Gulyás József (SZDSZ) szavazatával tudta csak támogatni a parlament nemzetbiztonsági bizottsága Juhász Gábor volt belügyi államtitkár kinevezését a titokminiszteri posztra. A Fidesz– KDNP-s képviselők ugyanis éles kritikát fogalmaztak meg a jelölttel szemben, és egységesen ellene voksoltak a szocialista politikus tegnapi meghallgatásán.
A legélesebben Kövér László, az Orbán-kormány volt titokminisztere fogalmazott, aki kijelentette: nem a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) voltak rendszerhibák, hanem maga a szocialista kormány a rendszerhiba, hiszen sorozatos törvénysértéseket követ el minden területen, így a nemzetbiztonság területén is. Juhász Gábor érveire, miszerint nem a múlt hibáival akar foglalkozni, hanem a jövőbe kíván tekinteni, Kövér megjegyezte: nehéz előretekinteni „egy ganédomb mögül”, amit a jelenlegi kormány hagyott maga után a nemzetbiztonság területén.
A képviselő utalt arra, hogy Laborc Sándort példátlan módon a szakbizottság ellenében nevezték ki az NBH főigazgatójának, innentől kezdve pedig hiába beszél a kormányoldal arról, hogy szeretne együttműködni. „Az élet sajnos minket igazolt, amikor kiderült, hogy az NBH nem működött szakszerűen a romagyilkosságok kapcsán, Laborc pedig elhagyta a süllyedő hajót felelősségre vonás nélkül” – értékelt Kövér.
A Fidesz választmányi elnöke reményét fejezte ki, hogy ebben az ügyben alapos ügyészségi vizsgálat indulhat, hiszen szerinte az NBH-nál nem dilettánsok dolgoznak, a súlyos hibák a vezetőkön is számon kérhetők, feltételezhető, hogy azokat külső nyomásra követték el. Miután Juhász Gábor kijelentette, hogy szerinte a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok az alkotmányos keretek között működnek, Demeter Ervin (Fidesz) arra emlékeztetett: számos szakértői vélemény és esemény igazolja ennek az ellenkezőjét.
Az állampolgári jogok ombudsmanja például állásfoglalásban ítélte jogsértőnek az NBH közleményét, amellyel 2006 októberében bűnrészességgel fenyegette utcai rendezvények résztvevőit. Az adatvédelmi biztos pedig aggályait fejezte ki a titkos adatgyűjtés NBH-s gyakorlatával kapcsolatban.
A képviselő felidézte azt is, hogy az UD Zrt.-ügyben büntetőeljárás indult jogellenes adatkezelés címén, és az önkormányzatok nemzetbiztonsági védelmének tervezett kiterjesztése is aggályos volt.
Tóth Károly (MSZP) ezzel kapcsolatban megjegyezte: nem lehet kijelenteni, hogy a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok működése alkotmányon kívüli volt csak azért, mert az NBH nem volt képes mindenre választ adni.
Gulyás József (SZDSZ) hozzátette: az UD Zrt. ügyével szerinte is foglalkozni kell a jövőben, mert abból érdekes következtetéseket lehetne levonni. Mint mondta, azért támogatja Juhász Gábor kinevezését, mert szerinte nyugodtabb helyzetet teremt, ha van titokminiszter. A politikus szavazatával végül a nemzetbiztonsági bizottság hat igennel és öt nemmel voksolt a miniszterjelölt támogatására.
Öt autó ütközött az újbudai Budaörsi úton