Suchman beismerte felelősségét

Öt és fél milliárd forintért jutott hozzá két éve az izraeli hátterű Pro-mot Hungária Kft. a Club Aligához, a Balaton legnagyobb üdülőkomplexumához. A hét végén a Balaton Fejlesztési Tanács tagjai, köztük kormánypárti és ellenzéki politikusok sürgették a tízhektáros objektum elzárásának megszüntetését.

2009. 08. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Club Aligán kívül minden jelentős volt pártüdülő elkelt már, a legnagyobb, az ötvenhektáros balatonvilágosi ősparkból tíz hektárt elfoglaló üdülőmonstrum privatizálásával azonban kivártak. – Nem az értékének és nagyságrendjének megfelelően bántak vele húsz éven át, és ezzel a balatoni térség legnagyobb károkozását követték el – ismerte el a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) hét végén tartott balatonvilágosi ülésén Suchman Tamás, a fejlesztési tanács szocialista elnöke. A Horn-kormány privatizációs minisztere úgy fogalmazott: „bizonyosan az ő felelőssége is” hogy ide jutott a Club Aliga.
Az elkövetkező tizenöt-húsz évben egy izraeli hátterű befektető – állami támogatás igénylése nélkül – Aligán kívánja megvalósítani a balatoni üdülőkörzet egyik legnagyobb, együttesen hetvenötmilliárd forintos beruházását. Ezt a befektető Pro-mot Hungária Kft. vezérigazgatója, Zvi Frank is megerősítette a BFT ülésén, hangsúlyozva: olyan fejlesztést szeretnének végrehajtani, amelyből majd a helyi közösség és a régió is profitál.
Eltűnnek a kerítések, a kapuk és a sorompók, beleolvad Balatonvilágosba a komplexum – hangzott el az ígéret. (Ez utóbbinak kiváltképp örülnének a balatonvilágosiak és a környékbeliek, az üdülőmonstrum ugyanis a privatizálás óta is el van zárva a helybeliek és az ott nyaralók elől, s a balatoni kerékpárúton kerekezőket is feltartóztatják az ottani tilalmi táblák, sorompók.)
A fejlesztés ellen a balatonvilágosi civil közösségek is tiltakoznak. Attól tarnak, hogy az izraeli cég négy- és nyolcemeletes épületeket, és állítólag egy húszszintes toronyházat is építene a tulajdonába került területen. Ez környezetvédelmi és egyéb szempontból is megterhelné a tó Club Aliga előtti partszakaszát, és tízezerrel növelné a Balatonvilágoson élő, illetve oda kötődő üdülőtulajdonosok számát. Arra kérik hát Balatonvilágos vezetőit: tegyenek meg mindent, hogy a Club Aliga területéhez tartozó parti sétány, közpark és közút önkormányzati tulajdonba kerüljön.
Virányi István, a Dél-Dunántúl régió és egyben a Balaton főépítésze a tófejlesztési tanács ülésén arra emlékeztetett, hogy az aligai beruházás ügyében történtek szakhatósági egyeztetések, ugyanakkor egy szakmai fórumon aggályok is megfogalmazódtak. Felvetődött, hogy a fejlesztések jelentősen meghaladnák azt a kapacitást, amelyet a környezet, illetve a lakosság elbír.
Bóka István Balatonfüred polgármestere, fideszes országgyűlési képviselő attól tart: álom marad, hogy a legértékesebb balatoni területek köztulajdonba kerüljenek vagy abban maradjanak. – A balatoniaknak érdeke, hogy a Club Aligaihoz hasonló területeken – például a korszerűtlen és megszüntetésre ítélt kempingek helyén – elsősorban ne lakások, lakóparkok, hanem idegenforgalmi bevételeket generáló kereskedelmi szálláshelyek épüljenek – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.