(Brüsszel)
Tegnap ismét a tejtermelők traktorainak adtak elsőbbséget a rendőrök Brüsszelben: félszáz gép vonult fel, hogy ezúttal is nyomatékosítsák, mennyire nincsenek megelégedve az Európai Bizottságnak (EB) „a tejpiac stabilizálására” hozott intézkedéseivel. A termelők ennek pontosan az ellenkezőjét érzik saját bőrükön: azt, hogy a piac – az olcsó tej – ellehetetleníti őket. A bizottság – erre számítani lehetett – valóban nem volt hajlandó sem a követelt 5 százalékkal csökkenteni a termelési maximumot, de a kvóták emelését sem fagyasztotta be.
Mariann Fischer Boel, az EB mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős tagja, miközben azt emelte ki, hogy „minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk tejtermelőink segítésére, akiknek e napokban az árak drámai visszaesésével kell megküzdeniük”, elmondta, bizottsága, miként az Európai Tanács is, világossá tette, kitart a kvótarendszer fokozatos és „kíméletes” felszámolására irányuló politikája mellett.
A bizottság két termelői táborral néz szembe. Egyrészt az európai mezőgazdasági szakszervezetek szövetségével, a mérsékeltebb Copa-Cogecával, másrészt a sokkal radikálisabb, németországi székhelyű Európai Tejtanáccsal. A tejtermelők e szövetsége szorosan együttműködik az antiglobalista mozgalmakkal. A bizottság intézkedéseit bírálta a bajor CSU-ból érkező Albert Dess, a néppártiak mezőgazdasági „szóvivője”, aki tegnap nagyobb rugalmasságot követelt az EB-től, és kijelentette: a bizottság nyilatkozatai nem kielégítők. Glattfelder Béla, az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának néppárti tagja szerint a 2008 előtti tejkvótát kellene viszszaállítani. Ehelyett 2015-től megszűnik a kvótarendszer, s nem lesz termelési plafon. Úgy látja, szabályozás nélkül a piac összeomolhat. Sőt, a tavalyi két alkalommal történő kvótaemelés bennünket érintett a legkedvezőtlenebbül.
Szerinte az iskolatejprogram bővítésével is növelni kell a belső felhasználást, s uniós és tagállami szinten fogyasztóvédelmi lépéseket kell tenni, hogy a kereskedelemben kapható tejtermékek valóban tejből készüljenek.
Párizsban francia–német közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben a két ország 2010-ben az egyszázalékos tejkvótemelés befagyasztását követeli az EB jelentésére adott válaszául.
Orbán Viktor a diplomáciai csúcsról: Mindenki úgy megy innen el, hogy egy nagy népnél járt