Somogyi szerint a plein air marad

Nem vagyok remete, Salföld a világ közepe. Igaz, a kihalás fenyegeti, és nincs már harangozó sem – bár a mai harangokat automata működteti – emlékeztetett az idő múlására a Káli-medencébe elvonult Somogyi Győző, akivel a balatonlellei Kapoli-galéria udvarán beszélgettünk. A művész Magyar hősök arcképcsarnoka című anyagából negyven mű augusztus 14-ig a lellei kiállítóteremben látható.

2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kihalóban vannak Magyarországon az aprófalvak, hiába van Salföld is a világ közepén. Ahol ugyan nincs már harangozó, de mise minden szombat este van – mondja Somogyi Győző festőművész, majd arról beszél, hogy a Káli-medencei lakhelyén, a népszerű nyaralóhelyen már a hozzá hasonló betelepültek alkotják az őslakosságot. – Most tájképeket festek, hogy a régi Salföldből, a régi világból megmaradjon valami. A romló, pusztuló, változó táj szépségét szeretném megörökíteni. Hogy idejétmúlt lenne a tájképfestészet – amit időnként a hivatalos művészetkritika egy része valóban kicikiz – cáfolom. Az avantgárd viszont rövid életű lesz, mert nincs közönsége – mondta határozottan. Somogyi Győzőtől megtudtuk: a tájképek mellett most egy Lenti közeli apró település, Magyarfalva katolikus templomában egy 120x100 centiméteres oltárképet fest. – Aki ismer, tudja, nem áll távol tőlem ez a munka. Mindig is törekvésem volt, hogy megfessem a szent családot – fűzte hozzá. A salföldi alkotó – akiről sokan tudják, hogy lótenyésztéssel is foglalkozik, és időnként országjáró lovas túrára is vállalkozik – sajnálja, hogy mélypontra került a Művészetek Völgye, mert mint mondja: Kapolcs kudarca – ha a Völgyet nem is ottaniak, hanem fővárosi művészek „csinálták” – a környék egésze helyi kultúrájára, közösségi életére is kedvezőtlenül hat. Kérdésünkre, hogy nem hiányolja-e a Balaton korábbi években megszokott, nyarankénti nagy, közösségi kiállításait, azt válaszolta: a kollektív kiállításokra ma már nincs pénz. – Az állami kultúrpolitika egyenlő a nullával, a megye szegény mint a templom egere, és az önkormányzatoknak sincs miből pénzelni a festmények szállítását. Ma olyan emberek „működtetik” a képzőművészetet, mint Ligeti Gábor, a lellei Kapoli-galéria vezetője, mutatott vendéglátójára a salföldi alkotó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.