Európa több országában hirtelen meglódult a gyerekszületési arány, amit meglepetéssel fogadtak, tekintettel a gazdasági válságra, írja az unióra szakosodott EurActiv.com portálja. Ezen országok közé tartozik Franciaország, ahol 2008-ban a születési arány 1,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest, és ez a tendencia stabilan tartja magát idén is. Franciaországban tavaly 829 ezer csecsemő született, amely 1981 óta nem látott arányt jelent. Szociológusok szerint a növekedést a szociális háló is segíti, míg a pszichológusok azt állítják, válság esetén a franciák általában az olyan alapértékek felé fordulnak, mint a család.
Egy lapunk által megkérdezett francia családfő elmondta, Franciaországban családi adózás van, és négygyerekes apaként fizetésének gyakorlatilag szinte az egészét megtarthatja. Belgiumban a gyerekszületésben hasonló tendenciát tapasztaltak, és az itteni sajtó már „babyboomról” cikkez. A szociológusok véleménye az, hogy a gyakoribb válások is elősegítik a több gyerek születését, ugyanis az új párnak szintén születnek gyerekei. Olaszországban a növekedést – ami szintén meglepetést okozott – nemcsak a megnőtt termékenység, de a bevándorlás is okozta. Egy olasz nőgyógyász azt a véleményét hangoztatta, hogy a társadalmi felépülés motorját jelentik a gyerekek, és ők igen nagy gazdasági erőforrást jelentenek a jövőre nézve. A hasonló növekedést mutató Nagy-Britanniában a trendet elsősorban az ott élő pakisztániaknak és lengyeleknek tudják be. Izlandon a sajtó „válságcsecsemőkről” ír és arról, hogy a gyakorlatias izlandiaknak a kormány által nyújtott szociális előnyök is csalogatók. Finnországban tíz éve nem volt olyan magas a születési arány, mint most. Lengyelországban a szülészetek zsúfoltak. Bulgáriában is meredeken emelkedik a szülések száma. A román születési arányt nehéz megbecsülni, mert oly sok román állampolgár dolgozik külföldön.
Ezután megnéztük azt, hogy a válság előtt milyen lakossági számmozgást vetítettek előre a demográfusok, tehát még a kedvezőtlenebb trendeket alapul véve. A 2008 szeptemberében a berlini Népesedési és Fejlődési Intézet gondozásában megjelent kötet (Európa demográfiai jövője – miként változnak a régiók) előrejelzése szerint Magyarországon 2030-ban már csak 9,5 millióan élnek majd, míg a 2007-ben 10,6 milliós Belgium akkorra 11 millióssá nő. Ezalatt a 8,3 milliós Ausztria 8,5 milliós lesz, a 9,1 milliós Svédország 9,9 millióra duzzad.
Fagyos reggel és köd után jön valami sokkal rosszabb