Mézes sziget, avagy Odüsszeusz kísértése

Túl kézenfekvő, túl „kitaposott”, túlságosan sok magyar utazik oda: évtizedeken át számtalan sznob és gyakorlatias érvet sorakoztattunk fel amellett, miért nem szükséges Horvátországba, a horvát tengerpartra utaznunk. Októberben végre rászántuk magunkat – csaknem megfutamodás és egy rejtelmes sziget katartikus felfedezése lett belőle.

2009. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó tudni: Magyarországról most már autópályán roboghatunk a Peljesac-félszigetig, itt felszállva a prapratnói kompra 45 percünkbe és 180 kunánkba kerül (két fő, egy személyautó) átérni Mljetre. (Kompinformációk: www.jadrolinija.hr.) Innen jó fél óra autózás Polaceig vagy Pomenáig, netán a tóparton fekvő, eldugott és gyönyörű Babine Kuceig, ahol érdemes panziókban, apartmanokban vagy a meglehetősen drága, de igényes és emberléptékű Hotel Odisejben szállást keresni. Mljeten korántsem olyan elrugaszkodottak az árak, mint a szárazföldön, utó- és előszezonban fejenként húsz euró alatt is lehet apartmant kapni. Ne felejtsük kiváltani a nemzeti park belépőjét (90 kuna/fő)!


A Horvátország-guruk szerint jó érzékkel kell megtalálni azokat a szelíden forró őszi napokat, amikor a mindent szemétdombbá változtató tömegturizmus megcsappan, de még elég jó az idő ahhoz, hogy a hozzánk minden tekintetben oly közeli délszláv mediterráneum megmutassa teljes pompáját. Nos, mi még a legmelegebb őszi napokon is megborzongunk azoktól a külhoni helyektől, ahol a pincér, a panziós vagy a bóvliárus magyar szavakkal kedveskedik magyar vendégeinek (lásd Tunézia, a török Riviéra vagy Görögország kevésbé szerencsésebb partvidékeit), mégis abban bíztunk, hogy Trogir-Trau, Split-Spalato vagy Dubrovnik-Raguza októberre kiheveri a nyári embercunamit.
Hát nem heverte ki. Bár a szezonban túlzsúfolt autópályákon most órákig utazhatunk egymagunkban, és a népszerű városkák vendéglátói esküdöznek, hogy a tereket, kávézókat, templomokat elözönlő spanyol és német turistacsoportok csak átutazóban vannak, és délután már békés magányban sétálgathatunk, mondjuk Trau sikátoraiban – Trogirban elvékonyodik, Dubrovnikban pedig elszakad a cérna. (Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy már induláskor sem volt túl erős az a cérna…) A IV. Béla királyunknak is menedéket adó, a világörökség részévé avatott (jelentsen ez bármit is), tengeren lebegő kisváros nekünk olyan, mint a török Antalya legrosszabb pillanataiban: lökdösődő, ideges turisták, fülsiketítő hangzavar, dugó a néhány autóval is járható utcában, szálláslehetőség a drága óvárosban, vagy a reggel héttől dübörgő hajógyár és a forgalmas országút közé ékelt apartmanokban. A csodás Dubrovnikba a hatalmas tengerjárók ontják nap mint nap a nemzetközi tömeget, hogy csak alkonyatkor, a városfal tetején lehessen nyugalmat találni. A mindent bepiszkoló, földre rántó, leegyszerűsítő és semmitmondóvá tevő profán tombolás nem teszi lehetővé, hogy az árnyékban rejtőzőt és az elfeledettet kereső utazók lélegzethez jussanak a dalmát tengerpart felkapott városaiban.
Ha csendre vágyunk, szálljunk partra a távolabbi Mljet-szigeten – kapunk tanácsot dubrovniki szállásadónktól. A világért se menjünk Mljetre, mert ott nem lehet vízisízni, és nincs egy normális szórakozóhely – vési eszünkbe trogiri szállásadónk, úgyhogy az első komppal hanyatt-homlok menekülünk délről északnyugatra, hogy ráleljünk arra a helyre, ahol Odüsszeusz is hajótörést szenvedett, s ahonnan lenyűgözve, Kalüpszó nimfa által rabul ejtve hét esztendeig nem tudott szabadulni.
Dubrovnikból csaknem háromórás hajóút visz Sobra kikötőjébe. Ez a három óra ajándék: az első nyugodt időszak, amióta betettük a lábunkat Horvátországba. Ez a nyugalom aztán tíz napig nem szakad meg egyetlen diszharmonikus pillanatra sem, amíg újra hajóra nem szállunk a szárazföld felé. Aki Sobrában a kompból kiszállva, majd autójába ülve nekivág az alig negyven kilométer hosszú és legfeljebb három kilométer széles szigetnek, annak az első kilométereken elakad a lélegzete. Végtelen píneaerdők, jugoszláv Winnetou-filmekbe (Gojko Miticcsel) illő vad tájak, parányi öblökben rejtőző halászfalvak és sós gyantaszag: ez Mljet, az ókori Melitta, a „mézes sziget”, amely olyan zabolátlan és rejtelmes, amilyennek egy évezredek óta természetimádó rítusokat megőrző menedékhelynek lennie kell.
Mi a sziget északnyugati csücskébe tartunk, amely nemzeti parkként sűrítetten mutatja meg azt, ami Mljet lényege. Két hídfőállása van ennek a mesébe illő vidéknek: Polace falu, amely vízparton magasodó római palotaromjáról kapta a nevét, és amelyet érdemes minden hajnalhasadáskor felkeresni, hogy a dombtetőről lepillantva a tükörsima vizű öbölre homéroszi eposzban érezzük magunkat, és megértsük a „rózsaujjú hajnal” állandó jelző valódi értelmét. A másik hídfőállás Pomena, ez a leginkább egyetlen terpeszkedő szállodából (Hotel Odisej, meglepő módon) és néhány vendéglőből álló település, amely kitűnő kiindulási pont Mljet csodájának, a Kis-(Malo-) és Nagy-tónak (Veliko-jezero) a felkereséséhez. Tizenöt perc séta, aztán egy szempillantás alatt felmérhetjük, miért választhatta az amerikai Time magazin a világ legszebb tíz szigete közé Mljetet. A tengerrel szűk csatornán összeköttetésben lévő két tóba dagálykor sós víz ömlik, apálykor édesvíz áramlik ki onnan – ennek köszönhetően a tavak sótartalma alacsonyabb a tengerénél, viszont hőfokuk mindig legalább 2-3 fokkal magasabb. Kenuzhatunk, búvárkodhatunk a tavakon, felkereshetjük a szigetet a szigeten, azaz Sv. Mariját, amelyen Benedek rendi kolostor épült a római, a görög és a ki tudja, miféle prehisztorikus imahelyekre. Napokig túrázhatunk a tavak környékén, hogy csak elvadult kecskenyájakba vagy kíváncsi, de félénk indiai mongúzokba botolhatunk (utóbbiak irtották ki a sziget veszedelmes mérgeskígyó-állományát), miközben átélhetjük az ősi, a romlatlan, a végtelen és rabul ejtő mediterráneumot.
(Folytatjuk)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.