Tovább fojtogatják az egészségügyet

Hiába mondta a minap Bajnai Gordon miniszterelnök, hogy az egészségügy a jövő évi költségvetés egyik kiemelt ágazata, a szakértők és a szakmai szervezetek vezetői állítják: a 2010-re tervezett összeg még a reálérték megőrzésére sem lesz elegendő.

2009. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egészségügyi Minisztérium lapunk birtokába került számításai a következőket mutatják: az idén várhatóan 714,5 milliárd forintot fordít a költségvetés ténylegesen az úgynevezett gyógyító-megelőző ellátásokra – a kórházi, valamint a járóbeteg-ellátásra és a diagnosztikai vizsgálatokra –, míg ez az összeg a jövő évben 719,6 milliárdra nő. A munkáltatói járulék csökkentése és a tételes egészségügyi hozzájárulás megszüntetése kiadáscsökkenést, míg az áfa emelése kiadásnövekedést eredményez az egészségügyi intézményeknél. Ezek egyenlege 12-14 milliárd forintos „megtakarítást” eredményezhet. Ez sokak szerint csak játék a számokkal, mert például a rehabilitációs járulék emelkedését, illetve a 4 százalék körülire tervezet inflációt ebben a számításban már nem szerepeltette a kormány. Azt azonban biztosnak nevezték, hogy a kormányfő által említett 15 milliárd forintos többlet valójában nincs benne a büdzsében, az csak játék a számokkal.
Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa is kiállt amellett, hogy még a reálérték megtartásához sem lesz elegendő a 2010-re tervezett összeg. Mint mondta, a szolgáltatók egyre nehezebb helyzetben vannak, magukra hagyva vergődnek, nem kapnak kormányzati útmutatást, hogy mi a teendő, ezért a szolgáltatásokat „hígítják fel”. Így folytatódik a leépülés – szögezte le. A szaktárca nem képes ebben a válsághelyzetben megfelelően irányítani az ágazatot, a döntéshozók nem érzékelik, hogy milyen nagy a baj. Ennek többek között az az oka, hogy az ellátórendszert képviselő szakmai szervezetek vezetői nem képesek megfelelően kommunikálni a problémákat és a szükséges lépéseket. Így nem is tudták meggyőzni Bajnai Gordon miniszterelnököt és Székely Tamás egészségügyi minisztert, hogy a jövő évi költségvetésből sokkal több pénzt kell fordítani az egészségügyre. Sinkó szerint rá kell venni a kormányzatot, hogy változtasson a tervezett államháztartási hiánycélon és így juttasson többletforrást az ágazatnak. Mint mondta: a hiány 0,1 százalékpontos emelésével 25 milliárd forintot lehetne juttatni az egészségügynek.
Az ellátórendszer jelenlegi struktúrája ebből a pénzből nem tartható fenn – a szakmai szervezetek képviselői kivétel nélkül ezt fogalmazták meg egy tegnapi konferencián. Varga Imre, a szakrendelőket képviselő Medicina 2000 vezetője lapunknak nyilatkozva elmondta: arra számít, hogy jövőre tovább nő a várólista, s olyan beavatkozásokra is előjegyzést kell bevezetniük, amelyekre eddig nem kellett várni. Hozzátette: eközben a fizetésképtelenség rémképe is ott lebeg a fejük felett. – Nem szabad elfelejteni, hogy az idei büdzsé – amihez hasonlítjuk a jövő évit – eleve több tíz milliárd forintos elvonással indult a 2008-ashoz képest, majd áprilisban újabb 30 milliárdos csökkentést szenvedett el – erre már Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke emlékeztetett. Ha nem kap több pénzt az ágazat, akkor ebben a struktúrában nem képes tovább működni. Ugyanezt fogalmazta meg Rácz Jenő volt szocialista egészségügyi miniszter, a Veszprém Megyei Kórház főigazgatója is. Szerinte ki kell mondani, hogy a tervezett finanszírozás mellett a rendszert nem lehet fenntartani. Ari Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar beszállítók sorra dőlnek majd be, a külföldiek pedig kivonulnak a hazai piacról, ha a kórházak nem tudnak fizetni. Ezzel pedig munkahelyek sokasága szűnhet meg – tette hozzá.
Székely Tamás szakminiszter viszont kiállt amellett, hogy nincs további pénzkivonás a rendszerből, s jövőre az ágazat költségvetési helyzete reálértékben sem romlik. Úgy fogalmazott: csak látszólag van tragédia, a kép valójában ennél sokkal árnyaltabb. Amit el lehetett érni, azt elértük. Főleg annak fényében nincs szégyenkezni valónk – szögezte le a tárcavezető –, hogy mik voltak kezdetben a Pénzügyminisztérium tervei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.