Juhász Gábor titokminiszter lesz

Bajnai Gordon kormányfő az MSZP frakcióülésén bejelentette, Juhász Gábort, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkárát jelöli a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszternek. A Fidesz szerint ez arra utal, hogy a szocialisták továbbra is politikai célokra akarják használni a titkosszolgálatokat.

2009. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Biztató” előélet. Juhász Gábor régi káderként kapcsolódott be az MSZP politikájába. 1977-től a megszűnéséig tagja volt a KISZ-nek, 1989-ben, a szervezet átalakításakor a Nógrád megyei KISZ-bizottságnak. 1982-től 1989-ig az MSZMP tagja. 1990–1992 között a KISZ jogutódja, a Demisz Nógrád megyei elnöke. MSZP-s karrierjének csúcsa volt, hogy jogi diploma nélkül a Belügyminisztérium, majd az IRM államtitkára lett. Ezt a posztot töltötte be a 2006. október 23-i rendőrattak idején is. Államtitkárként nagy port vert fel több megnyilvánulása. 2005-ben például kénytelen volt elismerni, hogy útjaira külön fényképész kíséri, 2007-ben pedig egy bátonyterenyei majálison a májusfaállítás szokása kapcsán kijelentette, hogy ezen a környéken évtizedek óta lopják a fát, mert „ilyenek vagyunk mi, magyarok”. Ugyanebben a beszédben a magyar történelem rendkívül alacsony szintű ismeretéről tett tanúbizonyságot, amikor az Európai Unió bővítése kapcsán úgy fogalmazott: megvalósult Petőfi nagy álma, hogy útlevél nélkül utazhassunk Erdélybe.


Juhász Gábor, az igazságügyi és rendészeti tárca államtitkára lesz a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter – közölte a kormányszóvivő. Ezzel a kinevezéssel együtt a Medgyessy-kormány megalakulása óta már féltucatnyi személyt bíztak meg a polgári elhárítás, a hírszerzés és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat irányításával. Mint ismert, jelenleg ideiglenesen Iváncsik Imre szocialista államtitkár végzi ezt a feladatot, mert Ficsor Ádám – akit idén április 16-i hatállyal neveztek ki titokminiszterré – szeptember 14-én távozik posztjáról.
Elődje, Szilvásy György a Gyurcsány-kormány idején először a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) államtitkáraként, majd önállóan, tárca nélküli miniszterként irányította a szolgálatokat. Ezt megelőzően egy darabig Kiss Péter kancelláriaminisztert, illetve Tóth Andrást, a MeH államtitkárát bízták meg a szolgálatok felügyeletével.
Bajnai Gordon az MSZP frakcióülésén azzal indokolta döntését, hogy szorosabb koordinációra van szükség a titkosszolgálatok és a rendőrség között, ugyanakkor hangsúlyozta azt is: továbbra is úgy gondolja, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányítását minél távolabb kell tartani a politikától.
Demeter Ervin (Fidesz) ezzel szemben kijelentette: azzal, hogy Juhász Gábort nevezi ki a kormányfő a területet felügyelő miniszterré, egyértelművé teszi, hogy a szocialisták ezután is politikai céljaikra használják a szolgálatokat.
Gulyás József (SZDSZ) azt hangsúlyozta: a Nemzetbiztonsági Hivatal jelenlegi helyzetét figyelembe véve kívánatos lett volna, hogy a kormányfő egyeztessen a parlamenti pártok képviselőivel, mielőtt megnevezi jelöltjét a nyilvánosság előtt. A területnek szerinte ugyanis depolitizáltnak kell lennie, eddigi tevékenysége és megnyilatkozásai alapján nem egyértelmű, hogy támogatja majd a jelöltet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.