Meghosszabbított misszió

A parlament tegnap ellenszavazat nélkül elfogadta a Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalásának meghoszszabbításáról és kibővítéséről szóló kormányhatározatot. A Ház ugyanakkor 191 igen, 168 nem szavazattal és 4 tartózkodás mellett rábólintott az új polgári törvénykönyvre.

2009. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy nem, egy igen. Letette hivatali esküjét a parlamentben Juhász Gábor új titokminiszter. Juhász – aki az igazságügyi tárca államtitkári székét cserélte a titokminiszterire – egyeztetést kezdeményezett azokkal a volt miniszterekkel, akik most is tagjai a parlament nemzetbiztonsági bizottságának. A három volt tárcavezető közül – Demeter Ervin (Fidesz), Kövér László (Fidesz) és Juhász Ferenc (MSZP) – kettőtől kapott eddig választ, egy nemet és egy igent. (MN)


Úgy döntött tegnap a T. Ház, hogy a tartományi újjáépítési csoportunk (PRT) mandátuma 2010. október 1-jéig, az összekötő, kiképző alakulatunk (OMLT) kiküldetése pedig augusztus 31-ig tart. Utóbbi egység létszámát 28-ról 30 főre emelték, két összekötő tiszt csatlakozik a már Afganisztánban szolgálókhoz.
A most meghosszabbított mandátumú két afganisztáni magyar katonai egység kiküldéséről korábban az Országgyűlés határozott. Az alkotmány idén júniusban – ellenzéki támogatással – hatályba lépett módosítása alapján azonban most már a kormány önállóan is dönthet arról, hogy külföldi békefenntartó feladatokra küldi a Magyar Honvédség katonáit. Az alkotmány szerint erről a döntésről a kabinetnek csak tájékoztatnia kell a parlamentet és a köztársasági elnököt.
A kormány azzal indokolja a hosszabbítást, hogy az afganisztáni helyzet miatt a NATO „továbbra is hosszadalmas kibontakozási folyamattal számol”, ám valójában a szakértők egyöntetű véleménye szerint a csapatok létszámának növelése nélkül a NATO soha sem nyerheti meg ezt a háborút. A CNN amerikai hírtévé összesítése szerint Afganisztánban a háború kezdete, 2001 óta a szövetséges erők 1396 katonát vesztettek. A legtöbb vesztesége az amerikaiaknak volt, 829 katonájuk halt meg. A háborúban eddig két magyar katona, Kovács Gyula és Nemes Krisztián tűzszerész vesztette életét. Mindkettejükkel házi készítésű robbanószerkezet végzett. Ezek után az amerikaiaktól lízingelt páncélozott terepjárókkal látták el a magyar katonákat, és megerősítették a katonai táborunkat az északi Baglán tartomány központjában, Puli-Humriban. A magyar külszolgálat az ázsiai országban évente hat-hét milliárd forintjába kerül a honvédelmi tárcának, a humanitárius programokra további 500 milliót fordítanak az egyéb minisztériumok.
Az Országgyűlés tegnap 191 igen, 168 nem szavazattal és 4 tartózkodás mellett elfogadta az új polgári törvénykönyvet (Ptk.) is. A jogszabályra az MSZP-frakció, néhány SZDSZ-es képviselő szavazott igennel. Nem támogatta a törvény elfogadását a Fidesz, a KDNP, az SZDSZ-es képviselők egy része és egyes független politikusok. Az új magánjogi kódex alapvető elve – legalább is a kormányzati kommunikáció szerint – az egyén autonómiájának, méltóságának, a magántulajdonnak és a szerződéses szabadságnak a tisztelete, a versenyképesség, az egyenlő felek egyenlő jogai és a gyengébbek védelme.
Vitányi István (Fidesz) lapunknak nyilatkozva emlékeztetett: a Fidesz–KDNP kérte, hogy a Ptk.-ról való zárószavazást halasszák el. Hangsúlyozta, a javaslathoz a kormányoldal az utolsó pillanatban több mint 300 módosító indítványt nyújtott be. „Ebből a rengeteg módosító indítványból mintegy kétszáz érdemi volt, tehát majdnem egy új Ptk.-t nyújtottak be” – fejtegette Vitányi, hozzáfűzve: a jelentős módosítások miatt elölről kellett volna kezdeni a vitát. A kormány egyik módosító indítványa például ismét a bíróságok hatáskörébe utalná a közös megegyezéses válásokat, holott az eredeti szöveg szerint ilyen esetekben közjegyzők is felbonthatták volna a házasságokat. Azt is itt említette, hogy a Ptk. nem rendezi az egyesületek alapításának-működésének az ügyét, az ugyanis kétharmados döntést igényelt volna. Megjegyezte: nem zárható ki, hogy pártja az ügyben az Alkotmányírósághoz fordul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.