Ahol a dervisek fürdenek

Boszniáról legtöbbünknek a gyalázatos népirtás, temetetlen halottak, középkori kegyetlenségű városostromok jutnak eszünkbe. Az semmiképp, hogy a sokat szenvedett népcsoportok és a csúszkáló aknamezők földje ebben az időszakban valósággal felkínálja magát az utazónak. A járt utakat elhagyni azonban itt a legkevésbé tanácsos.

2009. 11. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó tudni. Boszniában a főutak jó minőségűek, a vezetési morál magasabb szintűnek tűnt a hazainál. Ezzel együtt az itteni kalandozás csak azoknak javallott, akiknek van hegyvidéki vezetési és tájékozódási tapasztalatuk, illetve felkészültek a szinte húsz kilométerenként vadászó traffipaxos rendőrökre. Sok helyen javítják az országutakat, ami gyakori torlódásokhoz vezethet. Mostarban időt kell szánni a szálláskeresésre: a Régi híd környékén számtalan oszmán kort idéző, belül azonban nem különösebben színvonalas, árfekvésében „lehúzós” kategóriájú panzió található. 50-60 euró alatt nem könnyű elfogadhatót találni. A kevésbé felkapott helyeken az árak jóval olcsóbbak a hazainál: akár 15 euróból is megebédelhet két személy visszafogott italfogyasztással.


A kalandvágyóbb magyarok többsége dalmáciai nyaralások turisztikai melléktermékeként, a nyáron bedugult horvátországi autópályákat elkerülendő tesz kiruccanást Bosznia-Hercegovinába. Akkor is csak aggodalmaskodva és – érthető – előítéletektől terhelten vág neki a lélekjelenlétet és vezetői tapasztalatot igénylő kanyargós hegyvidéki utaknak, amelyek főként Mostarba, a Csontváry-rajongók Mekkájába és Szarajevóba, a katasztrófaturisták Medinájába vezetnek. De mindig olyan tájakon át olyan területekre, amelyeken tizenhárom évvel ezelőtt civilek tízezrei estek áldozatul az európai századvég legnagyobb népirtásának.
Ám Bosznia-Hercegovina, ez a fiatal, mégis vénséges államalakulat nem csak azoknak kínál kimeríthetetlenül gazdag turisztikai lehetőségeket, akik szenvedélyesen szeretnek fotózkodni repesz lyuggatta házfalak vagy végeláthatatlan sírkertek előtt. A határainktól csupán néhány száz kilométerre fekvő, kultúrájában, reflexeiben, tájképeiben néha kontinensnyi távolságra, néha meg szomszédi közelségben fekvő világnak igen sok mondani- és mutatnivalója van a magyar látogatók számára. Ez magától értetődő, hiszen a XII. században magyar királyi fennhatósága alá vont boszniai területeken Árpád-házi uralkodóinkon túl többek között a hadakozó Anjouknak, Luxemburgi Zsigmondnak, Corvin Mátyásnak, majd a – vesztére – terjeszkedő Osztrák– Magyar Monarchiának is komoly hatalmi ambíciói voltak. S uralmuk (uralmunk) nem múlt el nyomtalanul sem az építészetben, sem a bosnyák emlékezetben.
Mi a horvát Peljesac-félsziget felől, a kihagyhatatlan Ston városka irányából vágtunk neki az útnak, azzal az eltökélt szándékkal, hogy a kevéssé ismert ország még kevésbé ismert helyeit is felfedezzük. Mostarig, a mediterráneum határvidékéig a hegyi patak színű Neretva eleinte széles, majd egyre szűkülő, szurdokszerűvé váló völgyében kígyózik az országút. Roskadozó mandarinligetek, gránátalmakertek, szőlők kísérnek addig a városkáig – és kicsivel tovább –, amelyen a többség nyakát tekergetve robog át. Pedig Pocitelj sziklára épült vára, teraszos gyümölcsösei, művészi érzékre valló oszmán óvárosa, a hegyekre kúszó sikátorai, szikár minaretjei és óratornya láttán az ember úgy érzi, sok évszázaddal repült vissza az időben, egyenest a török kor közepébe vagy egy líraian hömpölygő Ivo Andric-regénybe. A várban rövid ideig Mátyás királyunk állomásoztatott helyőrséget, s bár abból az időszakból nem sokat őrzött meg az erődítmény, törökös építészeti elemeket rejtő, a Közel-Kelet várkultúráját is felidéző falai, öreg tornya meg a pompás neretvai panoráma miatt érdemes felkaptatni. Lefelé menet pedig gyönyörködni a polgárháborúban szétlőtt, mára szépen helyreállított, mértéktartóan díszített külsejű-belsejű dzsámiban, amelynek teraszán a telefonjával sétafikáló helybéli hodzsa minden napszakban kitűnő fotótémát biztosít.
Mostarban, mint a felkapott helyeken általában, kora reggel érdemes kimerítő sétát tenni, amikor az árusok még nem aggatták ki szörnyű szuvenírjeiket (az igen szép fémműves kávéskészletek, falitányérok általában a műhely belsejében találhatók, méghozzá elég borsos áron), amikor a zokni-szandálos japán turistacsoportok még nem özönlik el a Régi híd utcácskáit, és amikor a pára lassan felszáll a Neretváról, hogy néhány percre beburkolja a régi üzleti negyed, a csarsia, a hangulatos kisvendéglők és a szinte minden köztéri parkot ellepő muzulmán sírok környékét. A Csontváryt is magával ragadó híd, amelyet 1993-ban a horvát katonák – állítólag az érintett televíziós társasággal egyeztetve, mindenesetre három kameraállásból rögzítve – szétlőttek, ma, hála a magyar szakembereknek is, régi pompájában bűvöli el a csarsia bámészkodóit, illetve a meredek ívén átkapaszkodókat. Azt nem mondanánk, hogy az együttélés és a népek közötti barátság, közlekedés jelképeként, mert ha leszáll az éjszaka, a muzulmán bosnyák és a keresztény horvát negyed között megszűnik a forgalom. Innen nagyjából három óra autóút Szarajevó, ahol nem elegendő eltölteni egy-két napot, és ahová többször vissza kell menni, hogy az ember felfogja a felfoghatatlant: a két világ, a déli-keleti mozlim és az északi-nyugati monarchia találkozását. De nem érdemes átrobogni a magas hegyek között sem: Mostartól negyedórányira fekszik Blagaj, a Buna folyó forrásához tapadó kistelepülés. Aki kíváncsi a misztikus török– bosnyák dervisrendek világára, azt a parkolóból jó tízperces gyalogút vezeti a XVI. században épült blagaji tekijához és muszafirhanához, azaz kolostorhoz és vendégházhoz. A jó kétszáz méter magas sziklafal barlangjából fakad a Buna folyó; nem meglepő, hogy a rejtelmes szépségű és elmélkedésre-gyönyörködésre serkentő tájba a mostari mufti derviskolostort álmodott, amely a kor minden kényelmi eszközével: folyó vízzel, benti árnyékszékkel, kis házi hamammal, törökfürdővel el volt látva. Szívjuk be a frissen fakadó folyó illatát, együnk roston sült pisztrángot a szomszédos parti vendéglők egyikében, miután felhajtottunk egy kupica kitűnő bosnyák rakiját, azaz pálinkát – és legközelebb rávehetjük magunkat egy boszniai útra, akár Dalmácia nélkül is.
(Vége)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.