Németek nélkül telik a balatoni főszezon

A válság mellett idén az időjárás is a balatoni turizmus ellen fordult. A vártnál jóval kevesebb a víkendező család, akik pedig a zivataros hétvégék ellenére is „lemennek a Balcsira”, a rossz időben csalódottan téblábolnak. A hagyományos szolgáltatást nyújtó gyógyszállók és a wellnesshotelek viszont jórészt megteltek, a legtöbben a németeket hiányolják.

2009. 08. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó volt az első félévünk, ami azzal magyarázható, hogy a hagyományos gyógyszállók iránt töretlen a hazaiak és külföldiek érdeklődése – válaszolta kérdésünkre Fekete György, a Danubius Zrt. hévízi Aqua és Hévíz Szállodájának igazgatója. – Elszántak továbbra is franciák, sokan érkeznek Izraelből, s a középosztály felső rétegéhez tartozó oroszok is megengedhetnek maguknak egy-két hetes gyógyüdülést. A magyar vendégek száma viszont nem növekszik – fűzte hozzá a szállodaigazgató.
A siófoki Hotel Vértesben idén is telt ház van. Csorba Ottó igazgató hozzáteszi, hogy a bázisévnek tekinthető 2005-höz és 2006-hoz viszonyítva a siófoki szállodák forgalmában harminc százaléknál is magasabb a visszaesés. – A Hotel Vértesbe érkező családok általában három-öt nappal többet nem engedhetnek meg maguknak – fűzte hozzá. Kérdésünkre, hogy miért hiányoznak a német vendégek a balatoni szállodákból, az igazgató röviden válaszolt: nekik sincs pénzük utazásra. – Féltik az állásukat, hazájukban is csak pár nap szabadságot engedhetnek meg maguknak, s nem szeretnék felélni a megtakarításukat.
– Az év első öt hónapjában 14,5 százalékos volt az elmaradás a külföldi vendégeknél, ami nem sokkal haladja meg azt, amivel korábban számoltunk. Ezt a kiesést a korábbi éveknél több magyar vendég csak részben enyhíti. Pedig a Balaton rendkívül gazdag és színvonalas szabadidős és kulturális kínálattal várja a vendégeket: s ami a legfontosabb: a tó vize kifogástalan, a fürdőzőhelyek tiszták, rendezettek, az önkormányzatok jó része a szabad strandokon is olyan körülményeket igyekszik teremteni, mint a fizetősökön – mondta lapunknak Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke.
A balatoni strandok júniusi és júliusi forgalma többé-kevésbé a csalódottságot igazolja. A luxusigényeket is kielégítő siófoki nagystrandon – ahol a tízezres hétvégi látogatószámot tartják csúcsnak –, az eddigi legjobb hétvégén hatezren váltottak jegyet. A „nyári főváros” vendégforgalmában a múlt évihez viszonyítva egyébként tizenöt százalékos visszaesés tapasztalható – tudtuk meg Halász Klárától, a Tourinform irodavezetőjétől. Kevesebben keresték fel a balatonszemesi élményfürdőt is. Keszthely strandjain a múlt évihez hasonló a vendégforgalom, a lellei homokfövenyes strandon viszont még talpalatnyi helyet se talál a délutáni fürdőző. A vendégforgalom visszaesését néhány kisebb, Balaton közeli gyógyfürdő is érzi. A hajóforgalomban csak az elmúlt néhány nap ad reményt – tájékoztatta lapunkat Kapócs Ferenc, a Balatoni Hajózási Zrt. forgalmi igazgatója.
A tóparti vendéglősök, büfések sem elégedettek a főszezon első felének forgalmával. Elsősorban ők is a jól fizető német vendégeket hiányolják. A június elején kezdődő és a még hetekig tartó Kánikula II. elnevezésű hatósági ellenőrzés-sorozatból viszont elegük van, jóllehet idén kevesebb vendéglőst, büfést kellett pénzbírsággal sújtani, mint tavaly. – Ez elsősorban nem annak köszönhető, hogy a revizorok visszafogottabbak voltak – mondta el a minap Molnár Csaba kancelláriaminiszter egy siófoki sajtótájékoztatón. Kertész Rezső, a Kisosz Somogy megyei elnökének szavaiból pedig kiderült, hogy a hatóságok képviselőivel közösen készítették fel a szezonra a vendéglátósokat.
A vendéglők és a büfék árai a Balatonnál továbbra sem megfizethetetlenek. Igaz, a július közepén érkező több vendég felbátorította a melegétel-kínálókat. A négyszáz forintos „minimenü” száz, a hatszázkilencven forintos pedig kétszáz forinttal emelkedett. Ritkaság a hétszáz forint körüli pizza és a közel ugyanennyiért kínált, nagy adag bolognai. Az étkezési paprika kilója a boltokban 170–250 forint, a paradicsom 250–300, az őszibarack 200–350, a kajszi 300–400 forint. A dinnye kilóját két napig 69 forintért kínálták az egyik élelmiszer-áruházban, s ha ugyanott az akciós árukat figyeltük, a 199 forintos banánra is ráleltünk. A strandon 300 forint a főtt kukorica, 450 a hamburger, 400 forint a tejfölös lángos és 270 forint a sör.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.