Védett gyógyszerek, védtelen milliók

2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Szenzációval rukkolt elő a napokban a The Independent, a némileg baloldalra hajló, pártoktól független brit politikai napilap. Johann Hari, a cikk szerzője azt mutatja be, hogy a világ óriás multi gyógyszergyártó cégei profithajhászása mögött mi a szörnyű igazság. Embermilliók halála. E multik az orvosi tudást veszik körül elektromos kerítéssel. A lényeg: ma a Földünkön élő emberek közül az arra leginkább rászorultakat – akiknek az életük orvosság beszedésén múlik – akadályozzák meg ezen orvosságok gyártásában. A legújabb példa: most, amikor a szegény emberek lakta világban a gyárak kétségbeesetten igyekeznek egy közismert, saját előállítású olcsó gyógyszert, a Tamiflut gyártani, ezt nem tehetik meg. S hogy miért? Azért, mert az ultragazdag gyógyszergyárak védelmezhetik szabadalmaikat és nyereségüket. Csakhogy ennek elkerülésére van megoldás, de ezt mégsem vesszük igénybe. A cikk a miértre ad magyarázatot.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO hónapok óta jelzi, hogy ha az új influenza a világ legszegényebb népeit is megfertőzi, akkor több százezer, akár több millió ember pusztulhat el. Azaz a kór igazi, de megelőzhető járványt eredményezhet. De a detektívsztori rejtélyének megoldása az igazi nagy történet arról, hogy miként működik világunk, írja Johann Hari, a cikk szerzője. Kormányaink évtizedeken át furcsa rendszer kialakulását engedélyezték a gyógyszerek kifejlesztésére. A munka oroszlánrészét olyan tudósok végzik, akik kormányzati, azaz adófizetői pénzen működő egyetemi laboratóriumokban dolgoznak. A gyógyszergyártó vállalatok a fejlesztési folyamat késői szakaszába lépnek be, és a kutatási költségeknek csak egy kis részét fedezik. E szakaszra már nem igazán a kreativitás jellemző, hanem egyes vegyszerek és tesztek vásárlása, illetőleg elvégzése. A kutatásra és fejlesztésre költségvetésüknek csak 14 százalékát fordítják. Ennek fejében megkapják a gyártás kizárólagos jogát, és így éveken át ők részesülnek a kidolgozott gyógyszerek értékesítéséből származó haszonból. E gyógyszereket azután éveken át más nem készítheti el.
Mindennek eredménye igen gyakran halálos. Egy példa. Az AIDS elleni gyógyszer szabadalmának tulajdonos cégei bíróságra mentek, hogy megakadályozzák az apartheid utáni Dél-Afrikát e gyógyszer generikus (utángyártott) változatai elkészítésében. Az AIDS-betegeknek így egy éven át száz dollárért tudtak volna gyógyszert adni a tízezer dollárba kerülő „márkás” készítmény helyett, amelyekből a profit a Svájcban és a Kajmán-szigeteken bejegyzett gyógyszermultik zsebébe vándorol. Ugyanez a helyzet most a Tamiflu nevű gyógyszerrel. A gyártó a Roche nevű gyógyszeróriás. Érdekes módon a WHO a Rochét támogatja, és nem azokat a szegény országokat, amelyek a Tamiflu generikus változatát akarják gyártani, az eredeti ár töredékéért kínálva azokat saját szegény betegeinek. Azonos a helyzet a malária elleni gyógyszerrel. A világon ez a betegség évente milliókat gyilkol. Mi a megoldás? Joseph Stiglitz, a Nobel-díjas közgazdász javaslata például igen egyszerű. A nyugati világ kormányainak több milliárd dolláros alapot kellene létrehozniuk, amelyből kifizetik a betegségek elleni oltóanyagok kikísérletezését. A legtöbbet azokra a betegségekre fordítanák, amelyek milliókkal végeznek. Miután a gyógyszert kikísérletezik, a jog köztulajdonban maradna. Vagyis bárki, bárhol gyárthatna ilyen orvosságokat. Ez a módszer a bruttó nemzeti össztermék 0,6 százalékába kerülne. A multik azonban lobbisták hadseregeit alkalmazzák, hogy egy ilyen megoldás ellen harcoljanak, és hogy gyakorlatilag ők írják a törvényeket. Azt, hogy mindez, azaz az orvosi tudás karanténba helyezése megtörténhet, a The Independent, napjaink egyik leggroteszkebb történetének nevezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.