldozatainak számát 100 000 főre tette”. A hírhedt kolozsvári polgármester, Gheorghe Funar a románokra vonatkozó állítást hitelt érdemlőnek véve több nyelven emléktáblába vésette a román áldozatok számát. Szerencsére a meggyilkoltak száma ennél mindkét népre vonatkozóan jóval kevesebb volt. Hermann Róbert hivatkozik az Erdély, 1848–1849 című kétkötetes munkára, amelynek szerzője, Egyed Ákos „töredékes adatok alapján […] 7500–7800 főre becsüli a polgárháború magyar áldozatainak számát”. A románoké ennek alatta maradt.
A könyvben szereplő utolsó krónikás nap 1849. december 31.: „Pest város tanácsa díszpolgárrá választja Julius von Haynau táborszernagyot, Josip Jelacic altábornagyot és Ivan Paszkevics herceg tábornagyot.”
A hadjáratokban mintegy 30 ezer osztrák, 13 ezer orosz és 40 ezer magyar katona halt meg – harcban vagy betegségben.
A kötet első képe a Petőfi 1848 című versét illusztráló honvéd – kezében kivont karddal és zászlóval. Az utolsó figurális ábrázolás a Kossuth-bankók elégetése Pesten. Ez a nép gazdasági és lelki megnyomorításának is sokatmondó ábrázolása.
(1848–1849 – A forradalom és szabadságharc képes története. Tóth Könyvkereskedés és Kiadó, Debrecen, 2009. Ára: 4620 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.