Morales a több mint biztos siker tudatában egyelőre csak annyit közölt: felgyorsítja a változásokat. Első beszédében „valamennyi antiimperialista kormánynak és népnek” ajánlotta győzelmét. Hétfő délutánra már össze is hívta minisztereit, hogy a Titicaca-tavon egyeztessék a kormány következő lépéseit.
A spanyol El País elemzője szerint Morales azért győzött, mert sikerült maga mellé állítania a bolíviai középosztály egy részét. Morales így szabad kezet kapott államreformjának végrehajtására, hogy életbe léptesse a januári népszavazáson elfogadott új alkotmányt. A spanyol lap elemzője azt is biztosra veszi, hogy venezuelai, ecuadori, nicaraguai, sőt kolumbiai példát követve már az ajmara indián elnök is kísérletet tesz korlátlan újraválasztására.
A megfigyelők, köztük az Amerikai Államok Szervezetének küldöttei hangsúlyozták, átlátható volt a szavazások lebonyolítása, és kisebb súlyúnak minősítették a szabálysértéseket is – például
a kormánypárti MAS több tagja a kampánycsend közben is plakátolt, vagy valaki kétszer is akart szavazni ugyanazzal a választócédulával.
Morales legfőbb ellenfele a 27 százalékig jutó egykori katonatiszt, Manfred Reyes Villa volt, aki a bonyolult nevű Terv Bolívia Haladásáért – Nemzeti Összetartás alakulattal gyűjtötte a szavazatokat, főleg a Morales kormányzását élesen bíráló radikális konzervatívok körében. Alfredo Rada, Morales belügyminisztere néhány nappal a választások előtt azt híresztelte róla a The New York Times értesülésére hivatkozva, hogy már megvette a repülőjegyét, hogy hétfőn elmeneküljön Bolíviából. De Reyes Villa bejelentette vasárnap este, hogy elismeri a vereséget, és konstruktív ellenzékként az országban marad. A harmadik helyet a cementipari vállalkozó, Samuel Medina Doria szerezte meg, aki végül hat százalékig jutott.
Morales első mandátumát végig feszültség jellemezte. Korábbi ellenfele, a neoliberális Jorge „Tuto” Quiroga 2005 decemberében csak azért nem akarta kierőltetni a második fordulót, mert biztosra vette, hogy Morales nem tudja majd teljesíteni az indiánoknak tett számos ígéretét, és fél éven belül úgyis megbukik. A feszültség valóban egyre nőtt, de a Kubától és Venezuelától kapott folyamatos segítség és az időről időre bejelentett államosítások átsegítették a nehézségeken. Ennek ellenére Bolívia kétszer is a polgárháborúhoz közel került, de Morales tárgyalt, és sikerült elejét venni a testvérháborúnak. Tavaly kora ősszel Morales viszonya nagyon megromlott az Egyesült Államokkal, majd fokozatosan közeledni kezdett Oroszországhoz. Sőt tavaly óta az iráni elnök, Mahmúd Ahmadinezsád is egyre jobban érdeklődik a bolíviai uránkészlet iránt. De Evo Morales politikájára a brazil elnök, Lula da Silva is hatással van, aki több ütőkártyát is tart a kezében.
Bölöni László is a román parlamenti választáson való részvételre buzdít