origo.hu
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak
Beszámolók Manilából és Dzsakartából. Janice Cave Fülöp-szigeteki tanár Manila egyik külvárosában él a családjával. Házukat elmosták a hét eleji esőzések és a tájfun. – Ez maga volt a pokol – mondta lapunknak. – Otthonunkban nyakig állt a sáros víz, a bátyám csak úszva tudott hazajönni. Egyelőre próbáljuk eltakarítani a rengeteg sarat, ami hátramaradt és mindent betakar. Hálát adok az Istennek, hogy a szeretteim jól vannak, de ezrek maradtak fedél nélkül, akiknek nagy szükségük van most az imáinkra. Sarie Febriane, a Kompas Daily nevű helyi újság munkatársa az indonéziai fővárosban, Dzsakartában lakik, elmondása szerint állandó veszélyben élnek, hiszen országuk egy tűzgyűrű közepén fekszik: a vulkánok és földrengések már több ezer éve a leghűségesebb „barátaik”. (Gy. Á.)
Az indonéz egészségügyi minisztérium krízisközpontjának vezetője, Rustam Pakaya tegnap kora este több mint 770 halálos áldozatról, 2400 sérültről számolt be, közülük háromszáz ember állapota súlyos. Úgy vélte, hogy a halottak száma az ötezret is elérheti, hiszen becslések szerint több ezren lehetnek a romok alatt.
A katasztrófa helyszínére a magyar kormány egy tizenkét emberből álló városi kutató-mentő csapatot indított az éjjel, rajtuk kívül a Baptista Szeretetszolgálat – öt szakemberből és öt keresőkutyából álló – mentőcsapata tart Padangba. Utóbbiak tíztagú műszaki mentőcsoportja a Nemzetközi Kutyásmentő Szövetség munkatársaival közösen tegnap este különgéppel elindult a városba. Révész Szilvia, a segélyszervezet kommunikációs igazgatója lapunknak elmondta, a magyar, szlovák, német és osztrák mentőkutyások éppen egy budapesti konferencián vettek részt, amikor hírét vették az indonéziai katasztrófának. Ezután körülbelül százan közülük úgy döntöttek, hogy a helyszínre utaznak.
*
Padangban a Baptista Szeretetszolgálat külföldi partnerei, amerikai, ausztrál és szingapúri mentők várják a magyar csoportot. Mivel közösen különgépet béreltek, a segélyszervezetnek is módja nyílt arra, hogy ne csak két mentőkutyás szakembert küldjenek, mint ahogy azt tervezték, hanem a teljes, tizenöt tagú csapat elutazhasson Indonéziába. A műszaki csoport magával viheti a mentésnél rendkívül fontos, több száz kilós felszerelést, többek között feszítő-vágót, betontörőt, aggregátort, a romok alatt is látó hőérzékelő kamerát is. A kommunikációs igazgató hozzáfűzte: míg korábban gyakran kaptak harmincnapos fizetési haladékot a repülőtársaságoktól és az utazási irodáktól, a gazdasági válság miatt most erre nem számíthatnak. Már nem lehet szó arról sem, hogy a műszaki eszközök miatti túlsúlyért a légitársaságok kedvezményes díjat számoljanak fel, ezért nem is tudják magukkal vinni mindazt, amire pedig nagy szükségük lenne a katasztrófa sújtotta térségekben. Révész Szilvia elmondta azt is, hogy az utóbbi időben kevesebb az adományozó és kisebbek az összegek is, amelyeket cégek és magánszemélyek a Magyarországon is komoly feladatokat ellátó segélyszervezet munkájára szánnak.
Ráadásul, míg tavaly 35 millió forinttal támogatta őket az állam, idén már csak huszonkilencmilliót kaptak. Ilyen helyzetben kell mérlegelniük és dönteniük: hány repülőjegy megvásárlását és mekkora túlsúly kifizetését tudják vállalni. Ugyanakkor tisztában vannak azzal is, hogy munkatársaik tudásával és tapasztalatával emberi életeket menthetnek meg.
A szeretetszolgálat Rescue24 egészségügyi csoportja – egy orvos, egy ápoló és egy professzionális segélymunkás – tegnap megérkezett Manilába, ahol a szombati tájfun miatt százezrek kényszerültek otthonaik elhagyására. A manilai csoport vezetője, Pavelcze László néhány nap múlva feltehetőleg csatlakozik az indonéz nemzetközi mentőegységhez – fűzte hozzá Révész Szilvia.
A földrengés epicentrumától ötven kilométerre lévő indonéziai Padangban, Nyugat-Szumátra tartomány csaknem egymilliós székhelyén óriási a pusztítás, a helyszíni televíziós tudósítások szerint körülbelül ötszáz épület, közöttük egy kórház és egy szálloda összedőlt, hidak tűntek el, a fölcsuszamlások utakat tettek járhatatlanná. Az áram- és a telefonszolgáltatás megszűnt – adta hírül a Corriere della Sera. Műszaki felszerelések híján a mentőegységek tegnap is kézi erővel kutattak a romok között, eközben megérkeztek a térségbe az első segélycsomagokat – élelmiszert, gyógyszert, gyermektápszert, sátrakat, takarókat és tisztálkodószereket – szállító repülőgépek. Nem tudni azonban semmit a rengés epicentrumától alig néhány kilométerre fekvő Pariamanról, ahol körülbelül százezren élnek.
Az Európai Bizottság tegnap hárommillió euró segélyt ajánlott fel Indonéziának, és további kétmilliót a Ketsana tájfun vietnami, laoszi és kambodzsai túlélőinek.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak
Kuncze Gábor szégyenteljes kirohanása borzolja a kedélyeket
Várandósan kapta el a Covidot, elvesztette ikreit a magyar híresség
Rossz hírt közölt a Guardian az ukránokkal: megvan az időpont, meddig háborúzhat Putyin
Házasság első látásra: ők maradnak együtt
Megvan, hogy honnan jöhetett a pénz Magyar Péterék országjárására
Se ki, se be: lezárták a Déli pályaudvart
Amorim: Kikaphattunk volna, ha nincs Onana
Fekete-Győr Andrást megfosztották országgyűlési mandáumától
Feldühödött tömegtől kellett megvédeniük a mentősöket a rendőröknek
Ennyi volt, Fekete-Győr búcsút mondhat a parlamentnek
Megszólalt a MÁV vezérigazgatója a Déli pályaudvar lezárása után
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.