A huszonegy szakosztályt – köztük a sportágban itthon meghatározónak számító Vasast, BVSC-t, Kecskemétet, UTE-t, Vácot – tömörítő Magyar Birkózóliga még 2007 márciusában alakult, az egyesületek érdek-képviseleti szervezeteként. Csókás Tamás ügyvezető elnök és Kacsó Tibor elnök a tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a sportágban sokan vannak, akiknek több kérdésben más a véleményük, mint a Magyar Birkózószövetség (MBSZ) vezetésének, de a párbeszédig általában el sem jutottak, mert a problémák felvetése „süket fülekre talált”. Ez indukálta a liga életre hívását, amit a szövetség nem nézett jó szemmel. Mindazonáltal Kacsó megfogalmazása szerint nem az árokásás volt a szándékuk, ezért eddig valójában nem is keresték a nyilvánosságot, tavaly pedig semmiképpen sem kívánták megzavarni az olimpiai felkészülést. Január 23-án azonban a Magyar Birkózószövetségben tisztújító közgyűlés lesz, s miként a liga tegnapi keltezésű nyílt levelében megfogalmazta: elérkezett az idő a változtatásra.
„Különös kettősség uralkodik jelenleg a sportágunkban. Van egy végtelenül elszegényedett, a kiemelkedő tudású edzőket és versenyzőket is soraiban tudó, egyre inkább leszakadó réteg, s felette diktatórikusan uralkodik a kifejezetten jómódú szövetség, amely nem enged beleszólást senkinek és semmibe. Aki ezt a törvényt megszegi, búcsút inthet a birkózáson belüli karrierjének. (…) Dr. Hegedüs Csaba jelenlegi elnök úr versenyzői és szövetségi kapitányi munkáját elismerjük és nagyon nagyra becsüljük, egyben szívből gratulálunk a FILA-ban (a nemzetközi szövetségen belüli – a szerk.) elért sikereihez. Ezen a téren természetesen továbbra is támogatjuk a munkáját, ám be kell látnia, hogy a sportág hazai fejlődése érdekében szükség van egy kompromisszumképes új vezetésre, akik a más véleményen levő, de ugyanúgy a közösségért tenni akarók táborát nem ellenségként, hanem partnerként kezelik” – áll többek között a nyílt levélben.
Csókás Tamás sajátságos helyzetben van, hiszen ő az MBSZ elnökségének is tagja, de kérdésünkre válaszolva elmondta, arra például nincs rálátása, hogy Hegedüs Csaba mennyi szponzori bevételt hozott a szövetségnek. Azt viszont megjegyezte, hogy az MBSZ a 171 millió forintos idei költségvetéséből csupán négymillió forintot adott a szakosztályoknak, sportdiplomáciára viszont 6,5 milliót költött. (Hegedüs jelenleg egy nagy, nemzetközi verseny technikai igazgatójaként Indiában tartózkodik.)
A liga elnökjelöltje, a versenyzéstől tavaly visszavonult, kétszeres Európa-bajnok Ritter Árpád többek között ezen az aránytalanságon változtatna, kiszélesítené az utánpótlás bázisát, megreformálná a versenyrendszert, továbbá visszahozná a sportágba azokat az egykori nagy bajnokokat, akiket a jelenlegi vezetés a perifériára szorított. A liga már ennek szellemében jelöli az elnökségi tagok közé az olimpiai bajnok Varga Jánost és Növényi Norbertet, a világbajnok Kovács Istvánt, Komáromi Tibort, Tóth Istvánt és Rácz Lajost, valamint alelnöknek a barcelonai olimpia sikerkapitányát, Szőnyi Jánost.
Kétségkívül ütős névsor, és a ligát alkotó egyesületek is jelentős erőt képviselnek, ám a januári meccs kimenetele megjósolhatatlan. Tudniillik a közgyűlésen például a Vasasnak is éppen úgy egyetlen szavazata lesz, mint egy középiskolai diáksportkörnek. A 100. magyar ötkarikás arany birtokosaként a Hegedüs márkanév a sportágban, de Ritter Árpád elmondása szerint a szőnyegen sem ijedt meg az ellenfelektől, s most is ad magának ötven százalék esélyt arra, hogy nyer. No persze egy százalékra még így is szüksége lesz.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban