Klíma, kudarc, Koppenhága

Jogi kötőerőt nélkülöző, kevés konkrétumot tartalmazó zárónyilatkozat született szombaton a koppenhágai ENSZ-klímakonferencián, írta az MTI. A nemzetközi zöldszervezetek kivétel nélkül csalódottan nyilatkoztak a monstre tárgyalás kudarca miatt, hiszen a 193 delegáció egy új nemzetközi szerződés elfogadása helyett mindössze „tudomásul vett” egy koppenhágai egyezmény elnevezésű, két és fél oldalas politikai nyilatkozatot.

Hírösszefoglaló
2009. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakorlatilag azt jelenti a „tudomásulvétel”, hogy az államok szabadon eldönthetik, aláírják-e az egyezményt – magyarázta Yvo de Boer, az ENSZ klímaügyi főfelelőse. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár azt emelte ki, hogy a zárónyilatkozat tudomásulvétele is elegendő ahhoz, hogy annak azonnali gyakorlati hatása legyen.
A koppenhágai egyezmény konkrét összeget irányoz elő a fejlődő országoknak nyújtandó rövid távú, 2010 és 2012 közötti, valamint hosszú távú – 2020 utáni – klímavédelmi támogatásra vonatkozóan. A fejlett országok előbbire három év alatt összesen harmincmilliárd, utóbbira évente százmilliárd dollárt szánnának. A záródokumentumban szerepel a globális felmelegedés 2 Celsius-fokban való maximálásának célkitűzése is.
Az egyezmény legfőbb hiányossága, hogy nem tartalmaz számszerű kibocsátáscsökkentési célokat. Az egyezményt aláírók ugyanakkor a szöveg szerint kötelezettséget vállalnak arra, hogy 2010. január 31-ig meghatározzák ezeket a célokat, s hozzájárulnak ahhoz, hogy a vállalások teljesítését és az iparosodott államok támogatásainak felhasználását átláthatóvá és ellenőrizhetővé teszik.

*

Maguk a résztvevők is megpróbálták kincstári optimizmussal kezelni a megszületett nyilatkozatot. Szombaton Barack Obama, a földkerekség legtöbb káros anyagot kibocsátó országának, az Egyesült Államoknak az elnöke dicsérte a dokumentumot, amely szerinte az előttünk álló évek környezetvédelmi munkájának alapjául szolgál majd. A nyilatkozat egyébként egy öttagú csoport által benyújtott javaslat alapján született, amelyben az Egyesült Államok mellett Dél-Afrika, Brazília, India és Kína is szerepelt. Ennek megfelelően Peking külügyminisztere a dokumentumot „új kezdetnek” nevezte. Jang Csie-cse (Yang Jiechi) közölte, a fejlődő és a fejlett országoknak teljesen más a korábbi és a mostani szén-dioxid-kibocsátási rátájuk, valamint a nemzeti sajátosságaik, fejlődési szintjük, így a különböző országok különböző módon vehetik ki részüket a közös küzdelemből a globális felmelegedés ellen. Az önmagát fejlődő országnak aposztrofáló, ezüstérmes környezetkárosító Kína mellett elégedett volt a világ harmadik számú károsanyag-kibocsátója, Indonézia is.
Az öt kezdeményező állam után az Európai Unió, Japán és az Afrikai Unió is támogatta a tervezetet. A széles körű konszenzus ellenére egyes államok, többek között Venezuela, Bolívia, Nicaragua, Kuba, Szudán és Tuvalu tiltakozása miatt a maratoni, csaknem káoszba fulladó plenáris ülésen szombat reggelre sem sikerült elérni a zárónyilatkozat elfogadásához szükséges egyhangú döntést. Az említett latin-amerikai országok azért blokkolták a döntést, mert – fogalmaztak – az ENSZ-tagállamoknak „fentről diktálták” a zárt ajtók mögött kidolgozott megállapodást. Tuvalu vezetésével több szigetállam azt kifogásolta, hogy a szöveg az általuk elvárt 1,5 Celsius-fok helyett 2 fokban maximálja a globális felmelegedés mértékét.
Miután világossá vált, hogy a tárgyalások ismét zátonyra futottak, Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök, a konferencia elnöke szombat reggel felfüggesztette a plenáris ülést. Több órán át tartó háttéregyeztetések következtek, amelyek eredményeképpen a fél 11 körül újra összeülő plenáris ülés 193 tárgyalódelegációja úgy döntött, hogy a zárónyilatkozat elfogadása helyett annak tudomásul vételével zárják le az ENSZ történetének legnagyobb szabású klímavédelmi konferenciáját.
Az ENSZ vezető tisztségviselői hangsúlyozták, hogy a koppenhágai egyezmény alapján folytatódhat a munka, és a következő, 2010-es mexikóvárosi klímakonferencián megalkothatják az éghajlatvédelmi harcot szabályozó, kötelező jogi érvénnyel bíró szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.