Gábeli Tamás, a fesztivál alapítója és jelenlegi igazgatója szintén kisfilmmel foglalkozik: öt évvel ezelőtt fullasztónak érezte a rövidfilmek helyzetét hazánkban. E helyzet megtörésére, bemutatkozási lehetőségnek teremtette meg a BuSho – Budapest short filmfesztivált.
Arra a kérdésemre, hogy az idei termés miben különbözik a tavalyitól, kitérő választ adott. Elmondása szerint a beérkezett alkotások nagyon vegyesek: három műfaj (fikciós, animációs, kísérleti), 53 ország, amatőrök és profik, kis és nagy költségvetésű filmek vegyesen szerepelnek a beérkezett munkák között. Így nem lehet kiemelni egy jellegzetességet, ami a tavalyi felhozataltól karakteresen megkülönböztetné az ideit.
Bollók Csaba fesztiválmegnyitójában a rövidfilmek státusáról szólva kifejtette, hogy míg szerinte a rövidfilmek készítésére régen gyakorlóterepként gondoltak (ami egy hierarchikus elképzelés része volt), ma már sokkal inkább mint egy széles mezőre érdemes tekintenünk a filmművészetre, ahol minden forma és műfaj megfér egymás mellet. A rövidfilm már nemcsak gyakorlást jelent, hanem teljes értékű mű.
Az első vetítési napon járva úgy találtam, Bollók Csaba megállapítása a fesztivál anyagának zömére igaz is. Az ausztrál Káröröm című filmben egy David Lynch és Salvador Dalí által közösen uralt kozmoszban eszméltem, Pálfi György Ász póker című alkotásában egészen otthon éreztem magam. Ő a „magyar valóságot” próbálta megfogni amerikai sorozatok technikáival. A Búcsú című filmmel a horvát utakon zajló mini roadmovie-ba csöppentem, ahol egy Zastavát viszontagságok közepette elvisznek a roncstelepre, és a főszereplők maguk számára is meglepő módon fájdalmas búcsút vesznek a kommunizmus e szimbólumától. A pixillációs technikával készített Zlini leves szintén nosztalgikus húrokat pengetett; szívesen fogyasztottam, hiába kiáltotta a szakács: „Ne egyétek, nincs benne kultúra!”
A fesztivál a filmvetítések mellett kiállításokat is magába foglal. Közülük Az 5 FAMU-s mesterlövész című tárlat a híres prágai egyetemen végzett alkotók műveiből válogat, és a cseh animáció új nemzedékét mutatja be a Cseh Centrumban.
Akik lemaradtak a vetítésekről, azok a DocuArt Kocsiszín videotárában megtekinthetik a versenyfilmeket, ahol egyébként a zsűri nyilvános konzultációja is zajlik majd, és ahol bemutatják a külföldi partnerfesztiválok legjobbjait, valamint a BuSho versenyfilmjei közül kirostált magyar alkotásokat.

QR-kódos csalás terjed parkolóautomatáknál