Tegnap az Európai Tejtanácshoz tartozó több ezer tejtermelő teheneik kíséretében tiltakozott több európai országban, köztük Belgiumban.
A termelők az ország francia ajkú – vallon – részének egy teljes napi tejtermelését, mintegy hárommillió liter tejet öntöttek ki kora délután a dél-belgiumi Namur városa mellett az utakra.
Gérard Choplin, a Via Campesina európai koordinációs szervezetének brüsszeli szóvivője lapunknak azt mondta, a tiltakozási akció mindenfajta incidens nélkül zajlott le, s a nagyobb médiumok helikopterről figyelték az eseményt. A szervezet közleményéből kiderül, hogy az öngyilkosságot elkövető tejtermelők száma drámaian megnőtt, de ez a tény a sajtóban nem kapott nyilvánosságot.
Mivel az Európai Unió miniszteri tanácsa és az Európai Bizottság képtelen felelősséggel cselekedni, a Via Campesina európai koordinációs szervezete követeli, hogy az Európai Unió állam- és kormányfői tartsanak rendkívüli csúcstalálkozót a tejválság ügyében. A belga tejtermelők érdekcsoportja, a MIG mintegy ezer tagja ezenkívül csendben felvonult a namuri vallon mezőgazdasági minisztérium épülete előtt, és Benoit Lutgen miniszterrel kívántak tárgyalni.
Egész Európában csökken a tej ára, ezért egyre nő a termelőknek fizetett ár és a tej termelői önköltségi ára közötti különbség – a termelők kárára.
A tejtermelők azt akarják, hogy a politika olyan feltételeket teremtsen, amelyek lehetővé teszik, hogy a kínálatot a kereslethez lehessen igazítani.
Ferencz Orsolya: Magyarországnak is komoly figyelmet kell fordítania az űrszektorra