Támadják az EU „tejjavaslatait”

2009. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Tegnap ismét a tejtermelők traktorainak adtak elsőbbséget a rendőrök Brüsszelben: félszáz gép vonult fel, hogy ezúttal is nyomatékosítsák, mennyire nincsenek megelégedve az Európai Bizottságnak (EB) „a tejpiac stabilizálására” hozott intézkedéseivel. A termelők ennek pontosan az ellenkezőjét érzik saját bőrükön: azt, hogy a piac – az olcsó tej – ellehetetleníti őket. A bizottság – erre számítani lehetett – valóban nem volt hajlandó sem a követelt 5 százalékkal csökkenteni a termelési maximumot, de a kvóták emelését sem fagyasztotta be.
Mariann Fischer Boel, az EB mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős tagja, miközben azt emelte ki, hogy „minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk tejtermelőink segítésére, akiknek e napokban az árak drámai visszaesésével kell megküzdeniük”, elmondta, bizottsága, miként az Európai Tanács is, világossá tette, kitart a kvótarendszer fokozatos és „kíméletes” felszámolására irányuló politikája mellett.
A bizottság két termelői táborral néz szembe. Egyrészt az európai mezőgazdasági szakszervezetek szövetségével, a mérsékeltebb Copa-Cogecával, másrészt a sokkal radikálisabb, németországi székhelyű Európai Tejtanáccsal. A tejtermelők e szövetsége szorosan együttműködik az antiglobalista mozgalmakkal. A bizottság intézkedéseit bírálta a bajor CSU-ból érkező Albert Dess, a néppártiak mezőgazdasági „szóvivője”, aki tegnap nagyobb rugalmasságot követelt az EB-től, és kijelentette: a bizottság nyilatkozatai nem kielégítők. Glattfelder Béla, az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának néppárti tagja szerint a 2008 előtti tejkvótát kellene viszszaállítani. Ehelyett 2015-től megszűnik a kvótarendszer, s nem lesz termelési plafon. Úgy látja, szabályozás nélkül a piac összeomolhat. Sőt, a tavalyi két alkalommal történő kvótaemelés bennünket érintett a legkedvezőtlenebbül.
Szerinte az iskolatejprogram bővítésével is növelni kell a belső felhasználást, s uniós és tagállami szinten fogyasztóvédelmi lépéseket kell tenni, hogy a kereskedelemben kapható tejtermékek valóban tejből készüljenek.
Párizsban francia–német közös nyilatkozatot adtak ki, amelyben a két ország 2010-ben az egyszázalékos tejkvótemelés befagyasztását követeli az EB jelentésére adott válaszául.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.