Tavaly kétszer annyi tiszteletdíjat kaptak a Honvédelmi Minisztérium (HM) cégeiben tevékenykedő igazgatósági és felügyelőbizottsági munkatársak, mint idén, amikor nyilvánosságra kellett hozni az állami társaságoknál megállapított juttatásaikat – tudta meg lapunk. A HM tíz társaságánál jelenleg az igazgatótanácsokban átlagosan mintegy százezer forintot, a felügyelőbizottságokban pedig hatvan-hetvenezer forintot fizetnek ki havonta tiszteletdíjként, korábban tehát kétszázezer, illetve százhúsz-száznegyvenezer forint juthatott ezeknek a vezetőknek a szaktárca cégeinek büdzséjéből. A juttatások ötvenszázalékos csökkentése elvileg nem az új kormányrendeletnek köszönhető, amely előírja a cégvezetők fizetésének nyilvánosságát, hanem egy miniszteri intézkedésnek. A HM állítása szerint Szekeres Imre honvédelmi miniszter a gazdasági válság hatásaira reagálva, több intézkedése mellett felkérte a HM felügyelete alá tartozó tíz gazdasági társaságot, hogy csökkentsék felére igazgatótanácsaik és felügyelőbizottságaik elnökeinek és tagjainak tiszteletdíját, és az így felszabaduló összegeket ajánlják fel a HM Szociálpolitikai Közalapítvány részére.
Ez a szervezet nyújt ugyanis a rászoruló honvédségi alkalmazottak számára szociális, képzési, gondozási segítséget, támogatást. A cégek a szaktárca tájékoztatása szerint eleget is tettek a kérésnek, és 2009. július elsejei hatállyal végrehajtották a tiszteletdíjak megnyirbálását. A minisztérium szerint az így felszabaduló összegeket a HM Szociálpolitikai Közalapítvány meg is kapta, a gazdasági társaságok felajánlásaiknak továbbra is folyamatosan eleget tesznek.
Megkerestük Gyuris Mihályt, az alapítvány kurátorát, aki egyelőre nem tudott pontos adatokkal szolgálni, hogy mennyi pénz folyt be eddig ebből a forrásból a szervezethez. Mint mondta, a cégek közül vannak, amelyek egy összegben utalnak, és vannak, amelyek a havi kifizetést választják, ezért csak az év végére derül ki, mekkora összeget tudtak a cégvezetők tiszteletdíjaiból felajánlott keretből szociális célokra fordítani.
A HM cégeinek honlapján nyilvánosságra hozott adatok alapján több mint 54 millió forintnak kellene lennie ennek a támogatásnak.
A honvédelmi tárca sajtóosztálya egyébként tegnap lapzártánk után közölte, hogy a minisztérium második legnagyobb cége, a HM Currus Zrt. volt vezérigazgatója, Ács János közös megegyezéssel távozott a cégtől, ezért nem kapott végkielégítést.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját