Ötmilliárd lehet a veszteség

Vitába keveredett az Európai Unióval a magyar rendészeti vezetés a határőrizet korszerűsítésére felvett támogatásokról, ugyanis 4,7 milliárd forintot olyan terepjárókra költöttek, amelyeket a határtól száz kilométerre használnak. A magyar fél arról próbálja meggyőzni Brüsszelt, hogy ez a „mélységi ellenőrzés” is határőrizeti célokat szolgál.

2009. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar rendőrségnek valószínűleg vissza kell fizetnie az Európai Uniónak azt a 4,7 milliárd forintot, amelyet a Schengen Alap terhére Nissan terepjárókra költött. A botrányra a Rendészeti Védegylet hívta fel a figyelmet, amelynek tudomása szerint az említett járműveket nem külső határőrizeti célokra használják, mint ahogy a támogatási szerződés szerint kellene. Katus Károly alezredes, a Rendészeti Védegylet országos elnöke a délmagyar.hu-nak úgy nyilatkozott: a hír az ORFK-ról szivárgott ki egy uniós ellenőrzés nyomán. Katus szerint a vita tárgya, hogy a Schengen Alap „mélységi ellenőrzés” alatt kisebb távolságot ért, mint a magyar rendőrség. – Ha a rendőrségnek sikerül meggyőznie az uniót arról, hogy száz kilométeres mélységben kell végrehajtani az ellenőrzéseket, akkor a budapesti Teréz körúton is lehet használni a terepjárókat – fogalmazott a Rendészeti Védegylet vezetője.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) sajtóosztályán lapunknak azt mondták: a „mélységi ellenőrzés” fogalmának értelmezéséről folyik a vita az unió és a magyar hatóságok között, illetve arról, hogy például a légi vagy vízi rendészet fejlesztése milyen mértékben kapcsolódik a külső határok őrzéséhez. Kiemelték: a magyar félnek négy hónapja van arra, hogy az Európai Bizottság májusi keltezésű jelentéstervezetét véleményezzék, és „a fennálló nézeteltérést egyeztessék”. Csak ezután fogadhatják el a Schengen Alap terhére végrehajtott hazai fejlesztéseket – tették hozzá az IRM-ben.
Szima Judit, a Tettrekész rendőrszakszervezet főtitkára lapunknak úgy nyilatkozott: félő, hogy ha a rendőrségnek vissza kell fizetnie ezt a 4,7 milliárd forintot, akkor azt megint a rendőri állomány túlórapénzének vagy egyéb juttatásainak rovására teszik meg. De ezt mi nem hagyjuk majd szó nélkül – hangsúlyozta az érdekvédő, aki arról is beszámolt, hogy miután a rendőrség nem adott tájékoztatást neki az unió által vitatott összeg nagyságáról (arról csak más forrásból értesült), ezért közérdekű adat eltitkolása miatt feljelentést tett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.