Aki azt állítja, hogy a tél beköszöntével Európából elköltöznek a fények, biztosan nem járt még az ausztriai Salzkammergut vidékén, a Wolfgangsee partján. Ezen a tájon ugyanis a kristálytiszta vizű tavat körülölelő hegyláncok vállára decemberben is bíborszínű palástot terít az alkony, a hajnal pedig szikrázó arannyal festi meg kelet felől a sűrű ködpaplanból előbújó majd kétezer méter magas, havas hegycsúcsokat.
E csodálatos látvány megtekintéséhez pedig mindössze öt-hat órát kell autózni Budapestről a bécsi körgyűrűn keresztül az autópályán, hogy Mozart szülővárosa, a pompázatos Salzburg előtt alig húsz-harminc kilométerrel letérhessünk a gyorsforgalmi útról a tekintélyes termetű ormok szoknyáján csillogó tóvidék felé. A környezettudatosabb utazók persze könynyen megközelíthetik a régiót vonattal is Linz vagy a már említett Salzburg érintésével.
A belső-salzkammerguti üdülőparadicsomhoz nyolc tóparti régió tartozik: a Wolfgangsee, az Almtal, a Traunsee, az Attersee, az Attergau, a Mondseeland, a Mondsee-Irrsee, a Fuschlsee és a Ferenc József császár nyári rezidenciájáról is híres Bad Ischl. Az Alpok lábánál elterülő különleges szépségű tájon az útikalauzok szerint télvíz idején nemcsak a téli sportok ideje kezdődik el, hanem a csendes elmélkedés, az adventi vásár, az ősi szokások feléledésének hónapjai is beköszöntenek.
A Wolfgansee déli csücskében lévő Stroblban például fából faragott betlehemi figurákkal fogadják a vándort a főút mentén, hogy aztán a hajóállomásig vezető sétálóutcákban kis fabódékból kínálják számukra a különböző finomságokat a többféle ízesítésű fánktól a füstölt szarvassonkán át a puncsig és a forralt borig. A csaknem negyvenféle, gyümölccsel ízesített snapszról nem is beszélve, amely valóban sokak arcára vidám-vörös álarcot vagy elmélkedő tekintetet varázsol az ünnepi forgatagban.
A környéken élők egyik fő tevékenysége a favágás, és ebből adódóan kiművelt kultúrája van a fafaragásnak a tóparti városkákban, sok helyütt életnagyságú faszobrok díszítik a karácsonyi várakozás alkalmából a köztereket. A deres halántékú, borvirágos arcú, vadászkalapos favágók maguk is megjelennek a turisták között, és időnként széles fenyőtörzsekből szelt tuskók közepében gyújtanak tüzet a melegedéshez. A kirándulók kedvenc járműve itt a sétahajó, amely egész évben közlekedik, amíg a tó be nem fagy, és át nem veszik a jégtükrös felszínt a korcsolyázók meg a fakutyák.
Stroblből mi is hajóval jutottunk el a Wolfgangseen át a St. Wolfgang nevű kisvárosba, ahol a kedvünkért elindították még az egyébként csak tavasztól őszig közlekedő Schafbergbahnt (fogaskerekű vonatot) is, hogy a hegytetőről csodálhassuk meg a környék tizenkét tavát. A salzkammerguti tóvidék legszebb körpanorámáját ugyanis az 1783 méter magas Schafberg adja, ha nem ködös az idő. Tiszta égbolt alatt a hegy csúcsán állva úgy érezzük, hogy az alpesi tavak szinte a lábaink alatt hevernek. St. Wolfgangban egyébként természetesen szintén adventi vásár várt minket, helyi specialitásokkal, köményes tepsis krumplival, fahéjas bundás almával és az elmaradhatatlan fűszeres forralt borral.
Szálláshelyből bőven akad a tavak partján, a magyaroknak viszont érdemes inkább Stroblt választaniuk, hiszen ebben a faluban egy magyar család üzemeltet két négycsillagos szállodát, a Wellness Hotel Seethurnt és a Tennishotel Seethurhofot. Ezekben a szállodákban ennek köszönhetően részben magyarul is beszélő személyzet dolgozik, és kiváló a konyha, miközben elérhető árúak a szobák és a szolgáltatások, valamint a sportolás, a kikapcsolódás számos formáját lehet űzni helyben is. A Tennishotel Seethurhofban például hárompályás fedett teniszcsarnok, két kültéri teniszpálya, illetve két squashpálya áll a vendégek rendelkezésére és van fitneszterem is. A Wellness Hotel Seethurnban pedig – ahogyan azt neve is elárulja – többek között úszómedence és számos wellness-szolgáltatás várja a vendégeket, a gyermekeknek pedig berendeztek egy nagy játszószobát. A gyalogtúrák és a kerékpár szerelmesei ugyanakkor húsz különböző nehézségi fokú, összesen 720 kilométer hosszú túrát tehetnek meg a környéken, amelyekhez a hotelekben komolyabb bicikliket is lehet bérelni.
Télen persze a legtöbb embert az érdekli a legjobban, hogy a közelben milyen síelési lehetőségek vannak. Természetesen a téli sportok kedvelői sem csalódhatnak a Wolfgangsee körzetében. Itt található ugyanis az osztrák sísport egyik legjobban kiépült központja, összefüggő pályákkal, amelyek némelyikén akár egy egész délutánt is eltölthetünk anélkül, hogy újra liftre kellene ülnünk, vagy le kellene csatolni a léceinket.
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből