Nagy a spórolás az egészségügyben

A spórolás miatt általánossá vált, hogy a kórházak olyan betegeket is továbbküldenek más intézményekbe, akiket helyben is el tudnának látni. Nem ez az egyetlen útja a költségek csökkentésének: egyes helyeken már nem engedik az orvosoknak a sebvarrógép használatát, egyszer használatos eszközöket újraalkalmaznak, vagy raktárnak adják bérbe a kórház egy részét.

2009. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kaposvári védekezés. Más egészségügyi intézményekhez hasonlóan a Kaposi Mór Oktató Kórház több társasággal, köztük a Seffer és Renner Magánklinika Kft.-vel állt szerződéses kapcsolatban e tárgyban – áll a kaposvári kórház nyilatkozatában. A keretmegállapodás őssejtek gyűjtésére, tárolására vonatkozott, kizárólag kutatási és nem kezelési céllal, a kórház az őssejtek gyűjtéséért semmiféle ellenszolgáltatásban nem részesült. Ismert, öt éve – még Gyenesei István közgyűlési elnöksége idején – a kaposvári oktató kórház, a Kaposvári Egyetemhez tartozó onkoradiológiai intézet (ma Egészségügyi Centrum) és a Seffer és Renner Magánklinika a tudományos és szakmai kapcsolat érdekében konzorciumot hozott létre. (Úgy tudjuk, az együttműködési szerződése érvényben van.) A konzorcium létrejöttét egyébként Gyenesei István is megerősítette, arra azonban a volt közgyűlési elnök nem emlékszik, hogy az együttműködési megállapodást ő vagy az egyik vezetőtársa ellátta-e kézjegyével. (G. J. A.)


Minden magyarországi kórház menekülési útvonalakat keres a kritikusan alacsony finanszírozás miatt. Ennek egyik formája, hogy továbbküldik a betegeket – nyilatkozta lapunknak Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Azután, hogy kiderült: az Országos Onkológiai Intézet betegek százait tette hosszú várólistára, vagy – többek szerint – küldte vissza ellátás nélkül abba a kórházba, ahonnan odairányították őket. A betegeket elvileg csak akkor lehetne máshová küldeni, ha olyan speciális ellátást igényelnek, amelyet szaktudás és felszereltség hiányában a területileg illetékes gyógyítóhelyen nem tudnak biztosítani. Az onkológiai intézet vezetőhelyettese, Ottó Szabolcs lapunknak elmondta: hozzájuk sok esetben érkeznek olyanok, akiket lakóhelyükön is tudtak volna kezelni.
A betegek továbbküldözgetésének oka, hogy az egészségbiztosító csak az elvégzett munka egy részét finanszírozza teljes értéken, a fennmaradó teljesítményért viszont csak csökkentett összeget utal. A kórházak azért irányítják tovább a költséges ellátást igénylő pácienseket, hogy a teljesítményüknek minél kisebb része essen ebbe a rosszul finanszírozott tartományba. Varga Ferenc hangsúlyozta: a helyzetet súlyosbítja, hogy 2007-ben rosszul határozták meg az intézmények területi ellátási kötelezettségét és – miután ebből számították ki – a teljes értéken finanszírozható teljesítményét is. Varga Ferenc szerint ahhoz, hogy a helyzet változzon, megfelelő finanszírozásra volna szükség.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa is azt hangsúlyozta korábban, hogy a finanszírozási anomáliák miatt igyekeznek az intézmények szabadulni a drága beavatkozást igénylő betegektől. A szakember úgy látja: noha a fő gond a forráshiány és a rendszeres elvonás, ám a problémák egy része nem pénzkérdés, megfelelő intézkedésekkel is lehetne némiképp javítani a helyzeten. A kórházak spórolásának, „menekülésének” nem a betegek továbbküldése az egyetlen eszköze. Számos intézmény visszatért a korábbi, akár 10-15 évvel ezelőtti technikák és eszközök alkalmazásához. Több kórházban vezetett oda a pénzhiány, hogy a megtiltották az orvosoknak a költséges sebészeti varrógép használatát. Ezeken a helyeken így kézzel varrják a sebeket az orvosok. Több helyről pedig azt lehetett hallani, hogy a korszerű gézlapot és sebvarró fonalat a legolcsóbbra cserélték, illetve az egyszer használatos eszközöket fertőtlenítés után újra alkalmazzák. Lapunknak névtelenséget kérő kórházvezetők példaként említették továbbá, hogy a töréseknél a szegecselés helyett más technológiát alkalmaznak. Még veszélyesebb módját vázolta lapunknak egy onkológus, aki azt állította, hogy gyakran nem keverik bele a kemoterápiás infúzióba a legmegfelelőbb orvosságot. A korszerű eljárások lecserélése mellett persze igyekeznek pluszbevételekre is szert tenni az intézmények, hogy így javítsanak a pénzügyi egyensúlyukon. Ilyen lehetőség például, ha műtőket, rendelőket vagy nagy értékű orvosi műszereket adnak bérbe. A kórházi terület bérbeadása egy fővárosi intézménynél például oda vezetett, hogy ott nemcsak egészségügyi tevékenység, hanem raktár is működik.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.