Megdöbbentő, botrányos hibákat követett el a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) a romagyilkosságok gyanúsítottjának megfigyelésével kapcsolatban, és ezzel az ellenzék következtetése szerint közvetve felelőssé tehető azért, hogy nem tudták megelőzni a bűncselekmények egy részét. Legalábbis ez derül ki Ficsor Ádám titokminiszter beszámolójából, amelynek egy összefoglalóját tegnap átadták a sajtónak a parlament nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülése után. Ebben gyakorlatilag elismerik, hogy az interneten erről megjelenő irat több elemében azonos az NBH-nál keletkezett dokumentumokkal, és valós megállapításokat tartalmaz. A polgári elhárítás jogi osztályán például tényleg leállították az egyik gyanúsított, K. István megfigyelését 2008 első felében. Az osztály illetékese a belső vizsgálat szerint azért nem továbbította az ellenőrzés kiterjesztésére, meghosszabbítására vonatkozó javaslatot a bíróságra az engedélyezéshez, mert az nem tartalmazott indoklást. Mivel tehát a javaslatban az NBH megyei kirendeltsége nem írta le, hogy miért szeretnék K. Istvánt továbbra is megfigyelni, a jogi osztály illetékese úgy döntött, hogy ezzel a kérelemmel nem is érdemes foglalkozni.
Elképesztő módon kezelte K. István ügyét az „ügygazda” is, vagyis az a műveleti tiszt, aki a megyei kirendeltségen a titkos adatgyűjtéssel foglalkozott. Megtudta ugyanis, hogy a látókörébe került szélsőséges személyek egyike fegyvert kíván vásárolni, mégsem folytatott komplex, átfogó ellenőrzést. Sőt, a megfigyelés meghosszabbítását kérők is egyszerűen tudomásul vették a jogi osztály döntését, és kísérletet sem tettek arra, hogy új előterjesztést készítsenek.
*
A legbotrányosabb viszont talán az, hogy az NBH által a rendőrségnek szolgáltatott jelentésekbe egyáltalán nem került bele K. István, holott a róla gyűjtött információk alapján a gyanú felvetődhetett volna vele szemben. Ficsor Ádám lapunk kérdésére válaszolva megerősítette, az NBH rendszerszintű hibái kapcsán felmerülhet Laborc Sándor volt főigazgató felelőssége is.
Ficsor Ádám a hibák között megemlítette azt is, hogy az NBH-nál az említett ügyek iratanyaga helyenként lassú ügymenetről, egyeztetési hiányosságokról tanúskodik a budapesti központ és a megyei részlegek között, amely megengedhetetlen, különösen az olyan kiemelt ügyek esetében, amely az egész társadalmat foglalkoztatja. Balajti László megbízott főigazgató a miniszter utasítására ezért megteszi a szükséges lépéseket a rendszerhibák kijavítására, fegyelmit kezdeményez a felelős műveleti tiszt esetében, és egyes vezetők megbízásának visszavonását kezdeményezi. Ficsor ugyanakkor hangsúlyozta: a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat kiváló munkát végzett, és nagyban hozzájárult a gyanúsítottak kézre kerítéséhez, ezért dicséretben és jutalomban részesültek az ott dolgozó munkatársak.
A bizottsági ülésen hallottak alapján megerősödött az a vélekedésünk, hogy ha az NBH gondosan járt volna el, akkor a gyilkosságsorozat egy jelentős része megelőzhető lett volna – jelentette ki Demeter Ervin (Fidesz).
A gondatlanság fő oka pedig az lehet, hogy a polgári elhárítást politikai célokra használta fel a kormány az elmúlt években, és nem jutott kellő erő az érdemi munkára – tette hozzá a képviselő. Demeter szerint az NBH túl sokat foglalkozott a kormány ellen tüntető radikális csoportokkal, de nem fordíthatott kellő figyelmet azokra a szélsőséges szervezetekre, amelyek alkotmányosságon kívüli eszközöket kívántak használni.
Szilvásy György volt titokminiszter és Laborc Sándor, az NBH főigazgatója nemrég még úgy tájékoztatott, hogy kiemelt figyelmet fordítanak ezekre a szélsőséges szervezetekre, de álláspontjuk szerint ezek nem alkalmasak terrorcselekmények végrehajtására – emlékeztetett a képviselő. Bejelentette, hogy Gulyás József (SZDSZ) támogatásával egy parlamenti tényfeltáró bizottságot hoznak létre az ügy kivizsgálására, amelyben több körülmény nem világos. Azzal kapcsolatban sem nyugtatták meg például a szakbizottságot, hogy ki biztosított anyagi és logisztikai hátteret a feltételezett elkövetőknek a gyilkosságok végrehajtásához.
Gulyás József elismerését fejezte ki, hogy eredményes volt a nyomozás a romagyilkosságok ügyében, de kiemelte: az NBH együttműködése sok tekintetben elégtelen volt a nyomozó szervekkel. A nemzetbiztonság iránti közbizalom helyreállítása érdekében is indokolt egy tényfeltáró bizottság vizsgálata – fűzte hozzá.
Érdemi, és részletes vizsgálati jelentést ismerhetett meg az ügyről a nemzetbiztonsági bizottság, ezért nem érdemes külön tényfeltáró testületet létrehozni, de tiszteletben tartjuk az ellenzék akaratát – közölte Tóth Károly (MSZP). Mint mondta, az NBH által elkövetett hibák is rámutatnak arra, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatokat meg kell erősíteni. Az is gond azonban, hogy a sajtóban minősített adatok jelentek meg, ezért az NBH államtitoksértés miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen – jegyezte meg a politikus.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat