Az NBH is figyeli a kémprogramokat

A Nemzetbiztonsági Hivatal feltehetőleg még vizsgálja a hazánkba került kémprogramok ügyét. Szakértők arra figyelmeztetnek, az Egyesült Államokban nemrég bizonyítékokat mutattak be arról, hogy Kína megszámlálhatatlan adatot lopott el „informatikusainak” segítségével az elmúlt években.

2009. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem kívánunk nyilatkozni az ügyben – közölte a Nemzetbiztonsági Iroda illetékese arra a tegnapi cikkünkre reagálva, amely egy állami szerveket támadó kémprogram 2007-es leleplezéséről szólt.
Információink szerint ezt az eszközt kifejezetten arra tervezték, hogy a magyar állami szervezetek számítógépeire telepítve titkos adatokat szerezzen meg a fejlesztő. A 2007-ben sikeresen eltávolított programmal úgy kívántak bejutni az állami szervezetek gépeire, hogy azt egy letöltőoldalra telepítették, és az erre csatlakozók IP-címei közül válogatták ki, hogy melyik felhasználó dolgozik állami cégnél. Ezekhez a fájlokhoz a kémprogram automatikusan csatlakozott, amit csak a szakértők vettek észre.
Tegnap a Lánchíd Rádióban az üggyel kapcsolatban nyilatkozott Kovács László őrnagy, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem docense. Az elektronikai hadviselés tanszék tanára arra hívta fel a figyelmet, az Egyesült Államokban bizonyítékokat mutattak be arról, hogy 2002 és 2005 között informatikusok segítségével rengeteg adatot loptak el kínaiak. Magyarországon az állami szervezetek védelme a szakember szerint nem rosszabb, mint bárhol Európában, de az állami intézményeknél dolgozó felhasználók képzése még nem a legtökéletesebb. Ezt próbálják meg kihasználni a számítógépes bűnözők. Arról egyelőre igen kevés az információ, hogy a hackerek módszereit milyen konkrét esetekben alkalmazzák kémkedéshez az egyes államok, de ez is létezik – tette hozzá az egyetemi docens. Ez főként ipari kémkedés lehet, hiszen például Kína a hírek szerint rendszeresen lop tíz-tizenöt éves kutatási eredményeket nagy világcégektől.
A kémkedés ilyen formája egyre nagyobb méreteket ölt Magyarországon is, a kémprogramok nagy részét azonban olyan szervezett bűnözői körökhöz köthető programozók telepítik, amelyek károkozókat elhelyezve az egyes programokban, jelszavakat, titkos kódokat szereznek meg, hogy ezekkel banki átutalásokat végezhessenek. Az utóbbi hetek egyik legnagyobb informatikai botránya is feltehetőleg egy ilyen program magyarországi megjelenéséhez köthető. A Green Dame nevű pornószűrőre telepített kínai kémprogramot a hazai szakemberek fedezték fel és távolították el egy cég térfigyelő kameráiból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.